in

Almanya laptop fiyatları – Nasıl alınır? [2022]

almanya laptop fiyatlari 2022 1
almanya laptop fiyatlari 2022 1

Almanya laptop fiyatları insanların en çok merak ettiği konu haline gelmeye başladı. Türkiye’de dolar ve euro kurlarının yükselmesi sebebiyle teknolojik ürünlerin alım gücü azaldı. Bu durumda insanlar yurt dışından bilgisayar, laptop, telefon gibi ürünlerin fiyat araştırması içerisine girmeye başladı. Bu noktada en çok merak edilen Almanya laptop fiyatları ile ilgili olan bu yazımız sizlere aydınlatıcı pek çok bilgi sunacak.

Almanya’da satışta olan laptopların hangi firmalardan alınabileceği ve şuan ne kadarlık bir fiyatla satışta sunulduğu tüm detaylarıyla yazımızda mevcut. Daha evvel yayınladığımız Avrupa ülkelerinde serbest dolaşım sağlayan vize başlıklı yazımızın da sizin için faydalı olabileceğini düşünmekteyiz. Okumak için başlığın üzerine bir kez tıklayabilirsiniz.

Almanya laptop fiyatları ne kadar?

Almanya’da laptop fiyatları laptopların çeşitlerine ve özelliklerine göre değişmektedir. 100 Euro fiyatla laptop alınabileceği gibi 5.000 Euro’ya da laptoplar bulunabilmektedir. Türkiye’dekilere kıyasla Almanya’da laptop alım gücü daha yüksektir. Örneklerle açıklayacak olursak; Türkiye’de Apple Macbook Air 2020 bilgisayarlar şuanda 18.000₺ gibi bir fiyatla satılırken, Almanya’da bu rakam 1.300 Euro civarlarında.

Dolayısıyla Türkiye’de asgari ücretle çalışan bir kişi en az 4 maaşıyla bu bilgisayarı alabilecekken, Almanya’da yaşayan asgari ücretliler 1 maaşıyla rahatlıkla alabilmektedir. Özelliklerine göre laptop fiyatlarının Almanya’daki ortalama değerleri şu şekildedir:

  • Intel® Celeron® N3350 1,1 GHz işlemcili, 4 GB RAM’e sahip, 11.1 inç ekranlı mini bir ofis laptop fiyatı ortalama olarak 199,00 Euro‘dur. Bu tarz ürünlerdeki fiyat aralığı ürünün yakın özelliklerine göre 190-250 Euro arasında değişmektedir.
  • Daha orta düzey bilgisayarlara bakıldığında, Lenovo Notebook AMD 3020E modeline sahip, 14 inç full HD çözünürlüklü, 4 GB RAM ve 128 GB SSD’ye sahip bir bilgisayar 300 Euro civarlarında alıcı bulabilmektedir. Bu özelliklerdeki bir bilgisayarın Türkiye fiyatı ise 5.000 Türk Lirası civarlarındadır.
  • Kullanıcılara performans sunan, biraz daha üst segment bilgisayar kabul edilebilecek Lenovo IdeaPad 3 15,6″ 4,1 GHz, 8GB RAM, Intel Core i3 11.nesil, 256 GB SSD’li bir bilgisayar 450-500 Euro fiyat aralığında satılmaktadır. Bu laptopu Türkiye’de almak isteyenlerin ödeyeceği minimum fiyat ise şuanda 9.500₺ civarlarındadır.

Görüldüğü üzere Almanya’da laptop almak isteyen kişiler için özellik, kalite ve çeşitlerine göre laptop fiyatları farklılık gösterebilmekte olup, genel itibariyle ortalama düzeyde yeterli bir bilgisayara sahip olmak isteyenlerin ödemesi gereken bilgisayar fiyatları 400 Euro civarlarında olacağı görülmektedir.

Almanya laptop fiyatları 2022
Almanya laptop fiyatları 2022

Life Of Pix adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Almanya laptop siteleri

Almanya’dan bilgisayar, laptop gibi elektronik ürünler almak isteyenlerin tercih edebileceği pek çok web sitesi bulunmaktadır. Laptop siteleri için fiyat ve kargo gibi kriterler göz önünde bulundurulması gerektiği gibi kullanıcı yorumlarına da dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu noktada sizlere Google arama sonuçlarından yola çıkarak ve kullanıcı deneyimleri neticesinde önerebileceğimiz Almanya laptop siteleri şunlardır:

Bu 5 laptop sitesi Almanya’da yaygın kullanılan elektronik mağazaların başında gelmektedir. Her ne kadar yaygın kullanılmakta olsa da buralardan bir ürün almadan önce satıcı bilgilerini göz önünde bulundurmayı asla unutmayın. Bizim boyleyap.com ailesi herhangi bir referans olma durumumuz asla söz konusu değildir.

