in

Kamp Listesindeki Önemli 6 Unsur

Kamp Listesindeki Önemli Unsular
Kamp Listesindeki Önemli Unsular

Bazen bir başlangıç yapmanın en etkili yolu Kamp Listesi yapmaktır. Size kampta yapmanız gereken temel kamp listesinde nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında yardımcı olacağız.

Şehirlerin gürültüsünden, yoğunluğundan bunalan ve kendinin doğayla baş başa bırakmak isteyenlerin tercihidir kamp yapmak. Kamp işi büyük bir tutkudur. Bu tutkuyu anca yaşayanlar bilebilir. Sağladığı pozitif huzur ve mutluluk, günlerce insanın üzerinden gitmez. Kampa gidilen yerlerin sağladığı temiz oksijen, güneş, toprak, kuş cıvıltıları, ağaçlar ve yaprakların hışırtıları kampçıların en büyük aşklarındandır.

Kamp listesindeki olması gereken malzemelere geçmeden önce size altın değerinde birkaç tavsiye bırakıyoruz. Gerçekten ihtiyacınız olan kolay taşınabilir şeyleri almayı tercih edin. Deniz kenarında 2 günlük bir kamp için devasa bir rambo bıçağı ve 5 kiloluk katlanır kürek almak size zor anlar yaşatabilir.

Bozulacak gıdaları ve çantaya dökülme riski olan malzemeleri de ambalajlamayı unutmayın. Yanınızda soğutucu ve ısıtıcı torbalar bulundurun. Bilhassa soğutucu torbalar, buz kasetleri, buz çantaları gibi ürünler bozulmaya müsait ürünlerinizin korunmasında önemli bir yol izleyecektir.

Kamp Listesindeki Önemli Unsular
Kamp Listesindeki Önemli Unsular

Yemek

Kamp Listesinin temel maddelerinden biri yemektir. Konserve yiyecekler ve havası alınarak saklanan yiyecekler hem çantanızda az yer kaplar hem de bozulma derdini ortadan kaldırır. Ufak kaplara tuz, şeker, baharat koyarak yemeklerinize lezzet katabilirsiniz. Kamp ocağı kullanacaksanız nispeten pişmesi daha kısa sürecek yiyecekler seçmeniz tüp kullanımını en aza indirmenizi sağlayacaktır. Kampta yemek pişirmekte ve ısıtmakta en yaygın tercih edilen ocaklar kartuşlu kamp ocaklarıdır. Detaylı inceleme yapmak ve modellere bakmak için şu Google aramasını inceleyebilirsiniz.

Giyim

Yapılan kamp sırasında yürüyüş büyük önem kaplar. Bu yürüyüşler sırasında aniden bastıran yağmurlara karşılık panço yağmurluklar hayat kurtarıcı olabilir. Hava planladığınız gibi gitmezse polyester ve nefes alabilen malzemeler sıcak günlerde çabucak kurur ve serinlemenize yardımcı olabilir. Ziplock çantaları, çorap ve iç çamaşırı kuru ve temiz tutabilir. Kamp yapacağınız gün başına bir iç çamaşırı almanız hem sağlığınız hem de hijyeniniz açısından yararınıza olacaktır.

İlk yardım çantası

İlk yardım çantası kampta kesinlikle çantanızda bir yerde olması gereken zorunlu ihtiyaçlardan biridir. Ortalama bir yardım çantasında:

 • İlk yardım klavuzu
 • Sargı bezi
 • Yara bandı
 • 2 taraflı band
 • 2 adet Parmak sarma bandajları
 • Makas
 • Çelik iğne
 • Alkollü tamponlar
 • Havlu
 • Moleskin
 • Povidon yastık

bulunmaktadır. Liste kabarık gibi gözükse de çantanın büyüklüğü avuç içi kadardır. Özellikle kronik hastalığı ve alerjisi olanların yanlarına fazladan ilaç almaları yararına olacaktır. Tüm bunlar çantanızda fazlalık gibi gözükse de özellikle yerleşim yerlerinden uzakta kamp attığınızda ihtiyaç durumunda hayati önem taşıyacaktır.

Konfor

Eğer aracınızla kamp yapacağınız yere kadar gidecekseniz, çok fazla ambalajlamaya veya kamp çantası ağırlığına dikkat etmenize gerek yok. Eğer kamp alanına aracınız olmadan gidecekseniz çantanızı ağırlaştıracak ekipmanlarınızdan vazgeçmeniz gerekecek. Örneğin kamp kazıklarını toprağa sabitlemek için çekiç almak yerine yerden alacağınız bir taş da aynı işlevi görecektir. Kampta gece uyurken haşerelerden, zemin soğuğundan ve neminden korunmak ve rahat bir uyku almak için yanınızda hafif ve yumuşak bir mat bulundurun. Bu matlar sizin gece boyu rahat bir uyku almanızı ve diğer güne zinde uyanmanızı sağlayacaktır. Kamp gecelerini ne kadar sıkıntısız geçirirseniz kamp boyunca o kadar uzun süre kalmak isteyecek hatta yeri geldikçe kamptan ayrılmak dahi istemeyeceksiniz.

Kişisel Temizlik

Duş tesisleri bulunan bir kampa gidiyorsanız, kamp listeniz havlu, duş terliği, şampuan vb. ihtiyaçlarınızı içermelidir. Ancak, yerleşim yerinde olmayan veya başka bir uzak bölgeye gidiyorsanız, listenizi, kişisel temizlik ihtiyaçlarınızla doldurmayı unutmayın! Ayrıca katlanabilir su torbaları da kamptaki temizlik ihtiyacınız için büyük fayda sağlayacaktır. Kampa giderken yanına çöp poşeti alanlar genellikle kamp süresinde çevresinde oluşturduğu kirliliği yok etmek için çöp poşeti kullanırlar. Bu zaten doğrudur ancak çöp poşetinin kullanım alanı çok geniştir. Kampta yeri gelir tuvalet ihtiyacınızda yeri gelir bulaşık ihtiyacınızda yeri gelir kirli çamaşırlarınızda çöp poşetleri çok can kurtarıcıdır. Yanınıza ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzden daha fazla çöp poşeti almayı ihmal etmeyin.

Hayatta Kalma Kiti

Yerleşim yerinden uzakta bir yerde kampa gidiyorsanız, yanınıza alacağınız hayatta kalma kiti zor bir durumda size büyük fayda sağlayacaktır. Set halinde kiti temin edebileceğiniz gibi, kitin içeriğini alüminyum battaniye, işaret fişeği, torpil, düdük, halat gibi ekipmanlarla kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Zeynep Serap
Zeynep Serap
2 yıl önce

Bence batikon da dahil edilmeli ilk yardım listesine.

Vitaminli
2 yıl önce
Reply to  Zeynep Serap

Faydalı katkınız için teşekkürler.

trackback

[…] gitmeden önce tüm şartları kontrol etmekte fayda vardır. Ayrıca kampa çıkmadan önce Kamp listesindeki önemli unsurlar başlıklı yazımızı incelemeyi […]

zift lekesi temizleme 768x425.png

Arabadan Zift Lekesi Nasıl Temizlenir – 4 Yöntem

kecioren belediyesi burs basvurusu nasil yapilir 2

Keçiören Belediyesi Burs Başvurusu