in

Oto ekspertiz bayilik nasıl alınır? (Bayilik veren 10 firma)

Oto ekspertiz bayilik işlemleri sektöre yeni atılmak isteyenler için merak edilen soruların başında gelmektedir. 2.el araç almak, satmak veya genel kontrollerini yaptırmak için oto ekspertiz firmaları büyük rağbete uğramaya başladı. Durum böyle olunca araba sanayilerinde bu işe atılmak isteyen esnaflar veya bayilik alıp gelir elde etmek isteyen kişiler arayış içine girmektedir. Sizlere bu yazımızda oto ekspertiz nedir, bayilik nasıl alınır ve nasıl bayi olunur, bayilik veren firmalar hangileri, varsa bayilik ücretleri ne kadar hakkında detaylı olarak tüm soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Oto ekspertiz nedir?

Oto ekspertiz; arabaların kaportasından motoruna kadar tüm noktalarını inceleyen, kusurlarını ortaya çıkaran, problemlerini ve sorunlarını tespit eden, araçların geçmişleri ile ilgili bilgiler sunabilen firmalara verilen isimdir. Oto ekspertizler yapacakları işlemler neticesinde kapsamlı bir rapor düzenleyerek araç sahibine teslim ederler. 2.el araç satımlarında oto ekspertiz yaptırma işlemi kanunen zorunlu hale geldiğinden ve araç alacak kişilerin güvensizlik yaşamaması açısından günlük hayatta her zaman karşımıza çıkmaktadır.

Oto ekspertiz bayilik nedir?

Oto ekspertiz bayilikleri; belirli markaların altında araç raporlama işlemlerini sürdüren ve marka bilinirliği sayesinde daha fazla müşteri potansiyeline ulaşabilen firmalardır. Pek çok kişi expertiz firması kuracağı zaman bilinir markaların ismiyle bayilik dükkanı açma işlemi yapmaya gayret eder. Bunun en önemli sebebi yukarıda da söylediğimiz üzere marka bilinirliği yüksek firmaların halka daha fazla güven vermesi ve dolayısıyla daha fazla müşteri kitlesini elde etmesidir.

Oto ekspertiz bayilik nasıl alınır? (Bayilik veren 10 firma)
Oto ekspertiz bayilik nasıl alınır? (Bayilik veren 10 firma)

Andrea Piacquadio adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Neden oto ekspertiz bayiliği alınmalıdır?

Haberlerden ve sosyal medya platformlarından görüldüğü üzere ne yazık ki oto eksper olduğunu söyleyip insanları kandıran, araçların kusurlarını gizleyen, 2.el otomobil alacak kişilerin yanlış yönlendirilmesine sebep olan iş yerlerine rastlanabilmektedir. Elbette her işyerini böyle kıyaslamak ve genelleme yanlış olur. Ancak markaların gücü de inkar edilemeyecek kadar büyüktür. Büyük firmalar kendi markalarını oluştururken müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutup insanları daha iyi düzeyde yönlendirmeyi hedeflediği için daha yüksek kalite sunabilmektedir. Durum böyle olunca araç alacak veya satacak kişiler marka bilinirliği yüksek firmalara yönelmeyi tercih etmektedir.

Avantajları nelerdir?

Belirli markaların ve büyük firmaların oto ekspertiz bayiliklerinin bazı avantajları bulunmaktadır. Bu avantajları sizler için listelemeye çalıştık:

 • Marka bilinirliği ve tanınırlığı yüksek olduğu için daha fazla müşteri gelmesini sağlar.
 • Müşterilere güven verir.
 • Sabit fiyat tarifesi uygulanır, bu sayede tüm Türkiye genelinde her yerde aynı kazanç durumu söz konusu olur.
 • Müşteriler fiyatı bilerek gelir ve genellikle pazarlık yapamayacağının farkındadır.
 • Raporlarda kusur çıkma ihtimali düşüktür. Genellikle kendi kurumları içinde hizmet içi eğitimlerle ve personel eğitimleriyle gelişimlerini desteklerler.
 • Türkiye geneli ulusal ve yerel basın organlarında reklam verirler ve tanınırlıklarını artırırlar.
 • İleride bir gün olur da bir sorun meydana gelirse kurumsal bir firmadan hizmet alındığı için muhatap bulma ihtimali daha yüksek olur.