Almanya iltica başvurusu hakkındaki yazımızı da incelemek için yazı başlığımıza tıklayabilirsiniz.

Yurtdışından laptop getirmek

Yurtdışından ve bilhassa Almanya’dan elektronik eşya, telefon, bilgisayar, laptop gibi ürünler getirmek önceden çok modaydı. Hemen hemen herkesin Almanya’da bir akrabasının bulunması sebebiyle bir çok vatandaş bu akrabaları yıllık izine gelirken elektronik ürün getirmelerini istemekteydi. Ancak günümüzde dolar ve euro kurunun ülkemizde çok artması ve Türk lirasının değer kaybetmesi sebebiyle yurt dışından laptop getirmek eskisi kadar mantıklı bir iş de olmamaktadır. Çünkü Almanya’da 500 Euro’ya alınacak bir bilgisayar Türkiye’de 8.000-10.000 Türk lirası aralığında satışta bulunmaktadır.

Euro kurunun yüksek oluşu sebebiyle ürünü Türkiye’den almak daha mantıklı görünmektedir. Bir diğer olumsuz yanı da yurt dışından getirilen laptop ve benzeri elektronik ürünlerin garantisinin yapılamıyor olmasıdır. Ürün bozuk çıkarsa veya arızalanırsa kendi imkanlarınızla tamir ettirmeniz veya tekrardan yurtdışına göndermeniz gerekmektedir.

Yurtdışından laptop getirmek için genellikle iki yol izlenmektedir. Birincisi kişisel bir ürün gibi alıp getirmek, yani sıfır ürün olsa bile kutusundan çıkarıp normal bir çantanın içerisinde kişisel cihazmış gibi getirerek vergi vermeme yolunu seçmektedirler. İkinci yol ise vergisini vererek ülkeye girişini yaptırmak. Bu durum vergi oranlarının yüksek olmasından dolayı hiç de mantıklı görünmemektedir. Çünkü binlerce lira vergi ödeme zorunluluğa girilebilmektedir.

Yurtdışından laptop getirmektense günümüz koşullarında yurt içinden laptop almak daha mantıklı görünüyor.

Yurtdışından nasıl laptop alınır?

Her şeye rağmen  dizüstü bilgisayarlara niyet edip yurtdışından laptop almak istiyorsanız bu durumda yukarıda paylaştığımız web siteleri veya onlar gibi siteler aracılığıyla ürün alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yurtdışına giden bir yakınınız veya akrabanızdan talep ederek onun getirmesini isteyebilirsiniz. Ama bu yolu tercih ettiğinizde iki önemli hususu göz önünde bulundurmayı unutmayın:

  1. Yurtdışından aldığınız laptopun garantisi olmayacak.
  2. Web siteleri üzerinden sipariş verdiğinizde kargo gecikmesi, gümrüğe takılma, kargoda zarar görme veya ürününü hiç göndermemeleri gibi durumlarla karşılaşabileceksiniz.

Haberlerden ve videolardan çoğu kez görüyoruz ki internet alışverişlerinde güvenilir bir satıcıya denk gelinmediğinde telefon yerine salatalık gönderenler dahi olabiliyor. Almanya laptop fiyatları az gibi görünse de Türkiye kuruyla oranlayınca pek de fark kalmamaktadır. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi yurtdışından bir ürün almak yerine kendi ülkemizden gözünüz görerek, eliniz dokunarak bir ürün almanız şu aşamada daha mantıklı görünüyor.

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mahmut Daştan
Mahmut Daştan
2 yıl önce

Amazon eBay üzerinden falan Çin’den PC getirsek sıkıntı oluyor mu?

Vitaminli
2 yıl önce
Reply to  Mahmut Daştan

Gümrük vergisi ile karşılaşmanız ve Türkiye fiyatı ile aynı fiyata denk gelme ihtimali çok yüksek. Alacağınız ürünün gümrük vergisini hesaplayarak Türkiye fiyatıyla mukayese etmenizde fayda var.

trackback

[…] kaynaklanan sebeplerle laptop ve masaüstü bilgisayarlarda yavaşlık sebebi yaşanabilir. Bunun pek çok sebebi olabileceği […]

Robotlar dünyayı ele geçirecek mi? (5 Tespit)

Halk eğitim öğretmenlik başvurusu – Maaşlar ne kadar? [2022]