in

Helikopter kiralama fiyatları 2022 (Ankara, İstanbul, İzmir)

helikopter kiralama fiyatlari 2022 ankara istanbul izmir 1
helikopter kiralama fiyatlari 2022 ankara istanbul izmir 1

Şehirler arası ulaşımı kolaylaştırmak, istenilen yere daha hızlı varmak veya gezinti amacıyla tura çıkmak için helikopter kiralama fiyatları merak edilen bir konu olmaktadır. Günlük hayat içerisinde hava araçlarından olan helikopterlerin kullanım alanları oldukça artmıştır. Sadece şehirler arası helikopter kiralama değil şehir içi helikopter kiralama işlemleri de tercih edilir olmuştur. Sizlere bu kapsamda 2022 yılında uygulanan güncel helikopter kiralama fiyatları hakkında bilgi vereceğiz.

Helikopter kiralama fiyatları 2022 İstanbul Ankara İzmir
Helikopter kiralama fiyatları 2022 İstanbul Ankara İzmir

Jean van der Meulen adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Helikopter kiralama nedir?

Helikopter kiralama hizmeti, günlük hayatta seyahat noktasında hızlı bir süreç işlemek isteyenler veya şehirleri yukarıdan izleyerek keşfedip gezinti yapmak isteyenler için tercih edilen bir ulaşım türüdür. Bilhassa Ankara, İstanbul ve İzmir gibi trafiği çok yoğun şehirlerde daha hızlı ulaşım sağlamak isteyenler tarafından helikopter kiralama hizmeti satın alınır.

Helikopter kiralama neden önemlidir?

Helikopter kullanımını tercih edenlerin pek çok önemli sebebi bulunmaktadır. Bu sebepleri ve helikopter kiralamanın avantajlarını sizler için listeledik:

 • Ankara, İstanbul ve İzmir gibi trafiği yoğun şehirlerdeki trafik yoğunluğundan kurtarır.
 • Ulaşılmak istenilen yere en kısa sürede varılmasını sağlar.
 • Kalkış ve iniş noktaları için pek çok alternatifi bulunmaktadır.
 • Helikopterin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte genellikle 4, 6 veya 8 kişi halinde seyahat edebilmek mümkündür.
 • Şehrin ve doğanın güzelliklerini yukarıdan izleme fırsatı sunar.
 • Turistlerin ve şehri tanımak isteyenlerin turlar sayesinde kısa sürede faydalanmasını sağlar.

Helikopter kiralama fiyatları ne kadar?

Helikopter kiralama fiyatları için sabit bir fiyat uygulaması genellikle bulunmayıp seyahatin ve uçusun bazı kriterlerine göre kiralama ücreti şekillendirilmektedir. Kiralama ücretini belirleyen bu kriterler;

 • Şehirler arası helikopter uçuşu
 • Şehir içi helikopter uçuşu
 • Gidilecek toplam mesafe
 • Helikopterin büyüklüğü(motor, koltuk sayısı)
 • Uçuş süresi şeklinde olabilmektedir.

Kiralama hizmeti alınırken genellikle yolcu sayısının hiçbir önemi yoktur. Çünkü helikopterdeki esas maliyetin bir kişi de olsa 8 kişi de olsa karşılanması gerekir. Bu durumda bir çok firma uçuş için yolcu sayısına göre ekstradan fiyat oluşturmamaktadır. Bazı firmalar seyahat sigortası isteyebilmektedir. Bu da çok maliyetli bir rakam olmadığı için diğer yolcular tarafından rahatlıkla ödenebilmektedir.

Helikopter kiralama fiyatları bir çok firma tarafından euro veya dolar kuru üzerinden fiyatlandırılmaktadır. Bu fiyatlandırmanın sebebi ise helikopter üretiminin ve yakıtının neredeyse tamamının dış kaynaklardan karşılanmasıdır. Durum böyle olunca tüm firmalar bu yöntemi tercih etmektedir.

Genel olarak 1 saatlik şehir bir uçuş için 2.000 euro ile 5.000 euro arasında fiyatlandırma yapıldığı görülebilmektedir. Yani örnekleyecek olursak, İstanbul içinde helikopter kiralama hizmeti almak isteyen bir kişi, 1 saatlik kullanım neticesinde ortalama olarak 30.000 Türk lirası ile 75.000 Türk lirası arasında bir fiyat ödemesi gerekmektedir.

Kiralama fiyatları çok yüksek gibi görünse de helikopterlerin giderleri, bakımları ve üretimleri çok pahalı olduğu için aslında normal bir fiyatlandırma olduğu unutulmamalıdır. Eğer 6 kişilik bir arkadaş grubunuz ile İstanbul’da bir gün tarihi yarımadanın ve boğazın güzelliklerini havadan keşfetmek isteseniz kişi başı ödenecek rakam 5.000 Türk lirası civarlarında olabilecektir. Bu rakam da söz konusu güzellikleri yaşama ve keşfetme açısından çok pahalı bir fiyat da değildir.

Eğer gezmekten ve eğlenmekten zevk alıyorsanız sizin için daha evvel hazırladığımız Muğla Ören kamp alanları ve yerleri ile ilgili yazımızı da okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

İstanbul helikopter turu

İstanbul’da sosyal ve turistik faaliyet olarak düzenli organizasyon yapan İstanbul helikopter turu firmaları bulunmaktadır. Bu firmalar aynı otobüs, tekne gibi belirli saatlerde belirli noktalardan kalkarak 15, 25, 45 veya 60 dakikalık helikopter turu yaptırmaktadır.

Buradaki fiyatlar özel kiralama şirketlerine göre oldukça düşüktür. Ortalama olarak 100 Euro ile 250 Euro fiyat aralığında İstanbul helikopter turu yapmanız mümkün. İstanbul’da helikopter turu firmalarına ulaşmak ve fiyat almak için Tripadvisor İstanbul Helikopter Kiralama‘un resmi sitesini inceleyebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda helikopter kiralama fiyatları, helikopter kiralamanın önemi, İstanbul helikopter turu ücretleri hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalıştık. Aklınıza takılan tüm noktalarda bilgi almak için aşağıdaki yorum bölümünden veya iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Yunus
Yunus
1 yıl önce

Sadece 4 kişi ile ankarada aktepeden ulusa kadar heryeri gezmek 1000 yl ye mâl olurmu

koyde yapilabilecek isler 10 yuksek karli is fikri 1

Köyde yapılabilecek işler (10 yüksek karlı iş fikri)

dunyanin en degerli pasaportu 2021 turkiye kacinci sirada 1

Dünyanın en değerli pasaportu (Türkiye kaçıncı sırada?) 2021