in

Cep Telefonu Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları

cep telefonu bagimliligindan kurtulmanin yollari
cep telefonu bagimliligindan kurtulmanin yollari

Farkında olmasak da çoğumuz cep telefonu bağımlısı olmuş durumdayız. Bunu fark eden kişiler cep telefonu bağımlılığından kurtulmanın yolları nı araştırmaktadır. Her sabah kalktığında hemen telefona whatsapp a bakmak, gün içinde sık sık biri bir şey yazmış mı diye telefona bakmak, telefonu elinden bırakmamak bağımlılığın göstergesidir.

Cep Telefonu Bağımlılığı

Araştırmalara gör bir üniversite öğrencisi günün 8-10 saatini telefonda geçirmektedir. Bu kadar telefona bağımlı olmuş kişilerin muhakkak cep telefonu bağımlılığından kurtulmanın yolları nı araştırması gerekmektedir. Telefon takip programlarını kullanarak (iphone de kendi özellikleri arasında bu özellik var) günün kaç saatini telefonda geçirildiğinin takibi yapılabilir. Böylece farkındalık oluşur. Telefonda yararlı bilgiler edinileceği gibi çoğu vaktin gereksiz harcandığı da bir gerçektir.

Özellikle sosyal medya da ki boş gezintiler ve telefona kurulan oyunlar bu vaktin büyük kısmını kapsamaktadır.

Öncelikle bir anda telefonla bağı kesmeye çalışmamak lazım, yavaş yavaş azaltarak bunu yapmak daha kolaydır.

Cep Telefonu Bağımlılığından Kurtulmak İçin Taktikler

Sabah kalktığınızda kendinizi şartlayın telefona bakma süresini geciktirin. Uyandıktan yarım saat, 1 saat sonra telefona bakın hemen bakmayın. Telefonun sizin için asli ihtiyaç olmadığını sonra baksam da olur diye kendinizi motive edin.

Yoğun vakit geçirdiğiniz sosyal medya hesaplarına daha az giriş yapmaya başlayın. Sık sık girmek yerine belli aralıklarla giriş yapınız. örneğin 2 saate bir bakınız.

Telefonunuza bir sürü oyun yüklüyse  bir iki tane kalacak şekilde diğer oyunları telefonunuzdan siliniz. Kendinizi yeni oyun yüklememek için şartlayınız.

Whatsapp, facebook gibi  sürekli bildirim gönderen uygulamaların ayarlar kısmına girip bildirimleri kapatınız. Telefonunuz yakınızda olduğunda gelen bildirimler sizi telefona yönlendirecektir. Bunu engellemek için bildirimleri kapatınız.

Telefondan video izleme alışkanlınız varsa, bunu bilgisayardan devam edin. Telefondan uzaklaşmak , bağımlılıktan kurtulmak için bir kısım internet aktivitelerini bilgisayardan yapınız.

Kısa süreli veya yarım günlük aktivitelere giderken telefonunuzu evde bırakınız yanınıza almayınız. Böylelikle telefonun olmadan da vakit geçirebildiğinizi fark edeceksiniz. Aktivitelerinizde bölünmemiş olacaktır.

Kendinize ev içinde yapacak aktiviteler bulun. Kitap okumak, spor yapmak, resim çizmek, günlük yazmak vs gibi vaktinizi değerlendirebilecek aktiviteler bulabilirsiniz.

Evde bilgisayarınız varsa buradan para kazanarak da vaktinizi değerlendirebilirsiniz. Bunun için bir blog sitesi açarak bir adım atabilirsiniz.

Blog Sitesinden para kazanmak adlı yazıya göz atabilirsiniz.

Komşularınızla evde oturup çay içebilirsiniz, bir müzik aleti çalmaya çalışabilirsiniz. Kısacası vaktinizi değerlendirebilirsiniz. Her boş kaldığınızda sıkılacak telefonu elinize almak isteyeceksiniz.

Bir günde en fazla 1.5 saat telefonda vakit geçirilmelidir. Belki de bu bile büyük bir zaman kaybıdır.

Sonuçta haberlere bakmak, günde 3-4 kez sosyal medyayı taramak en fazla yarım saat 1 saat sürer fazlası gereksiz harcanan zaman olmaktadır.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
silikon kilif temizleme

Silikon Telefon Kılıfı Temizlemek

erkek arkadasi kiskandirmak

Erkek Arkadaşı Kıskandırmak