Arabadan zift lekesi nasıl temizlenir? 4 Etkili Yöntem başlıklı yazımızın da ilgilinizi çekebileceğini düşünmekteyiz. İncelemek isterseniz yazı başlığına tıklayabilirsiniz.

Oto ekspertiz bayilik alma nasıl yapılır?

Oto ekspertiz bayilik alma işlemleri her firmadan firmaya değiştiği gibi bazıları da internet üzerinden başvuruları toplamaktadır. Franchise adı verilen bayilik verme ve markayı kullanma hakkı tanıma anlaşmaları karşılıklı olarak yapılarak iş yeri açma hakkı tanınır. Büyük firmaların başvurunuzu kabul edip etmeyeceği kendi belirleyeceği standart ve koşullara göre değişmektedir. Bazı firmalar da franchising işlemi için ücret talep edebilmektedir.

Oto ekspertiz bayilik veren firmalar

Araç ekspertiz bayisi olmak ve şube açmak için bayilik veren firmaların koşullarını taşıyıp başvuru yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda sizler için 10 farklı bayilik veren firmanın bilgilerini toparlayarak aktarmaya çalışacağız.

1. Ümran Oto Bayilik Başvurusu

Ümran Oto Ekspertiz bayilik başvurusu yapmak için başvuru şartlarını tamamlanıp Ümran oto ekspertiz bayilik başvuru formu eksiksiz doldurularak gönderilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda en çok dikkat edilmesi gereken husus iş yerinin en az 400 m2 büyüklüğünde olması gerektiğidir. Başvuru yapacak kişilerin geçmişleri, mesleki tecrübeleri ve deneyimleri de başvuru esnasında önemli bir husustur. Ümran Oto’nun en çok üzerinde durduğu konu kalite standartlarının çiğnenmemesidir. Bunun için sürekli olarak denetim, eğitim ve insan kaynakları faaliyetleri düzenlenmektedir. Uygun görülen başvurulara yetki belgesi düzenlenerek iş yeri açma hakkı tanınır.

2. OtoRapor Bayilik Başvurusu

OtoRapor firması Türkiye’nin en büyük ekspertiz firmaları arasında yer almakta olup franchising sistemi üzerinden bayilik vermektedir. Bu kapsamda bayi olmak isteyen kişiler OtoRapor bayilik başvuru formunu eksiksiz doldurarak genel merkeze iletmelidir. Başvuru için belirli kriterlerin yerine getirilmesi ve şartların sağlanması zorunludur. Bayilik ücreti bölgeden bölgeye göre değişmekte olup bu bilgi genel merkez tarafından talep edilebilmektedir.

3. PilotGarage Bayilik Başvurusu

PilotGarage bayilik başvurusu yapmak için web siteleri üzerindeki formun doldurulması gerekmektedir. Bu kapsamda ilgili şartları sağlayan ve ekspertiz açmak isteyen bölgesinde farklı bayi bulunmayan kişilerin başvuruları kabul edilebilmektedir. PilotGarage bayilik işlemleri için aşağıdaki şartları taşıyan kişileri aramaktadır:

 • Aynı sektörde farklı markanın bayiliğine sahip olmamak
 • Arabalara ve otomobil sektörüne ilgi duymak
 • Marka ismine ve kalitesine sahip çıkabilmek
 • Temel seviyede yönetim, işletme, organizasyon, satış ve pazarlama konularında bilgili olmak
 • Her zaman müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmayı hedeflemek
 • Yatırım için gerekli ücretleri karşılayabilecek güçte olmak

