in

Robot Yarışmaları 2022 Yılı Başvuruları

robot yarismalari 2022 yili basvurulari
robot yarismalari 2022 yili basvurulari

Robot yarışmaları 2022 yılı başvuruları ve başvuruya açılacak yarışmalar hakkında tüm bilgilerin içerildiği bu yazımızı sizler için hazırladık. Bu yazımızda robot nedir, robotik kodlama nedir, robot yarışmaları kimler tarafından düzenleniyor, 2022 yılında başvuruları alınacak robot yarışmaları neler, robot yarışmalarına kimler başvurabilir ve robot yarışması ödülleri neler hakkında tüm soruları yanıtlayacağız.

Robot nedir?

Programlanabilen, belirli bir hafızası olan, matematiksel ve mantıksal işlemler yapabilen, elektrik ile beslenen mekanik parçalar bütününe robot denir. Günlük hayatta birçok alanda robot kelimesi ile karşılaşmaktayız. Robot denilince insanların ilk olarak aklına insansı robotlar ve bunların da en meşhuru olan Honda’nın insansı robotu Asimo gelmektedir (bkz. Asimo).  Oysa robot denilince akla sadece insansı robotlar gelmemelidir.

Örneğin robot süpürge insanı andırmasa da robotun tanımına uygun olarak bir çok işlemi yerine getirebilmekte ve insanların hayatını kolaylaştırabilmektedir. Buradan yola çıkarak, robotun sadece insansı özelliklerinin bulunmasının gerekmediğini unutmamamız gerekir.

Robot Yarışmaları 2022 yılı başvuruları
Robot Yarışmaları 2022 yılı başvuruları

Resim Michal Jarmoluk tarafından Pixabay‘a yüklendi 

Robotik nedir?

Robotik; elektrik, elektronik, matematik, fizik, kimya, biyoloji, yazılım, ağ(network) gibi pek çok bilim dalını içerisinde barındıran bilim dalına verilen isimdir. Aslında robotik bilimi entegre bir bilim dalıdır diyebiliriz. Robotik kodlama ise; robotik süreçlerin ve projelerin programlanmasının yürütüldüğü süreçlere verilen genel addır.

Robot yarışmaları kimler tarafından düzenleniyor?

Günümüzde pek çok robot yarışması bulunmakta olup genellikle robot yarışmaları kimler tarafından düzenleniyor hakkında sorular akla gelmektedir. Robotik yarışmaları çoğu zaman bir üniversite öncülüğünde sürdürülüyor olsa da özel destekli robot yarışmalarına da sıklıkla rastlamaktayız. Türkiye’de son yıllarda oldukça revaçta olan robot yarışmaları bir çok öğrenci ve bilim sever tarafından takip edilmektedir. Yarışmalarda dereceye girenlere para ödülü, burs, girişimlerini destekleyecek programlar vs. uygulanabilmektedir. Her yarışmanın kendine göre kuralları olup ödül sistemleri de farklılık gösterebilmektedir.

Robot yarışmalarına kimler başvurabilir?

Robot yarışmalarına öğretmen, öğrenci, girişimci, akademisyen gibi unvanlara sahip pek çok kişi başvurabilmektedir. Ancak burada önemli olan husus robot yarışmasını düzenleyen kurum veya kuruluşun yarışma kurallarıdır. Bazı yarışmalar sadece öğrencileri kapsadığı gibi bazı yarışmalar halkın tüm kesimini kapsayabilir.

2022 yılında hangi robot yarışmaları düzenlenecek?

Robot yarışmaları 2022 yılı başvuruları başladı. Bir çok yarışma düzenleyen kurum ve kuruluş 2022 yılında uygulayacağı robot yarışmaları ile ilgili duyuruları yayınlamaya başladı. Söz konusu yarışmalara ve takvimlerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Pandeminin etkisiyle son iki yıldır azalma gösteren robot yarışmalarının bu yıl tekrardan eski haline dönmesi ve hatta daha fazla kurum ve kuruluş tarafından organizasyon başlatılması beklenmektedir. 2022 yılı için başvuru kılavuzunu yayınlayan ve takvimini açıklayan robot yarışmalarının listesini sizler için hazırladık:

Robot Yarışmaları 2022 yılı başvuruları
Robot Yarışmaları 2022 yılı başvuruları

Resim WikiImages tarafından Pixabay‘a yüklendi 

Robot Yarışmaları 2022 Yılı Başvuruları

1) TÜBİTAK 2204 Lise ve Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmaları

TÜBİTAK tarafından her yıl düzenlenen araştırma projeleri yarışmalarının 2022 yılı başvuru takvimi belli oldu. Her alanda başvurunun yapılabileceği TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışmaları’na robot projelerinizle başvurabileceğiniz en temel iki alan bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Yazılım, ikincisi ise Teknoloji Tasarım alanlarıdır. Bu iki alanda robot çalışmalarınızı ve projelerinizi sunabileceğiniz gibi eğer konu ile ilişkili ve temaya uygunsa fizik, kimya, biyoloji gibi farklı alanlarda da robotik çalışmalarınızı sunabilirsiniz. Bu yarışmaya sadece öğrenciler başvurabileceği gibi ortaya çıkan ürünler de doğrudan öğrencilerin fikri neticesinde oluşmuş olması gerekmektedir. Nesnelerin interneti kapsamında bir proje çalışması düzenliyorsanız bu alanda sizler için hazırladığımız kapsamlı yazımızı incelemeyi unutmayın (bkz. Arduino ve Nodemcu ile nesnelerin interneti ). TÜBİTAK 2204 Lise ve Ortaokul Öğrencileri için yarışma takvimi şu şekildedir:

Lise öğrencileri için: 3 Ocak 2022’de başlıyor, 11 Şubat 2022’de bitiyor.

