in

İmar Barış Nasıl Yapılır?

Imar Baris Nasil Yapilir
İmar Barış Nasıl Yapılır

İmar barışı nasıl yapılır sorusu, son dönemde çok fazla gündeme gelerek insanların merak ettiği konu başlıklarından biri haline gelmiştir. İnternet üzerinde yapılan araştırmalar ile İmar Barışının ne olduğunun anlaşılması söz konusudur. Hangi kapsamları içerdiği, imar barışının ne olduğu ve neleri kapsadığını yazımız ile bulmanız mümkündür.

İmar Barışı, son dönemde yaşanan olaylar neticesinde çok daha fazla gündeme geldi. Bu noktada İmar barışının ne olduğu ve nasıl yapıldığı, aynı zamanda neleri kapsadığı bilgisi çok fazla araştırılmaktadır. Öncelik olarak imar barışının ne anlama geldiğini bilmek sizler için öncelik anlamına gelir. Milyonlarca Konutun İmar ve İskan sorununu çözmek hedefi ile, amaçlanan çözüm kapsamında yapı kayıt belgesinin verilmesi imar barışı olarak ifade edilir.

E-devlet ile imar barışı başvurusu

İmar Barışı için öncelik olarak e-devlet üzerinden başvuru yapılması gerekir. Yeterlilik kriterlerine sahip olan konut ve yapı kayıt belgesini elde etti. Bu şekilde yasal olmayan yapılar, yasal bir şekilde oturma hakkı kazanmaktadır. İmar barışından yararlanmak için yapı kayıt belgesi etmek gerekir. konutların belli başlı kurallara uyum sağlaması bu süreçte çok değerlidir. Bu kurallara uyum sağlanması halinde imar barışından yararlanmak çok basit olacaktır.

İmar barışından yararlanmak ve  bunun yanında yapı kayıt belgesine sahip olan isteyen çok sayıda kişi bunu nasıl yapacağını tam bilmedikleri için internet üzerinde araştırma yapar. Kişi eğer ki ypaıya sahip ise kendisi ve vekili üzerinden işlem yaparak başvuru yapabilir. Başvurular daha öncesinde de ifade ettiğimiz gibi e-devlet ile yapılmaktadır.

E-devlet üzerinden elde edilen yapı kayıt belgesinin doldurulması ile birlikte, ilgili kurum veya kuruluşa iletilecek belge üzerinden tanımlanmaktadır. E-devlet üzerinden tekrar aynı şekilde yapı kayıt belgesi ulaşabilmektedir. Bu sayede yasal süreç altında ilgili yapı tescil edilmektedir. Amaca bağlı oturma veya iş yeri izni de alınabilir.

İmar Barışı neleri kapsar?

İmar barışı neleri kapsar sorusu da merak edilen unsurlar arasında yer alır diyebiliriz. Belli başlı unsurları kapsadığını ifade ederek konuya giriş yapmak gerekir. Belli kriterlerin taşınması halinde konut ve yapı üzerinden başvuru gerçekleşmesi gerekir.

Nelere başvuru yapılabileceği ve gerekli olan kriterlerin ne olduğunun farkında olmak gerekyior. Btün farklı yaşam alanları için gerekli kriterler ile birlikte başvuru yapılması söz konusudur. İş yeri için başvuru yapılması mümkündür. Yasal süreç altında oturma izni alınması gerekmektedir. Kat mülkiyeti geçişi yapılabilir. Aynı zamanda su, doğal gaz ve elektrik gibi unsurlar kullanabilir.

İmar Barışının Faydaları Nelerdir?

İmar Barışının faydaları da incelenmesi gereken konular arasında yer almaktadır. İlk olarak yapı maliklerinin devlete ihtilaflı durumunu ortadan kaldıracaktır. Bunun yanında iskan ve ruhsatı olmayan binalarda kat mülkiyeti tesis edilebilir. İmara aykırı olan ruhsat veya ruhsatsız eklerine aykırı olarak yapıların kayıt altına alınması ile birlikte yasallık kazanır.

Yapı Kayıt belgesi verilmiş olan yapılar ile alakalı İmar Kanunu uyarında alınmış yıkım kararı ile birlikte tahsil edilmeyen idari para cezaları iptal edilecektir. İmar barışına müracaat sürecinde gerekli olan evrakların ne olduğunun da net bir şekilde ifade edilmesi son derece değerlidir. Burada da sizlere net bir şekilde yardımcı olmaya devam edeceğiz.

İmar barışı için gerekli olan evrak ve belgeler

İmar barışı için kişinin e-devlet bilgilerine sahip olması gerekir. E-devlet şifresi oluşturmak için en yakın PTT şubesine gitmeniz yeterli olur. Aynı zamanda geçerli cep telefonu numarası, geçerli e-mail adresi, beyan edilecek yapı adresi, parsel ve ada bilgileri, toplam inşaat alanı, konut ve ticari birim sayıları da önem arz eder.

İmar Barışı neden yapılır?

İmar barışının neden yapıldığı ve bu yapının uygunluğu noktasında neler yapılması gerektiği ile alakalı bilgi almak ve daha fazlası için bizi takip etmeye devam edebilirsiniz. Yasal olmayan ya da oturma izni almayan çok sayıda farklı konut ile birlikte işyeri için imar barışı yapılmış durumdadır. Bu sayede yasal bir süreç altında çok farklı konut ve yapı izinli olarak kullanım imkanı elde etmiş olur.

Gerekli olan kriterlerin tamamlanması sonrasında ilgili yerden başvuru gerçekleşmesi söz konusu olmakla birlikte bu sayede barıştan faydalanmak da imkanlı hale gelir. Aynı zamanda belli ücret dahilinde kaydın yaptırılması gerekir.

E-devlet imar barışı ekranı üzerinden imar barış nasıl yapılır sorusuna dair bilgi almak söz konusu olur. Öncelikle e-devlet şifresi, mobil imza e-imza ya da internet bankacılığı ile giriş sistemlerinden birine sahip olmanız gerekir.

Hizmeti kullanmanız halinde başvuru için formu doldurarak, Yapı Kayıt Belgesi bedeli belirlenir. İşleme ait ödenmesi gereken bedeli  bu hizmet içinde görmeniz söz konusu olmaktadır. E-devlet sistemi içinde yer alan imar Barışı kayıt başvurusu ve sorgulaması ile tüm işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Yeni Başvuru menüsü üzerinden imar barış başvurusunu yapmanız söz konusu hale gelmektedir diyebiliriz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Motorlu Tasitlar vergisi odeme nasil yapilir

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme Nasıl Yapılır?

Cizgi Film Nasil Yapilir

Çizgi Film Nasıl Yapılır?