in

Arabada kamp yapılabilir mi? (8 önemli uyarı)

arabada kamp yapilabilir mi 8 onemli uyari 1
arabada kamp yapilabilir mi 8 onemli uyari 1

Arabada kamp yapılabilir mi sorusu karavanı olmayan, çadırda kalmakta güven problemi yaşayan, doğal ortamlarda kendini arabada daha rahat hissedenlerin merak ettiği sorudur. Sizler için bu yazımızda tüm yönleriyle arabada kamp yapılabilir mi konusunda değerlendirmelerde bulunacağız.

Kampa giden kişilerin yanında pek çok ekipmana ihtiyacı bulunmaktadır. Tamamen doğal ortamlarda, ormanlarda ve şehirden uzak noktalarda yapılabilen kampçılıkta, tam takım malzemelerin bulunması ve eksizsiz bir kamp ekipmanı kamp severleri rahat ettirir. İlk yardım, ısınma, beslenme, temel ihtiyaçlar, aydınlatma, istirahat etme ve uyuma için minimum seviyede malzemenin kampçıların yanında yer alması gerekir.

Kamp ortamında uyumak ve istirahat etmek için genellikle çadır kullanılır. Ancak yaban hayatından korkan, tereddütleri bulunan, üşüyüp hastalanabilme düşüncesi bulunan veya farklı korkular içerisinde bulunan kişiler çadırda kalmaktan geri durur ve ne yazık ki kamp hevesleri yarıda kalır. Bu kişiler için arabada kamp yapılabilir mi noktasında tespitlerimizi ve önerilerimizi sizlere sunacağız.

Arabada kamp yapılabilir mi? (8 önemli uyarı)
Arabada kamp yapılabilir mi? (8 önemli uyarı)

Photo by alyssa teboda on Unsplash

Arabada kamp yapılabilir mi?

Arabalar; karavan, minibüs, otobüs gibi geniş araçlara nazaran daha küçük ve alanı dar araçlardandır. Dolayısıyla uyumak ve istirahat etmek için konforlu bir alan sunmazlar. Bilhassa A ve B segment olarak ifade edilen araç tiplerinde arabanın iç hacmi oldukça küçük olduğu için iyi bir uyuma fırsatı sunmaz.

Arabasında kamp yapıp uyumak isteyen kişilerin üzerinde durması gereken en önemli konu rahat edip edemeyeceğidir. Çünkü kampçılık yorucu bir aktivite olabilir. Orman yürüyüşleri, spor gibi faaliyetler de işin içerisine girerse, kampta yer alan kişilerin iyi istirahat edip iyi beslenmesi önemli bir kriterdir.

Kamp yapmanın en önemli ve güzel noktası çadır kurup uyku tulumu içinde toprağa temas ederek uyumaktır. Bunu yaşamadan kamp yapan kişilerin eksik kaldığı söylenebilir. Ama yine de belirli sebepler neticesinde çadırda değil de arabada kamp yapmak isteyen kişiler için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Sizler için bu önemli hususları araştırıp listelemeye çalıştık.

Muğla Ören Kamp Alanları – 5 Yer

Araba ile kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Araba ile kamp yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli durumlar vardır. Gece uyurken ve aracın içerisinde zaman geçirirken bu hususları göz önünde bulundurmanız size büyük fayda sağlayacaktır. Sizler için 10 farklı durumu detaylı olarak ifade etmeye çalışacağız:

1. Asla bagajda yatmayın

Arabasında kamp yapan kişiler aracın içinin dar oluşu ve koltuklarının yatmaya müsait olmayışı sebebiyle bagajda yatmayı tercih edebilir. Ama bu durum çok risklidir. Gerek kilitli kalma ihtimalinize karşı gerek olası tehlike durumlarına karşı asla kapalı bagajlarda uyumamanız gerekir. Ancak bagajı aracın içine dahil olan araçlar için bu durum düşünülmeyebilir.

2. Belirli saat aralıklarında arabayı havalandırın

Arabalar ısı, toz ve su yalıtımı için donatımlara sahiptir. Bu noktada kapı fitilleri minimum hava geçişine göre tasarlanır. Aracın içinde hiçbir kapı ve cam açık olmadan geçirilen süre içerisinde oksijen seviyesi gittikçe azalır. Oksijenin azalması sizin daha da baygın düşmenize sebep olur ve sağlıksız bir durumdur. Ayrıca kampçılığın mantığına da aykırıdır. Kamptaki temel gayelerden birisi temiz hava ve bol oksijen içerisinde nefes almaktır. Arabanını içerisindeki sınırlı havaya tıkılı kalmak hem sağlığınıza zarar verir hem de kamp yapmanın mantığından uzak olur. Bu sebeple uyumadan önce alarmınızı belirli aralıklarla kurarak uyanıp aracınızı havalandırın veya kendinizi güvende hissediyorsanız camları hava geçişi olacak şekilde birazcık açık bırakın.

