in

Çizgi Film Nasıl Yapılır?

Cizgi Film Nasil Yapilir
Çizgi Film Nasıl Yapılır

Çizgi film nasıl yapılır sorusu, çizgi film izleyen kişiler tarafından çok sık merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Çizgi filmlerin nasıl yapıldığı merak eden kişiler için bu yazımızda net yanıtlar bulabilir, gerekli olan detayları öğrenebilirsiniz. Normal filmlere oranla maliyetinin daha yüksek olduğu bilinen çizgi filmlerin her ne kadar çocuklara yönelik olduğu algısı olsa da yetişkinlere yönelik çok kaliteli çizgi filmler olduğu da bilinmektedir.

Çizgi filmler, iki boyutlu olan ve kişiye özel sunulan görsel sanat çeşitlerinden biri olarak tanımlanabilir. Her geçen gün tanımının değiştiği, gerçekçi olmayan ve yarı gerçekçi olan karakterlerin çizilmesi ve karikatür şeklini alarak PC ortamında oynatılması ile ortaya çıkan film çeşidi olarak özetlenebilir. Bu işle uğraşan kişiler ise karikatürist ismi verilir.

Çizgi film yapmak, oldukça zorlayıcı bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Çok fazla emek ve uğraş istediğini söylemek gerekir. Çeşitli aşamalarda geçilmesi ve izleyicilere bu şekilde aktarılması gerekir. Çizgi film yapma aşamalarını bu yazımızda sizlere aşama aşama aktaracağız. Çizgi film nasıl yapılır sorusuna da bu şekilde yanıt almak, doğru bilgi açısından önemlidir.

Çizgi film yapma aşamaları nelerdir?

Çizgi film yapma aşamalarında ilk sırada senaryo yazımı yer almaktadır. İlk olarak senaryonun hazırlanması gerekir. Bu noktaya sinopsis adı da verilir. Yazılan sinopsis yazar gruplarına gönderilir. Burada bazı değerlendirmeler yapılır. Daha sonrasında ise çizgi film yapma aşamasına geçilmektedir.

Senaryoya bağlı olarak ve bağlı kalarak; mekan ve karakterler animatörler tarafından çizilir. Bu aşamanın kimi zaman seneler aldığı bilinmektedir. Görsel bir şölen yaratmak için bu aşamaların dikkatli şekilde tasarlanması ve sonrasında kaleme alınması son derece değerli ve önemlidir.

Çizilen karakterlerin hareketlendirilmesi de önemli aşamalardan ve adımlardan biri olarak ifade edilmektedir. Animatörler karakteri canlandırmak amacı ile toplam bir saniye içinde en az 12 adet çizim yapar. Bu işlemler yapılan hareket sayısına göre azalır ve ya artar. yapılan işlem sonrasında PC ortamında aktarılan karakterler izleyicilere aktarılmaktadır.

Çizilmiş olan çizgi filmin sahnelerinin hazırlanması sonrasında son aşamada karakter seslendirmesi yapılmaktadır. Özel ofislerde bu işlemlerin yapıldığının söylenmesi gerekir. Seslendirme işlemleri için önemli olan nokta ise bunun senaryoya uygun bir şekilde ilerlemesi olmalıdır. 4 madde ile anlattığımı bu işlemler aslında senelerin deneyimini ister ve emek gerektirir. Bu işleri zevkle yapan kişiler için bunun çok fazla önemi olmadığını dile getirmek son derece önemlidir.

Animasyon Çizgi Filmler nasıl yapılır?

Çizgi filmler genel anlamda çocuklara hitap eden 2 boyut çizgi video animasyonları ve illüstrasyon olarak tanımlanmaktadır. Eski zamanlarda daha çok elle çizilerek yapılan bu işlemler, günümüzde bilgisayar teknolojisine aktarılmış ve daha fazla göz doyuran içerikler ortaya çıkmıştır. Teknolojide meydana gelen bu gelişimin çizgi film dünyasında da çok estetik görüntüler ortaya çıkardığının altının çizilmesi gerekir.

Çizgi film izleyen kişilerin merak ettiği konu başlıklarından biri de çizgi film nasıl yapılır sorusu olmuştur. Bu konuda pek çok teknik detay olsa da bile, bazı noktalarda bilgi sahibi olmanın konunun özetini anlama noktasında sizlere yardımcı olacağının altının çizilmesi gerekir. Yazımızda da bu konuda sizlere önemli bilgiler sunacağız diyebiliriz.

Çizgi film yapmak son derece zaman alıcı ve zahmetli bir iş olarak tanımlanır. Bunun için pek çok kullanılması gereken bilgisayar programından bahsetmek mümkündür. Yapımının zor olması yanında yüksek emek istemesi de bazı çizgi filmlerini oldukça maliyetli kılar. İki boyutlu olarak sunulan görsel tekniği zenin olan çizgi film daha çok çocuklara hitap eder. Fakat yetişkinlere özel çok kaliteli içerikler olduğunu da söylemek gerekir.

Çizgi Filmler ne ile yapılır?

Çizgi filmler farklı PC programlarının kullanılması ile özel olarak görsel teknik ile üretilen sanat yapımları olarak özetlenebilir. Bu süreçlerde adım adım komut girilir ve karakterlere hareket kazandırılması gerekmektedir. Sahneler seslendirilerek kurgulanması sonrasında çizgi film elde edilmektedir. Fakat bu çok uzun süren işlemler olarak tanımlanmaktadır.

Mekan ve karakterlerin tasarlanması çok uzun zaman alır ve başlı başlına önemli bir iş kolu olarak tanımlanır. Karakter tasarım aşaması sonrasında bunların hareketlenmesi gerekir. Saniye saniye, sahne sahne ayarlanması detaylı bir şekilde yapılır. En çok tercih edilen 2 boyutlu çizgi film programları burada işe yarar nitelik taşır.

Çizgi film nasıl yapılır sorusu için sizlere bu şekilde yanıt vermek söz konusudur. Günümüz şartlarında ortaya çıkan eğlenceli çizgi film içerikleri, eski zamanlarda yapılanlara oranla daha fazla emek talep etmektedir. Fakat eski çizgi filmlerin de nostaljik yapısı onları tercih eden kişiler olmasına neden olur.

Çizgi filmlerin günümüzde çok geniş bir sektör olduğunu, bu sektörde de önemli bir rekabet ağının olduğunu net bir şekilde ifade etmek gerekir. Eğer çizgi filmler ile alakalı merak ettikleriniz varsa bizimle iletişime geçerek aklınıza takılan soruları yöneltmeniz mümkündür.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Imar Baris Nasil Yapilir

İmar Barış Nasıl Yapılır?

Oyun Hamurlari Nasil Yapilir

Oyun Hamurları Nasıl Yapılır?