Ortaokul öğrencileri için: 10 Ocak 2022’de başlıyor, 18 Şubat 2022’de bitiyor.

Başvuru adresi: https://e-bideb.tubitak.gov.tr

2) TEKNOFEST Yarışmaları

T3 Vakfının öncülüğünü yaptığı ve yıllardır dünya genelinde adından sıkça söz ettiren Teknofest 2022 ‘nin son başvuru tarihi 28 Şubat 2022. Teknofest 2022 yılında Samsun’da yapılacak. Bu müjdeyi 2021 yılındaki Teknofest’te paylaştılar. Teknofest’in 2022 yılında Samsun’a yapılacak olması büyük önem taşımaktadır. İlk iki yarışması İstanbul’da düzenlenen Teknofest’in İstanbul dışındaki ilk organizasyonu Gaziantep’te yapılmıştı. Anadolu insanın teknolojiyle buluşmasında büyük rol oynayan ve gençlerin heveslerini artıran Teknofest’in 2022 yılında Samsun’a yapılacak olması bu noktada büyük önem taşımaktadır.

Başvuru ve duyurular: https://www.teknofest.org/tr/

3) 15. MEB Uluslararası Robot Yarışması

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilen ve bu yıl 15.si düzenlenecek olan 15. MEB Uluslararası Robot Yarışması takvimi henüz belli olmadı. 14. MEB Uluslararası Robot Yarışması Şanlıurfa GAP Arena’da gerçeklemiş olup, her yıl farklı bir ilde organizasyon düzenlenmektedir. 2022 yılı için robot yarışması takvimi açıklandığında sizlerle paylaşmış olacağız.

Başvurular ve duyurular: http://robot.meb.gov.tr

[geo-post target=”false” id=”441″ label=”Önerilen Yazı”]

4) İTÜRO 2022 – İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Yarışmaları

İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen İTÜRO 2022 robot yarışması başvuruları başladı. Drone, sumo, inşaat, renk seçen, senaryo:lojistik, futbol, girişimcilik gibi pek çok alanda yarışmaların düzenleneceği İTÜRO 2022’ye başvurmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Başvuru yapmak için siteye üye olmanız gerekmektedir.

Son Başvuru Tarihi: 1 Mart 2022

Başvuru ve duyurular: http://www.ituro.org/tr/

5) UORG – Uluslararası ODTÜ Robot Günleri

Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen UORG Uluslararası ODTÜ Robot Günleri 2022 başvuru takvimi henüz açıklanmadı. Bu yıl 18.düzenlenmesi planlanan UORG robot günlerinin başvuru takvimi ve kılavuzu yayınlandığında buradan duyurulacaktır. Detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Başvuru ve duyurular: https://robot.metu.edu.tr/uorg/

6) Yıldız Robocon ’22

Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen Yıldız Robocon yarışması en son 2020 yılında düzenlenmiş olup pandemi nedeniyle organizasyonlara ara vermiştir. 2022 yılında düzenlenme ihtimali olan Yıldız Robocon yarışması ile ilgili tüm detayları takvim yayınlanınca buradan paylaşacağız.

7) IZTECH Roboleague

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü tarafından en son 2019 yılında organize edilen robot yarışmalarının 2022 yılında da yapılabilme ihtimali bulunmakta olup takvim ve kılavuz yayınlandığı anda sizlerle buradan paylaşılacaktır.

8) FLL – First Lego League 2022 Cargo Connect

Her yıl farklı bir temayla çağrıya çıkan FLL First Lego League yarışması 2021-2022 başvuruları başladı. Bu yarışma uluslararası olarak organize edilmekte olup bu yıl Cargo Connect teması üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Detaylı bilgilendirme için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilir, site linki üzerinden duyuruları takip edebilirsiniz.

Başvuru ve duyurular: https://bilimkahramanlari.org/fll-explore/

Robot yarışmaları 2022 yılı başvuruları kapsamında sizler için şuan var olan programları listelemeye çalıştık. Bu kapsamda bu yazımız üzerinden güncel yarışma programlarını ve detaylarını sizler için paylaşıyor olacağız. Sormak istediğiniz sorular için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz. Tüm yarışma programları ile ilgili detaylar sizlerle paylaşılmaya çalışılacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
sol gozun segirmesi ne anlama gelir

Sol Gözün Seğirmesi Ne Anlama Gelir?

bir ogretmenin hangi okulda gorev yaptigini nasil ogrenebilirim

Bir öğretmenin hangi okulda görev yaptığını nasıl öğrenebilirim?