3. Aracı eğimsiz bir zemine park edin

Aracınızı eğimsiz bir zemine park etmeniz oldukça önemlidir. Çünkü hem uyurken dengesiz bir vücut pozisyonu kan akışınızı olumsuz etkiler hem de olası fren boşalması durumlarında geri dönüşü olmayan kazalarda zarar görmenize sebep olabilir. Tabi günümüz araçlarının pek çoğunda kamyonlarda olduğu gibi fren boşalma durumu neredeyse hiç görülmez. Ama riske girmeye de değmez.

4. Yanınızda aydınlatma cihazı bulundurun

Arabanın içerisindeyiz diye olur olmaz her anda iç aydınlatmaları kullanmayın. Bu durum araba aküsünün hızla tükenmesine sebep olabilir. Aydınlatma için yanınızda haricen bulunduracağız el feneri gibi cihazları kullanın.

5. Isınma amacıyla uyku tulumu kullanın

Arabanın içi sizi rüzgardan, yağmurdan veya kardan engellese de bir demir yığını olduğu unutulmamalıdır ve soğuk havalarda inceden inceye soğuğu size hissettireceğinin farkında olun. Dolayısıyla yaz günlerinde değil ama bilhassa kış günlerinde arabanın içinde uyku tulumu veya ilave battaniye ile uyumayı tercih edin.

6. Arabayı ısıtmak için çalışır vaziyette bırakmayın

Arabayı ısıtmak için çalışır vaziyette bırakmak belli bir süre sonra yakıtın azalmasına hatta yetersizse tamamen bitmesine sebep olabilir. Kamp yaptığınız alan şehirden ve yerleşim yerlerinden uzaksa bu durum sizi büyük telhikeye sokacaktır. Ya sınırlı aralıklarla yakıt deponuzu kontrol ederek arabayı çalıştırıp ısıtın ya da yorgan, battaniye gibi malzemeler kullanın.

7. Yabani hayvanların geçiş noktalarına arabayı park etmeyin

Ülkemizde genellikle yabani hayvan olarak domuz, ayı ve kurt karşımıza çıkmaktadır. Domuz ve kurtlar sürü halinde gezerken ayılar bireysel gezebilir. Aracı park ettiğiniz noktaların bu hayvanların yaşam alanları içerisinde bulunmadığına emin olun. Aracın içerisindeyken size pek zarar veremeseler de arabanızda maddi hasar meydana getirebilirler.

8. Araba perdesi kullanın

Arabaların içinin görünmesi uyurken sizi tedirgin edebilir. Hem huzurlu bir uyku açısından hem de güvenlik ve gizliliğiniz açısından araba perdesi kullanın veya camlarınıza yasal ölçülerde cam filmi çektirin.

Yazımızı okuduktan sonra daha önce yayınladığımız Kamp Listesindeki Önemli 6 Unsur yazımızı da okumayı unutmayın.

Sizler için arabada kamp yapılabilir mi noktasında dikkat edilecek hususları göz önünde bulundurarak bazı önerilerde bulunduk. Elbette burada değinmeyi unuttuğumuz hususlar da yer alabilir. Kamp yapmak için arabayı kullanacağız durumlar kendinize göre daha farklı hususları da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Arabada meydana gelmesi olası olan teknik ve mekanik arızlar da akünün hızında değişimlere neden olur. Akü hızında meydana gelen değişimler için yapılması gerekenler de son derece değerli ve önemlidir. Senede iki defa akü ölçümü yapılması önem arz eder. Eğer akü ölçümü sonrasında enerjisi 12.6 üzerine çıkarsa akü açısından her şey yolunda anlamına gelir. Fakat değer bunun altında ise bakım gerekir. […]

trackback

[…] Arabada meydana gelmesi olası olan teknik ve mekanik arızlar da akünün hızında değişimlere neden olur. Akü hızında meydana gelen değişimler için yapılması gerekenler de son derece değerli ve önemlidir. Senede iki defa akü ölçümü yapılması önem arz eder. Eğer akü ölçümü sonrasında enerjisi 12.6 üzerine çıkarsa akü açısından her şey yolunda anlamına gelir. Fakat değer bunun altında ise bakım gerekir. […]

Youtube reklam engelleme için en iyi 9 yöntem (Android)

arkeolojik kazi alanlari ankara 7 kazi alani 1

Arkeolojik Kazı Alanları (Ankara) 7 kazı alanı