in

Robotlar dünyayı ele geçirecek mi? (5 Tespit)

Teknolojinin gelişmesi, elektronik sistemlerin hızla ilerlemesi, yapay zekanın boyutlarının artması robotlar dünyayı ele geçirecek mi sorusunu akıllara getiriyor. Bilim kurgu filmleriyle insanların zihinlerini daha da fazla meşgul eden bu soruyu derinlemesine analiz ettik. Peki gerçekten robotlar dünyayı ele geçirecek mi? Robotlar insanlığın sonunu mu getirecek? Gelecekteki robotlar ne yapacak? Yapay zeka insanlar için tehdit mi? Teknoloji insanlığın sonunu mu getiriyor? Tüm bu soruların yanıt bulduğu 5 farklı tespit sizlerle.

Okumaya başlamadan önce daha evvel yayınladığımız Robot Yarışmaları isimli konumuzu da incelemek isterseniz başlığa tıklayabilirsiniz.

Robot nedir?

Robot; üzerinde matematiksel ve mantıksal işlemler yapabilen mikro denetleyici barındıran, elektrik ile çalışan, hafızası olan, içerisine yazılım yüklenebilen mekanik parçalara verilen isimdir. Sadece mekanik parçalardan oluşan robot tasarımları bundan yaklaşık 1000 yıl önce yaşamış İslam alimi Cezeri tarafından oluşturulmuştu. Onun tasarımlarındaki robotlar, henüz elektrik ve elektronik bileşenler icat edilmediği için sadece mekanik aksamlardan oluşmaktaydı.

Robotlar dünyayı ele geçirecek mi? (5 Tespit)
Robotlar dünyayı ele geçirecek mi? (5 Tespit)

Transistör adı verilen yarı iletken maddenin keşfi sayesinde 1971 yılına gelindiğinde ilk işlemci kabul edilen Intel 4004 piyasaya sürülmüştü. Bu işlemcinin kabiliyetleri o günün şartlarında çok düşük seviyelerde olsa da yıllar geçtikçe teknoloji hızla ilerledi ve akıl almaz kabiliyetlere sahip işlemciler üretildi.

Üretilen işlemciler, mikro denetleyiciler, kontrolcüler insansı işlemleri kolaylıkla yerine getirebiliyordu. Bunun farkına varan bilim insanları bunları mekanik bileşenler üzerinde kullandılar ve ilk robotları ortaya çıkardılar. İlk robotlar basit hareketleri yerine getirebilen tarzdayken günümüzde üretilen insansı robotlar insana ait pek çok davranışı başarıyla yerine getirebiliyor.

Hepimizin yakından tanıdığı Honda firmasının robotu Asimo‘dan sonra farklı firmalar da robot üretme yarışına girdiler ve her biri robot özelliklerini en üst seviyelere çıkarma adına kıyasıya mücadeleye başladılar. Şuanda dünyada ilgiyle takip edilen ve çalışmaları takdirle anılan Boston Dynamics ürettiği robotlarla ağızları açık bırakıyor. Gayet esnek, hızlı, eklem sayıları oldukça fazla, denge kabiliyeti iyi, refleks sistemleri geliştirilmiş ve yapay zeka ile donatılmış bu robotlar ileride dünyamızın hangi seviyeye gelebileceğini tarif edebiliyor.

Elon Musk’ın kendi firmasının geliştirdiği Tesla otomobillerdeki otonom sürüş modu, yıllardır hayali kurulan kendi kendine giden araba projesini hayalden gerçeğe dönüştürmüş durumda. Bundan 20 yıl önce anlatılsa insanlara şaka gelirdi. Ancak şuan bakıldığında arabalar tamamen kendi kendine canlı trafik içerisinde sürüş gerçekleştirebiliyor.

Uzay teknolojileri de hız kazanmış durumda. Yine Elon Musk’ın firması Space-X ve NASA’nın farklı farklı çalışmalarıyla Mars’a bir uzay aracı gönderilmiş durumda. İnsanlığın Mars’a gidişi çok lüzumsuz gibi görülse de geleceğin şekillendirilmesinde büyük bir katkısı olacağı aşikar.

