in

Bursa yardım dernekleri (10 Dernek) 2022 Güncel

Bursa yardım dernekleri hakkında bilgilendirme yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda sizlere Bursa’da yer alan yardım dernekleri hangileri, nakdi yardım ve gıda yardımı yapan dernekler nerede, ne gibi sosyal yardımlarda bulunuyorlar ve Bursa yardım dernekleri kimlere yardım ediyor gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Kadim Osmanlı başkenti ve şehirlerinden Bursa’da yardımseverlerin çokluğu ve insani yardım hizmetinin fazlalığı sebebiyle yardıma ihtiyacı olan kişiler Bursa yardım derneklerinin nereler olduğunu araştırma içerisindedir. Gelelim tüm detaylara…

Bursa Yardım Dernekleri
Bursa Yardım Dernekleri

Resim Sabine van Erp tarafından Pixabay‘a yüklendi 

Bursa’yı Tanıyalım

Bursa; eski uygarlıklara da ev sahipliği yapmış, Osmanlı’nın fethinden sonra ilk başkent olarak büyük bir değere kavuşmuş, yemyeşil doğasıyla ziyaretçilerin içini cezbeden, tarihi güzellikleriyle hoş bir zaman geçirmeyi sağlayan nadide şehirlerimizdendir. TÜİK 2020 verilerine göre nüfusu 3 milyonu geçen Bursa ülkemizin en büyük şehirlerinden biridir.

Bursa içinde yaşayan insanların büyük çoğunluğu ticaret ve üretimle uğraşmakla birlikte tarım ve hayvancılık faaliyetleri de devam etmektedir. Bursa’da zengininden fakirine kadar pek çok insan barınmaktadır. Bilhassa fakir ve yardıma muhtaç insanlara katkı sunmak, sosyal yardımda bulunmak ve yaşamlarını desteklemek amacıyla hem resmi kurumlar hem özel işletmeler hem de sivil toplum kuruluşları yer almaktadır.

Bursa Yardıma Muhtaç Aileler

Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde ve Bursa’da da yardıma muhtaç olanlar bulunmaktadır. Bu yardıma muhtaç olan vatandaşlar genel itibariyle geçimini kıt kanaat sağlayan, hayat şartlarını zorlukla yerine getirebilen kimselerdir. Bursa’da bu vatandaşlar için, sosyal devlet ilkeleri gereği tamamen gönüllü ve herhangi bir karşılık beklemeksizin hizmet veren pek çok kuruluş yer almaktadır. Gelin şimdi bu kuruluşları inceleyelim:

Yardım Derneklerine Başvuru

Bursa’da her yardım derneğinin kendine has bir başvuru usulü bulunmakta olup genel itibariyle bir çoğunda elden başvuru yapılması ve istenilen belgeler varsa bunların tamamlanarak sunulması gerekmektedir. Belgelerde eksiklik olmaması daha iyi bir sonuç almak açısından çok önemlidir. Çünkü hem suistimalin olmaması hem de gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşılabilmesi amacıyla sizlerden istenilen belgeleri özveriyle ve tüm gerçekliğiyle hazırlamanız her zaman daha ideal olacaktır.

Başvuru için istenilen belgeler

Genellikle bir çok dernek ve vakfın başvuru esnasında istediği bazı belgeler ve evraklar yer almaktır. Bu belgeler her dernek ve vakıfta farklılık gösterebilse de genel olarak talep edilebilen belgeleri sizler için sıraladık:

 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Aile bireylerinin (birlikte yaşanılan) kimlik fotokopileri ve nüfus kayıt örneği
 • SGK hizmet dökümü (bir yerde çalışıp çalışmadığının ve gelirinin olup olmadığının kontrolü için)
 • Emekli ise maaş bordroları
 • Başvuru formu veya dilekçesi (genelde derneğe gidildiğinde elden bir form verirler)
 • Vesikalık fotoğraf (bunu sınırlı sayıda dernek istemektedir)
 • Banka hesap bilgileri, IBAN numarası (nakdi katkı yapacak olanlar isteyebilmektedir)

Bursa Valiliği Yardım Başvurusu

Her mülki idare amirliğinde yani ile ve ilçelerin valilik veya kaymakamlıkları nezdinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bulunmakta olup hangi ilde yaşarsanız yaşayın sosyal bir desteğe ihtiyaç duyduysanız o yerleşim yerinin valilik veya kaymakamlığına giderek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından erzak, gıda, giyecek, sağlık, eğitim gibi temel ihtiyaçların yardımlarını talep edebilirsiniz.

Bursa’da da Bursa Valiliği Yardım Başvurusu yapmak isteyenler aşağıdaki adres üzerinden valiliğe ulaşabilir.

Hocaalizade Mh. 6. Kültür Sok. No: 2 Heykel Bursa Valiliği Osmangazi/BURSA

Telefon: 0224 225 19 00

Bursa’da yer alan ilçelerin kaymakamlıklarına ulaşmak ve onların bünyesindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından destek almak için aşağıdaki görselde yazan iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

Bursa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
Bursa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Bursa Yardım Dernekleri

 1. Fakir ve Muhtaçlara Yardım Derneği
 2. Bursa Yardımlaşma Derneği
 3. Emir Sultan Kültür ve Yardımlaşma Derneği
 4. Hayrat İnsani Yardım Derneği
 5. İHH Bursa Şubesi
 6. Beşir Derneği Bursa Şubesi
 7. Deniz Feneri Derneği Bursa Şubesi
 8. Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Bursa Temsilciliği
 9. Osmangazi Sosyal Yardım Eğitim Kültür Gönüllüleri Derneği Aş Evi
 10. Güldeste Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Bursa yardım dernekleri ile ilgili tüm kapsamlı çalışmayı sizler için yapmış bulunmaktayız. İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız ve bir sosyal yardımdan yararlanmak istiyorsanız yukarıdaki iletişim bilgilerinden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile görüşebilir veya derneklere ulaşarak yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yukarıda yer verilen dernekler, yapılan araştırmalar neticesinde bulunmuş olup derneklerin şuanki güncel haliyle faaliyet alanları, hizmet verip vermedikleri ve ne gibi hizmetler sundukları ile ilgili bilgilere sahip değiliz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
avrupa ulkelerinde serbest dolasim saglayan vize 1

Avrupa Ülkelerinde Serbest Dolaşım Sağlayan Vize

kredi karti ile trafik cezasi odeme 1

Kredi Kartı ile Trafik Cezası Ödeme