in

Peygamber sünnetli doğmak dinen ne anlama gelir?

peygamber sunnetli dogmak din vitaminli net
peygamber sunnetli dogmak din vitaminli net

Peygamber sünnetli doğmak dinen ne anlama gelir noktasında pek çok merak durumu söz konusudur. Bu durum doğuştan sünnetli doğmak anlamına gelmektedir. Bebeklerde bazı anomaliler olması muhtemel bir durumdur. Sorunların erken zamanda çözülmesi için ailelere çok önemli görevler düştüğünü ifade etmek gerekiyor. Bu anomaliler arasında çocuğun yarım sünnetli doğması vardır. Bu toplum tarafından olumlu olarak algılansa dahi, erken dönemde tedavi edilmesi şarttır. Doktorlar bu durumu olumlu olarak değerlendirmenin hatalı olduğunun altını çizer. Bu yazımızda doğuştan sünnet olarak bilinen Peygamber sünnetli çocuklar hakkında sizlere önemli bilgiler vereceğiz.

Doğuştan sünnetli olma durumu, Hipospiadias ismi ile de bilinmektedir. Yeni doğan erkek çocuklarının cinsel organlarında görülen gelişim bozukluklarından biridir. İdrar yolu ve penis görünümü ile alakalı bir anomali olarak bilinmektedir. İdrar deliği, normalde penis ucunda olması gerekirken, penis altında çok başka bir bölgede bulunmaktadır. Yeni doğan bebeklerin az bir kısmında görülür. Penisin içindeki idrar kanalının kısa kalması sonrasında meydana gelir. Çocuklarda sağlıklı bir gelişim için tedavi edilmesi gereken son derece önemli bir durum olarak özetlenip büyük önem taşımaktadır.

Peygamber Sünnetli Doğmak
Peygamber Sünnetli Doğmak

EKATERINA BOLOVTSOVA adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Peygamber sünnetli doğmanın belirtileri?

Yarım sünnetli doğmanın en belirgin özelliği, idrar deliğinin penis ucunda olması gerekirken alt kısımda yer almasıdır. Bunun haricinde bebeklerde ve çocuklarda bazı belirtiler olduğunu görebiliriz. Bu belirtileri sizler için bu yazımızda net bir şekilde açıklamaya devam edeceğiz.

  • Penis ucunda, sünnet derisinin hiç olmaması
  • Normalde derinin uç tarafta olması gerekirken, pelerin tarzında üst kısımda yer alması
  • Penisin aşağı doğru eğik bir şekilde bulunması
  • Bebeklerde alta çiş yapmak.

Bu durumun bebeklerde psikolojiyi bozma noktasında etkisi olduğunu da ifade edebiliriz. Yukarıda da ifade ettiğimiz durumun söz konusu olması halinde sosyal hatta pek çok ciddi sorunların görünmesi mümkündür. Sağlık sorunları yanında, yuvada tuvalete girmek zorunda kalanlar hemcinsleri gibi olmadıkları için olumsuz anlamda etkilenebilir. Aynı zamanda cinsel gelişim için de oluşturduğu sorunlar vardır. Bu durumda olan çocuğun cinsel kimliklerini anlayamadıkları 2 yaşına tedavi ettirmesi gerekir. En ideal zaman aralığı ise 6 ay ve 1.5 yaş orası ifade edilir.

Doğuştan sünnetli görünüm tedavi yöntemleri

Doğuştan sünnetli görünüm tedavi yöntemleri dediğimiz zaman akıllara tek bir tedavi yöntemi gelir. Ameliyat edilmesi gerekir. burada amaç, normal olmayan idrar yolunu düzeltmek ve penisin aşağı doğru kıvrımını engellemektir. Bu nedenle penisin aşağı doğru kıvrılmasını sağlayan kordi adlı yapılar çıkartılır. Kanalın kısa kalmasının edeni olan eksikler tamamlanır ve idrar kanalı tekrar oluşturulur.

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi bebeklerin bazı anomaliler ile dünyaya gelmesi görülen ve karşılan bir durumdur. Bu hallerde yapılması gereken ve göz önüne alınması gereken bazı noktalar vardır. En başta ailelerin duruma yakından müdahale etmesi gerekir. Çocuğun yarım sünnetli bir şekilde doğması, toplumun bir kesimi tarafından olumlu olarak algılansa da bu çok yanlış bir tanımdır.

Çevresel faktörler de bu noktada risk barındırır. Yarım sünnetli görünümü ortaya çıkaran bir çok farklı neden vardır. genetik faktörlerde babalar belirleyici rol oynar. Babada durumun varlığı çocukta da olma riskini bir seviye daha yukarı taşır. Hastalığına genetik faktörlerde ilişkisi yanında çoklu çevresel etkenlerde anomalinin çıkışında etkilidir. Besin yolu ile alınan zehirler, yanlış beslenme ve hormonal durumlarda tetikleyici olabilir.

Peygamber sünnetli doğmak dinen ne anlama gelir?

Bazı çocuklarda doğuştan böyle durumlar olabilmektedir. Peygamber Efendimiz (asm) sünnetli olarak doğmuştu. Allah’ın takdiri ve lütufu ile doğuştan sünnetli çocuklar olabilmektedir.

Peygamber sünnetli doğmak dinen ne anlama gelir sorusuna sizler için  bu şekilde yanıt verebiliriz. Bir kesim tarafından bu durumun önemli bir problem olduğu idrak edilemiyor. Bu tarz ihmaller bebeklerin gelişim bozukluğu yanında, bireyin ileride sorun yaşamasına neden olabiliyor. Doğru tedavi yöntemleri tercih edilmesi halinde sorunsuz bir şekilde problemin üstesinden gelmek mümkün olmaktadır.

Hiposdipas ismi ile bilinen, peygamber sünnetli çocuklar ortaya çıkma ihtimali 300’de 1’dir. Düşük bir oran gibi görünse de bu ihtimal olmadığı anlamına gelmez. Özellikle yeni anne ve baba olan bireylerin bu tarz konularda bilinçlenmesi gerekir. Sağlık sorunları için uzman kişilere başvurmak ve onların dediklerini dinlemek sorunların en aza inmesi noktasında atılan en büyük adım olacaktır. Peygamber sünnetli doğmak dinen ne anlama gelir kapsamında sizlere kapsamlı bilgiler sunmaya çalıştık. Sitemizde yer alan makaleler üzerinden siz de merak ettiğiniz sorular için net şekilde yanıt bulma şansına sahip olabilirsiniz. Güvenilir ve kaliteli makaleler için bizi takip etmeye devam edin.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
tikanan sonda nasil acilir vitaminli net

Tıkanan Sonda Nasıl Açılır? 6 Tıkanma Sorunu

kocaeli belediyesi 41 kart basvurusu nasil yapilir1

41 Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Kocaeli Belediyesi