in

Aküye Takviye Nasıl Yapılır ? Nelere Dikkat Etmek Lazım?

Akuye Takviye Nasil Yapilir
Akuye Takviye Nasil Yapilir

Aracın ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini üreten akü ile alakalı merak edilen konulardan biri de aküye takviye nasıl yapılır sorusudur. Eğer aracınızın aküsü biterse, farlardan motora kadar aracınızın herhangi bir parçası çalışmaz. Akünüzün kullanım ömrü tamamlanmış dahi olsa, akü takviyesi yapmanız halinde akünüz tekrar doldurabilir, bu şekilde yola devam etmek de söz konusu olacaktır. Akü takviyesi öncesinde ve sonrasında merak edilen tüm konular için bizi takip edin.

Kişi, trafikte olması halinde kesinlikle aracını ve diğer sürücüleri güvenli tutacak şekilde bir noktaya almalıdır. Emniyet şeritlerinin bu noktada en uygun alanların başında geldiği açık bir şekilde ifade edilebilir. Fakat emniyet şeridine alsanız bile, uyarı olması durumunda aracınızdan birkaç metre uzağa ikaz içeren işaret konması son derece önemlidir.

Akü takviyesi ile alakalı bilgilerin net bir şekilde bilinmesi ve üzerinde durulması gereken konular için bizi takip etmeniz son derece önemlidir. Eğer akü boşaldıysa elektrik enerjisi üretmez. Tekrar doldurulması bu noktada zorunlu olur. Akü boşaması için çok sebep olabilir. Aküye takviye nasıl yapılır? Akü takviyesi yapılması için gerekli olan talimatlara mutlaka uyulması son derece önemlidir. Güvenilir bir şekilde işlemler ancak bu sayede olur.

Öncelik olarak takviye işlemi yapılması adına iki akünün de amper gücünün eşit olup olmadığına bakmak ve bundan emin olmak gerekir. Akü kablosunu bağlamdan önce, aracın elektrik ve motor ile çalışan far, radyo ve iç aydınlatma gibi tüm aksamlarının kapalı olması gerekir. Akü başlarında plastik koruyucu bulunuyorsa bunların çıkartılması gerekir. Aynı zamanda artı ve eksi kutup başlarına da dikkat edilmesi gerekir.

Akü takviye kablosunun kırmızı yani artı kutbu boşalmış olan akünün artı termanline, diğer ucu ise dolu olan aküdeki artı terminaline bağlamanız gerekir. Akü kablosunun siyah ucu eksi kutbu dolu olan eksi terminaline ve diğer ucunu da boşalan akünün olduğu aracın kaportasında herhangi bir metal kısma bağlanmalıdır.

Aküye Takviye Nasıl Yapılır
Aküye Takviye Nasıl Yapılır

Konu Başlıkları

Kişinin  bu noktada kabloların doğru bir şekilde bağlandığına emin olması son derece değerlidir. Akü başlarını bir anahtar yardımı ile mutlaka iyi bir şekilde sıkması gerekir. BU işlem sonrasında aküsü dolan araç motorunu çalıştırması sonrasında da ise aküsü boş olan aracın motoru çalışması gerekir. Takviye işlemleri bu şekilde tamamlanır. Sonrasında da eksi kutupta yer alan kabloları çözdükten sonra artı kutupta kabloları çıkartın.

Akü neden biter?

Akü neden biter sorusu, bu noktada merak edilen önemli konu başlıkları arasında yer alıyor diyebiliriz. Öncelik olarak her akü için belli bir kullanım ömrü olduğu üzerinde durmak gerekir. Kullanım ömrü dolmayan ve akünüz bitmesi halinde bunu belli başlı nedenleri de vardır. Burada ilk sırada klimayı fazla çalıştırmak, araç içi ışıkları devamlı açık bırakmak ve silecekleri çok fazla kullanmak gibi nedenler yer alır.

Arabada meydana gelmesi olası olan teknik ve mekanik arızlar da akünün hızında değişimlere neden olur. Akü hızında meydana gelen değişimler için yapılması gerekenler de son derece değerli ve önemlidir. Senede iki defa akü ölçümü yapılması önem arz eder. Eğer akü ölçümü sonrasında enerjisi 12.6 üzerine çıkarsa akü açısından her şey yolunda anlamına gelir. Fakat değer bunun altında ise bakım gerekir.

Aküye Takviye Nasıl Yapılır ? Akü Takviyesi sürecinde nelere dikkat etmek gerekir?

Akü takviyesi sürecinde dikkat edilmesi gerekenler ne olması gerektiğine dair açıklama yapmak da konu ile alakalı olarak önem arz eden konuları sizlere sunar. Akü takviyesinde doğru bir akım ve kişisel güvenlik önlemleri noktasında gereken bazı unsurlar vardır.

İlk olarak akülerin bağlanması için kullanılan akünün, amper değerinde olması dikkat edilmesi gereken en önemli unsurların başında gelir. Akü takviye yapma işlemlerine başlama sürecinde akü kablolarının egzoz ve pervane gibi hareket halinde olan veya yüksek ısı alanlarında temas etmemelerine de özen göstermek gerekir.

Aynı zamanda kabloların takılması esnasında bilezik, yüzük ve saat gibi metal türevi aksesuarları da çıkartmak gerekir. Bunun yanında kısa dere oluşumu metal parçaların ısınmasının önüne geçmek gerekir.

 

Akü takviyesi kablosu alınırken dikkat edilmesi gerekenler

Akü takviyesi kablosu her araçta bulunması gereken akşamlardan biridir. Özellikle eksi derecelerin yaşandığı soğuk iklime sahip olan ülkelerde, akü doma sorunu ile çok sık karşı karşıya kalır. Mutlaka takviye kablosu alınması gerektiği bu şekilde ifade edilmelidir.

Takviye kablosu seçimi sürecinde de alınacak olan kablonun uzunluğunun çok değerli ve önemli olduğunun da altının çizilmesi gerekir. Her aracın akü konumu çok farklı olabilir. Ortalama olarak 230 cm kablo uzunluğu idealdir. Sağlamlık açısından da dikkat etmek gerekir.

Aküye takviye nasıl yapılır sorusu bu noktada merak edilen önemli konu başlıklarından birini işaret eder. Eğer akü takviyesi noktasında sorularınız olursa hemen bizimle iletişime geçerek konuya dair bilgi alabilirsiniz. Bu sayede işlemler daha rahat yapılır diyebiliriz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Psikolog Olmak Icin Hangi Derslerin Iyi Olmasi Gerekir 1

Psikolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? 

Burs Basvurusu Nasil Yapilir

Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?