in

Oyma Ayak İzi Ne Anlama Gelir? 5 Farklı Tespit

oyma ayak izi ne anlama gelir
oyma ayak izi ne anlama gelir

Oyma ayak izi ne anlama gelir noktasında merak ettiklerinizle ilgili tüm detaylı bilgileri bu yazıyı okuyarak görebilirsiniz. Bilhassa doğa keşfi ve define işi yapanların karşısına çıkan, kayalar ve eski kalıntıların üzerinde denk gelinebilen oyma ayak izi şeklinin ne olduğu ile ilgili 5 farklı tespit sizlere sunulacaktır.

Oyma ayak izi ne anlama gelir?

Doğada gezerken, keşif yaparken, belirli incelemelerde bulunurken kayalar üzerine oyulmuş pek çok farklı şekille karşılaşabilirsiniz. Oyma ayak izi de bunlardan biridir. Oyma ayak izi genel olarak tam neyi ifade ettiği bilinmese de daha önceki tespitler neticesinde fikir edinmek mümkün olabilir.

Oyma Ayak İzi Ne Anlama Gelir?
Oyma Ayak İzi Ne Anlama Gelir?

Elviss Railijs Bitāns adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

  1. Mezar olabilir. Oyma ayak izinin bir mezarı temsil etmesi kuvvetle muhtemeldir. Eski insanlar mezarların varlığını belli etmek için kayalar üzerine farklı farklı şekiller çizmişlerdir.
  2. Define, gömü veya hazine olabilir. Oyma ayak izleri ile ilgili en çok merak edilen konu ise bir define, gömü veya hazine olup olamayacağı ile ilgilidir. Oyma ayak izleri kimi zaman bir defineyi temsil edebilmektedir. Bu noktada eğer tespitinizin bir define olduğu yönünde görüş hakimse yasal izinler alınmak suretiyle çalışmalar yapabilirsiniz. Ancak bu noktada kaçak kazı ve yasal olmayan yöntemler tercih etmekten muhakkak uzak durmak gerekir. Zira hem kanunlar çiğnenmiş olur hem de gerçek bir define yoksa doğa boştan yere talan edilmiş olur. Define aramak için yasal süreçlerle ilgili bilgi almak adına şu makaleyi inceleyebilirsiniz.
  3. Eski harabe yapıların bulunduğu bir alanı temsil ediyor olabilir. Eski insanlar bilim ve tekniğin yetersiz olduğu dönemlerde ve eski çağlarda genellikle iş ve işlemlerini taş ve kayalar üzerinde yerine getirmekteydi. Günümüzde makineleşme sayesinde birçok iş pratik olarak sürdürülürken eski insanlar bunu el maharetleriyle taşların üzerinde yapmaktaydı. Dolayısıyla oyma bir şekilde ayak izi veya farklı işaretlere denk geldiyseniz eski insanların ihtiyaçları için kullanılmış olma ihtimali vardır. Örneğin, oyma şekilde tahıl öğütme, demir ezme veya buna benzer pek çok şekilde kayalardan yararlanıldığı bilinmektedir.
  4. Doğal şekil olabilir. En kuvvetli ihtimallerden biri doğal bir şekil olmasıdır. Çünkü milyonlarda yıl boyunca dünyadaki doğal yaşamın etkileriyle taşlar ve kayalar dahi şekilden şekle girebilmektedir. Bunun en güzel örneklerini ülkemizin nadide güzelliklerinden Kapadokya‘da görebilmekteyiz. Kapadokya’daki peri bacalarından bazıları fil, aslan, dans eden çift, kaplumbağa gibi şekillere benzemektedir. Bu şekillenmeler tamamen doğal olarak olmuştur. Dolayısıyla doğada oyma ayak izine rastlarsanız bunun doğal bir şekilde oluşmuş olabileceğini göz önünde bulundurabilirsiniz.
  5. Anlamsız şekil olabilir. Oyma ayak izinin ne anlama geldiği ile ilgili son tespit ise anlamsız bir şekil olmasıdır. Bu noktada tam olarak görüşler ortaya koyulamamış olup bu işaretlerin ne anlam ifade ettiği kestirilememiştir.

Define olan yerler nasıl anlaşılır?

Doğada, eski yerleşim yerlerinde, mağaralarda ve buna benzer pek çok noktada belirli işaretlerle karşılaşılabilmektedir. Örneğin insanların en çok karşılaştığı kaya şekilleri arasında üçgen oyma, yuvarlak oyma, at nalı oyma, kaplumbağa şekli, oturak, sandalye, taht veya koltuk şekilleri, balık, domuz, keçi, koyun gibi hayvanlar, haç işaretleri ve bunlara benzer bazı şekillere rastlanabilmektedir. Bu noktada tam bir tespiti yapabilmek için öncelikle yapılması gereken yasal izinleri almaktır. Yasal izinler alındıktan sonra, kanun çerçevesinde metal dedektörleri veya farklı tekniklerle define bulma çalışmaları sürdürülebilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
kadina siddet cezasi 2022

Kadına Şiddetin Cezası Nedir? 2022 Yeni Düzenleme

arduino ve nodemcu ile nesnelerin interneti

Arduino ve Nodemcu ile nesnelerin interneti