4. Experix Bayilik Başvurusu

Experix firması bayilik işlemlerinde şeffaflığı tercih eden ve fiyatları net olarak belli olan firmalar arasındadır. Bu firma markasıyla oto eksper dükkanı açmak isteyen kişileri için aşağıdaki ücretleri ödemeleri gerekmektedir:

 • Anahtar teslim cihaz kurulumu 225.000₺
 • Anahtar teslim cihaz ve bekleme salonu kurulumu 300.000₺
 • İsim hakkı olmadan sadece cihaz teslimi 200.000₺

İsim hakkını almak için belirli şartların taşınması ve web siteleri üzerinden başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Uygun görülen kişiler bayilik ücretini ödedikten sonra iş yerini açma hakkını elde etmektedir. Detaylı bilgi ve sunum için tıklayınız.

5. Dynomoss Auto Check Up Bayilik Başvurusu

Dynomoss Auto Check Up firması Türkiye’deki ağını geliştirmeye devam eden ve büyüyen firmalar arasındadır. Bu firmanın franchising işlemiyle bayilik başvurusunu yapmak için Franchise Katalog‘u inceleyebilirsiniz. Dynomoss bayilik ücretleri kapsamında 40.000 Euro (kur 15₺’den hesaplanarak ortalama 600.000₺) ekipman ücreti ödenmesi gerekmektedir. İnşaat, yapım ve dekorasyon giderleri işletmeciye aittir.

6. Computest Oto Ekspertiz Merkezi Bayilik Başvurusu

Computest firmasından bayilik almak isteyen kişilerin firmanın talep ettiği şartları taşıyıp web siteleri üzerinden başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Bu kapsamda ideal kişi veya işletmelerin iş yeri açma hakkı sağlanmaktadır. Başvuru kriterleri arasında en çok dikkat çeken husus 100m2 büyüklüğünde bir dükkanın yeterli görülmesidir. Ayrıca tüm bayilere 10 yıllık malzeme ve ekipman desteği sunmaktadırlar.

7. Dynomark Auto Eksper Bayilik Başvurusu

40’tan fazla sayıda şube sayısına ulaşan Dynomark markasıyla işyeri açmak için en az 150m2 dükkana sahip olmak veya kiralamak gerekmektedir. Firmanın kılavuzunda belirttiği diğer koşulların da sağlanmasının ardından başvuru yapılarak bayilik elde edilebilmektedir. Dynomark kılavuzunu incelemek için tıklayınız.

8. Marmara Oto Ekspertiz

Marmara Oto Ekspertiz markasını düşünen başvuru sahipleri web sitelerinde yayınlanmış olan kılavuzu inceleyerek başvuru yapmaları gerekmektedir. Kılavuza ulaşmak için tıklayınız.

9. Ototespit Bayilik Başvurusu

Ototespit bayilik sistemi en ilginç şartları sunanlar arasındadır. Başvuru sahibinin en az 4 yıl otomobil alanında tecrübeli ve üniversitelerden mekanik, motor bölümlerinden mezun olma şartı aranmaktadır. Şartları taşıyan kişiler bölgelerinde daha önce şube açılmamızsa bayilik@ototespit.com mail adresi üzerinden ulaşabilmektedir.

10. Autoexper Bayilik Başvurusu

Başvuru ve fiyat öğrenme talepleri 0 (850) 305 04 74 telefon numaraları üzerinden alınmakta olup resmi web sitelerinde belirttikleri üzere francising, marka kullanım ücreti ve cirodan pay alma ücreti bulunmamaktadır.

Sizler için kapsamlı bir şekilde oto ekspertiz bayilik alma işlemleri ile ilgili tüm detayları aktarmaya çalıştık. Bu sektöre atılmayı düşünüyorsanız umarız beklediğiniz kazançları elde eder ve güzel para kazanırsınız. Aklınıza takılan tüm noktalarda bizlere iletişim veya yazı altındaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Yayın balığı avı nasıl yapılır? Türkiye’de nerede bulunur?

Ülseratif kolit diyeti nedir? (Hastalığa 7 önemli sebep)