Facebook’un öncülüğünde dünyada adı sıkça anılmaya başlayan Metaverse dünyası ise insanlığı bambaşka bir boyuta, tamamen sanal bir evrenin içine taşıyor. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamaları ile gelecekte insanlar gerçek hayatta mı yoksa bir oyunun içinde mi olduğunu ayırt edemeyecek. Bu kapsamda sizler için hazırladığımız kapsamlı yazımız olan Metaverse nedir  başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Tüm bu çalışmalar hayranlıkla izlenip takip edilirken insanların aklını da çok ciddi bir soru meşgul ediyor: robotlar dünyayı ele geçirecek mi? Gelin şimdi hep birlikte bu sorunun yanıtlarına yönelik tespitleri inceleyelim.

[geo-post target=”false” id=”314″ label=”Önerilen Yazı”]

Robotlar dünyayı ele geçirecek mi?

Robotların dünyamızı ele geçirebilme ihtimali üzerine bir çok görüş yayılmaktadır. Bu görüşlerin en ilginci ise dünyanın en meşhur bilim insanlarının sözleridir. Çünkü söyledikleri tespitler tamamen bilime, mantığı ve akla uygun tespitlerdir. Durum böyle olunca onların görüşlerine kayıtsız kalmak mümkün olmuyor. Peki bu soru hakkında dünyanın en büyük bilim insanlarının görüş ve tespitleri neler?

1. Stephan Hawking’in tespiti

Stephen Hawking, bir gün robotların aslında insanlığın tamamen yerini alacağını düşünüyor. Dünyaca ünlü fizikçi Hawking, Wired ile yaptığı bir röportajda, yapay zekanın eninde sonunda insanlardan daha iyi performans gösterebileceğini ve yeni bir yaşam biçimi haline geleceğini düşündüğünü söylüyor. Yapay zekanın uygarlık tarihimizdeki en kötü sonucu doğuracağını düşünüyor.

Hawking, yapay zekanın insanları tamamen değiştirebileceğini, özellikle de kendini geliştirip çoğaltabileceği bir noktaya geleceğini düşünüyor. Bu, robotların eninde sonunda insan ırkının yerini alabileceğini, robotların dünyayı ele geçireceğini ifade ettiği iddiasıdır. Zamanlama olarak da 100 yıllık bir süreden bahseden Hawking; 22.yüzyıl içerisinde robotların tam hakimiyet kurabileceğini düşünüyor.

2. Elon Musk’ın tespiti

Elon Musk’da Stephan Hawking gibi aynı konudan muzdarip. Ünü Mars’a uzanan büyük girişimci ve Tesla CEO’su Musk, yaptığı bir röportajında insanları yapay zeka destekli robotların tehlikeleri konusunda uyardı, hatta “Terminatör” filmindeki gibi korkutucu ve dehşet verici sonuçlarla karşılaşılabileceğini söyledi.

Musk’ın şirketi tarafından Tesla Bot adı verilen bir insansı robot üretimi çalışmaları başladı. Bu robotun 2022 yılında halka tanıtılacağı bilgisini paylaşan Musk, 2022 yılına gelmiş olmamıza rağmen henüz bir açıklama yapmış değil. Muhtemelen daha evvel tam otonom çalışan aracı 2 yıl içinde piyasaya süreceğini söyleyip henüz bir çalışma sunulmadığı gibi Tesla Bot’ta da bir gecikme olacak gibi görünüyor. Ancak Tesla şirketinin böyle bir robot çalışması içine girmesi ve Musk’ın da geleceğe karamsar bir şekilde bakması, kendileri için koruyucu bir robot ordusu oluşturmaya çalıştıklarını düşündürüyor.

