in

İsim Değişikliği Nasıl Yapılır?

Isim Degisikligi Nasil Yapilir 2
İsim Değişikliği Nasıl Yapılır

İsim seçmek insanın kendi elinde olmadıkları için, zoraki olarak anne-baba veya başka biri tarafından konulan isimle hayata başlamak zorunda kalırız. İnsanların bir kısmı ise isimlerinden menün değildir. Aynı zamanda soyadından da memnun olmayan kişiler vardır. Yapılan başvuru ile hem isim hem de soy isim değiştirmek mümkündür. İsim değişikliği nasıl yapılır sorusu bu noktada çok fazla merak edilir. Sizler için yazımızda konuya dair önemli bilgiler sunacağız.

Son zamanlarda isim ve soy isim değişikliği konu başlığı altında çok sayıda araştırma yapıldığının altının çizilmesi gerekiyor. Soy isim değişikliği zor değildir. Gerekli olan mahkeme başvurusu ile birlikte bu istek çok kısa süre içinde yerine getirebilir. Fakat bunun nasıl olması gerektiği ile alakalı kafalarda soru işareti vardır. Başvuru nereye yapılır ve benzeri süreçler için bizi takip edin.

Soy isim değiştirme

İsim ve soy isim değişim işlemleri 2018 senesinden bu yana uygulamaya konulmuş vaziyettedir. Çok sık araştırıldığının da altını çizmek gerekir. Çok sayıda neden ötürü insanlar hem ismini hem de soy ismini değiştirmek ister. Fakat bu başvurular belli başlı nedenlere dayanarak kabul edilebilir. Bunlar arasında yazım hatası, noktalama hatası ve baba ile ilgi kalmaması gibi durumlar vardır.

Kısacası soy isim değişikliğini keyfi bir şekilde yapmak söz konusu değildir. Bunun haricinde isim değişikliği konusu için farklıdır. Başlığımızda da yer alan isim değişikliği nasıl yapılır sorusunu, yazımızın kalan kısmında sizler için açıklayacağız.

İsim değişikliği nasıl olur?

İsim değişikliği nasıl yapılır, nasıl olur sorusu, soy isim değişikliğine göre çok daha aranmaktadır. Bunu nedeni, ülkemizde insanların birbirine hitap ederken soy isimden daha çok ismi tercih etmesidir. Kişiler beğenmedikleri, kendilerini rahatsız eden bir isme sahip olmaları söz konuşu olabilir. Eğer sorunlu bir isme sahipseniz, değişiklik yapmanız söz konusudur. Bunun için haklı sayılan bazı nedenler vardır.

Şahsın isminin adet ve örfe uygun olmaması, alay edilecek bir isme sahip olunması, şahıs çevresi tarafından  başka bir isimle anılması, cinsiyet ve din değişimi, karakterin kendi ismine uymadığı düşünmesi, kardeşi ile aynı isme sahip olması, cinsiyet karışıklığına neden olan isimler, aynı isimde bir başka akrabaya sahip olmak ve aynı isme sahip olan bir şahsın aranması gibi durumlar değişiklik için geçerlidir.

Eğer yukarıda yer alan nedenler varsa, bu nedenler ile birlikte hakim karşısına çıkmak mümkündür. Hakim incelediği dilekçenin kusursuz olması son derece önemlidir. şayet kusur varsa hakim tarafından reddedilmesi söz konusu hale gelir.

İsim değişikliği yapma noktasında mümkün olmayan durumlar vardır. Daha öncesinde Nüfus Müdürlüğü aracılığı ile isim değişikliği yapmak gibi durumlar söz konusu değildi. BU nedenle şahısların dava açmaları ve dilekçe yolu ile mahkemeye müracaat etmeleri halinde sonuç alınabilirdi. Resmi Gazete’de bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun yürürlüğe girdi.

Soyadı kanunun 3. Maddesine dayanarak imla hataları yer alan isim ve soy isimlerin il, ilçe idare kuralları tarafından mahkeme kararına gerek olmadan değişmesi söz konusu hale geldi.

İsim değişikliği hakkında bilgiler

İsim değişikliği daha öncesinde sadece 1 defa yapılabilirdi. Fakat yeni kanun ile birlikte gerekmesi halinde defalarca da olsa isim değişikliği yapılması için mahkemeye başvurmak mümkün olmaktadır. Dava sahibi kişilerin kesinlikle haklı bir nedeni olması gerekir. Haklı nedenleri yazımızın baş kısmında sizler için net bir şekilde açıkladık. Şu an için dilekçe ile rahatlıkla başvuru yapılması söz konusudur. Dilekçe havalesi yapılması halinde masraf ve harçların mahkeme veznesine yatırılması gerekir.

E-devlet üzerinden isim değişikliği

E-devlet üzerinden isim değişikliği yapmak mümkündür. Bunun için ilk aşamada TC kimlik numaranız ile e-devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Kurumlar sekmesi üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Başlığı seçilmelidir.

Isim Degisikligi Nasil Yapilir
İsim Değişikliği Nasıl Yapılır

Bu başlık altında e-devlet kapısı üzerinde sunulan hizmetler listesini hemen görebilirsiniz. Liste üzerinden il – ilçe idare kurulu kararı ile adı ve soyadı düzeltilmesine ilişkin başvuruların alınması seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Kişi isim ve soy isimlerini il ve ilçe idare kurulunun vereceği karar ile bir kere olmak üzere değiştirebilir. Bu kararın 6 aralık 2022 tarihine kadar aktif olduğunu söylemek gerekiyor. Yeni kararlar resmi gazete ile birlikte açıklanmaktadır.

Genel olarak baktığımız zaman çok sayıda insan isminden memnun olmamasına karşın sürecin nasıl işlediğini bilmediği için, isim değiştirme  noktasında sorun yaşar. Bu nedenle güvenilir bilgi kaynaklarını takip etmek, kişinin hayatında istediğine ulaşması noktasında çok önem arz eder.

İsim değişikliği nasıl yapılır sorusu için sizlere bu şekilde yanıt verebiliriz. İsim ve soy isim değişikliği için öncesinde de ifade ettiğimiz gibi haklı bir sebep olması son derece önemlidir. Kanunlar bu konuda kesin bir dile açıktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kilden Maske Nasil Yapilir

Kilden Maske Nasıl Yapılır?

Kusculuk Nasil Yapilir

Kuşçuluk Nasıl Yapılır?