in

Arabadan Zift Lekesi Nasıl Temizlenir – 4 Yöntem

zift lekesi temizleme 768x425.png
zift lekesi temizleme 768x425.png

Sizler için bugün Zift Lekesi Nasıl Temizlenir anlatıyorum. Karayollarında özellikle yaz aylarında yapılan bakım ve onarım çalışmaları artar. Bu bakım ve onarım sırasında ziftleme çalışmasının yapılması ve tamamen kurumadan yolların kullanıma açılması sürücülere zor anlar yaşatır. Zift lekelerinin arabalara sıçraması ise sürücülerin hiç istemediği bir durumdur.  Peki, arabadan zift lekesi nasıl temizlenir? İşte size pratik yöntemler…

Arabadan zift lekesi Nasıl Temizlenir

Zift lekesi olan arabaya erken müdahale etmek gerekir. Bu lekeler kesinlikle köpüklüme ya da yıkıma esnasında çıkmaz. Bu nedenle zift lekelerini çıkarmak için yapabileceğiniz iki yöntem bulunuyor.

Arabadan Zift Lekesi Temizleme
Arabadan Zift Lekesi Temizleme

Gazyağı, mazot ya da benzin kullanarak arabadan zift lekesini çıkarmak

  • Bunun için petrol ofislerinden alabileceğiniz az bir miktar mazot, benzin ya da gazyağına ihtiyacınız var.
  • Bulaşık süngerinin yumuşak kısmına benzini dökün ve zift lekesinin üzerine uygulayın. Bastırmanıza veya ovalamamanıza gerek kalmadan kolay ve hızlı bir şekilde lekelerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.
  • Ardından arabanızı bol köpüklü su ile temizleyin. Benzin ile zift lekesi temizlemek denenmiş ve uygulanmış bir yöntemdir.

Margarin kullanarak arabadan zift lekesini çıkarmak

  • Eğer gazyağı, benzin ya da mazot kullanmak itemiyorsanız zift lekelerinden kurtulmanın bir diğer yolu margarin kullanmak, ancak bunun için güneşli, sıcak havaya ihtiyacınız var.
  • Margarini zift lekesi olmuş bölgelere sürün. Ardından arabanızı güneşte bekletip, margarinin erimesini sağlayın.
  • Lekelerinin margarin ile eriyip akmasının ardından bol köpüklü su ile arabanızı yıkayın.

Arabadan zift lekesi temizlerken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Leke temizliği için petrol ürünlerinden herhangi birini kullanıyorsanız, kesinlikle uygulama esnasında ateşle yaklaşmayın. Ayrıca mümkünse uygulama esnasında eldiven kulanın.
  • Daha öncede belirttiğimiz gibi benzin denenmiş bir yöntem, ancak bir diğer yöntem olarak tiner öneriliyor. Sentetik tiner ve selülozik tiner, ya da amonyaklı ürünler arabanın plastik kısımlarına kalıcı zarar verdiği için kesinlikle kullanmayın.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
whatsap mesaj silme 768x431.png

Whatsapp Mesaj Silme ve Süresi – 3 Yöntem

Kamp Listesindeki Önemli Unsular

Kamp Listesindeki Önemli 6 Unsur