3. Bill Gates’in tespiti

Microsoft’un kurucusu ve yıllarca dünyanın en zengin insanı tahtında oturan Bill Gates’e göre yapay zekanın gücü o kadar tehlikeli ki; tüm toplumu derinden etkileyecek ve değiştirecek cinsten. Bu tespiti yapan Gates, yapay zekanın en çok silah ve savunma sanayinde kullanılmasına dikkat çekiyor ve savaşların yapay zeka ile yürütülmesindeki dehşet verici olabilecek hususları gözler önüne seriyor.

4. Jeff Bezos’un tespiti

Amazon’un kurucusu ve dünyaca ünlü milyardar Jeff Bezos da yapay zeka ile donatılmış robotlardan korkuyor. Bilhassa bu robotların silahla donatılmasından endişe duyuyor. Gelecekte böyle silahların kullanılmaya başlaması durumunda insanlığın ciddi bir tehlike altına gireceğini düşünüyor.

5. Steven Pinker’in tespiti

İlk dört tespitin tam aksini savunan, robotların dünyayı ele geçirmeyeceğini ifade eden, bunun bir paranoya olduğunu söyleyen, robotlar dünyayı ele geçirecek mi sözünü rafa kaldıran Harward Üniversitesi psikoloji profesörü Steven Pinker, yapay zeka ve robotlardan korkulmamasını savunuyor. İnsan eliyle üretilen, insanların programladığı ve hazırladığı robotlara, iyi özellikler dahil edilerek herhangi bir tehlikenin meydana gelmeyeceğini savunan Pinker, gelecek hakkında iyimser yaklaşılması gerektiğini savunuyor.

Bu noktada Elon Musk ile karşılıklı bir diyaloğu da olmuştu. Elon Musk’ın karamsar görüşlerine karşın, “Madem yapay zekadan bu kadar korkuyor, o halde Tesla otomobillerdeki yapay zekayla çalışan otomatik özelliğini derhal iptal etsin” sözünü söyleyen Steven Pinker’e Musk’tan yanıt gecikmemişti.

Psikolog oluşundan mıdır yoksa doğruları gördüğünden midir bilinmez ama dünyanın en büyük, en zeki ve en zengin 4 kişisine karşın kendi görüşünün doğruluğunu her gün savunuyor. Aslına bakılacak olursa Pinker’in görüşleri mantıksız da değil. Zaten insan eliyle üretilmiş robotlarda üretim aşamasında gerekli sınırlamalarda tehditler ortadan kaldırılabilir.

Robotlar dünyayı ele geçirecek mi? (5 Tespit)
Robotlar dünyayı ele geçirecek mi? (5 Tespit)

Nükleer silahlar ilk çıktığında ve bilhassa Amerika tarafından Japonya’ya atıldıktan sonra, insanlar bu silahların her yerde kullanılacağını, insanlığın sonunun geleceğini düşünmeye başlamışlardı. Ancak nükleer silahlara karşılık bir çok dünya ülkesi ortak anlaşmalar alarak kullanımını yasaklamış, ABD ile Rusya arasında nükleer silahtan arınma anlaşmaları imzalanmıştı. İlk kez atıldığı 1945 yılından bu yana dünyada tekrar atom bombası atılmadı.

Robotların gelecekte tehdit unsuru olmasının önüne de tam da bu şekilde geçilebilir ve robotlar dünyayı ele geçirecek mi sorusu insanların zihninden gitmiş olur. Pinker’in de söylediği ve nükleer silahlarda olduğu gibi, devletler bir araya gelerek kararlar alıp, robotların tehdit içeren özelliklerinin iptali yönünde anlaşmalar imzalayabilirler. Bu durum da dünyamızı güvenle yarınlara taşıma işlevini başarıyla yerine getirir görüşündeyiz.

Robotlar dünyayı ele geçirecek mi sorunu ekseninde detaylı araştırmaları ve 5 tespiti sizlere sunmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Bu kapsamda merak ettiğiniz, sormak istediğiniz tüm soruları aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Sınıftaki bir öğretmenin elinde olabilecek şeyler

almanya laptop fiyatlari 2022 1

Almanya laptop fiyatları – Nasıl alınır? [2022]