in

Tırnak Kesme Sırası Nasıldır ? Tırnak Nasıl Kesilir?

tirnak kesme sirasi nasildir
tırnak kesme sırası nasıldır

Doğumdan ölüme kadar tırnaklarımız uzar. Tırnaklar uzadıkça kesilmesi gerekir. Kesilmeyen tırnaklar içinde miktroplar barındıracağı için sağlığımız için zararlı etkilere yol açar. Tırnak kesme sırası nasıl olmalıdır? Sünnete göre tırnakları nasıl kesmek gerekiyor?

Öncelikle günümüz teknolojisi, bilimi bunu kanıtlamış olsun veya kanıtlayamamış olsun. İnsan sünnete uygun yaşadığında maddi veya manevi bir saydasını görecektir. Tırnak kesmenin bile bir sırasının olduğu çok ince, detayları olan bir dine sahibiz. Bu bir zorunluluk olmasada, sünnete uygun olarak yaşamak isteyenler için merak ettiği bir konudur.

 

«Fıtrat beştir; (yahut beş şey vardır ki, bunlar fıtrattandır): Sünnet olmak, kasıkları traş etmek, tırnak kesmek, koltuk altındaki kılları yolmak ve bıyıkları kısaltmak.» (Müslim, Tahâre, 49)

 

 

Tırnakları ne kadar süre ile kesmek gerekiyor ve hangi sıraya göre kesmek gerekiyor?

Hatfada bir perşembe ikindiden sonra veya cuma öğleden sonra kesmek güzel olandır. En fazla 40 gün içinde kesmek gerekiyor. Tırnak kesme sırasında farklı rivayetler vardır.  Resimdeki sıra genel kabul edilen tırnak kesme sırasıdır.

tirnak kesme sirasi

 

Tırnakları hangi gün kesmek gerekiyor?

Normalde tırnak her gün kesilebilir. Fakat sünnete uygun, tavsiye edilen zamanlar vardır. perşembe ikindiden sonra veya cuma öğleden sonra kesmek güzel olandır.

“Kim cuma günü tırnaklarını keserse, Allah onun öbür cumaya kadar ve üç gün daha fazla belâlardan korur.” [Kadihân (Hindiyye kenarında) NI/411; Hindiyye V/358 Benzer hadisler için bk. el-Hindî, Kenzu’I-ummâl VI/656 659]

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sertlesen Slime Nasil Yumusatilir

Sertleşen Slime Nasıl Yumuşatılır?

article thumb

Işıklı Çocuk Scooter Önerileri