in

Sınıftaki bir öğretmenin elinde olabilecek şeyler

Sınıftaki bir öğretmenin elinde olabilecek şeyler , kimi zaman çok çeşitli ve farklı hallerde karşımıza çıkabilmektedir. Öğretmenler günlerinin büyük bir bölümünü geçirdikleri okullarımız içerisinde sınıftayken öğrencilere iyi ve faydalı bir eğitim sunmak ve öğrencilerin kazanımlarını artırmak maksadıyla çeşitli eğitim materyalleri ile ders içeriğini zenginleştirirler.

Her öğretmen haftalık 10 ders saati karşılığında 1 saatlik fazladan Hazırlık ve Planlama ek ders ücreti alırlar. Bu aslında sergiledikleri emeklerinin tam bir karşılığı olmasa da açık bir diller ifade etmek gerekirse öğretmenler derslerden önce o ders saati kadar fazladan bir emek harcarlar. Derse hazırlık ve planlama yaparken, sanki sınıfın içerisindeymiş gibi kendilerini hayal ederler. Öğrencilerin sınıf içerisinde ilgilerini anlatımlarında toplayıp kazanım seviyelerini üst seviyelere çıkarmak için çeşitli materyaller ve etkinlik malzemeleriyle derslerini renklendirerek zenginleştirirler. Peki sınıftaki bir öğretmenin elinde neler olabilir? İşte sizler için derlediğimiz sınıftaki bir öğretmenin elinde olabilecek şeyler…

Yazımıza başlamadan önce Bilsem nedir? Nasıl başvuru yapılır? başlıklı yazımızı da gözden geçirmenizi ifade etmek isteriz. Bu yazımızda sizlere bilsem kurumları, sınavları, başvuru yöntemleri, ders programları hakkında kapsamlı bir çalışma sunmaya çalıştık.

Sınıftaki bir öğretmenin elinde olabilecek şeyler
Sınıftaki bir öğretmenin elinde olabilecek şeyler

JESHOOTS.com adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Sınıftaki bir öğretmenin elinde olabilecek şeyler

Öğretmen sınıf içerisinde ders etkinliklerini zenginleştirmek, öğrencilerin ilgisini toplamak, ders kazanımlarını üst seviyelere çıkarmak için bir takım materyallerle derse katılır. Öğretmenin elindeki bu malzeme ve materyaller dersin ve ders konusunun içeriğine göre şekil alır. Genel itibariyle düşünecek olursak, tüm öğretmenlerin sınıfta elindeki şeyler hakkında sizler için bir liste hazırladık:

  • Kalem, silgi ve diğer kırtasiye ürünleri; tüm öğretmenler için vazgeçilmez bir parçadır, tabiri caizse vücutlarının bir organı haline gelmiştir.
  • Tablet, telefon ve bilgisayar; öğretmenler günümüz teknolojilerinden faydalanarak derslerine farklı renkler katmaktadır. Bilhassa Fatih Projesinin ülkemizdeki tüm okullarda uygulamaya koyulmasıyla ders içerikleri teknolojik aletlerle etkileşimli hale gelmiştir.
  • Kitap, dergi ve diğer basılı materyaller; Milli Eğitim Bakanlığı‘nın ücretsiz olarak tüm öğrencilere ve ders öğretmenlerine dağıttığı kitaplar öğretmenlerin sınıf içerisinde yaygın olarak kullandığı materyallerdendir. Ek olarak; ders içeriğini güçlendirmek isteyen öğretmenler farklı yayınların kitap, dergi gibi basılı materyallerini de kullanabilmektedir.
  • Müzik aletleri, enstrümanlar; sadece müzik derslerinde kullanılmaktadır gibi düşünülse de bir çok haber ve videolarda görüyoruz ki dersleri eğlenceli hale getiren kıymetli öğretmenlerimiz derslerde müzik aletlerine ve çeşitli enstrümanlara da yer verebilmektedir.
  • Spor aletleri, top çeşitleri; yine bu da sadece beden eğitimi derslerinde kullanılır gibi düşünülebilir. Ancak derslerin içeriklerine göre bir çok öğretmen derslerinde kullanabilmektedir.
  • Deney aletleri, malzemeleri; bilhassa fen bilimleri, fizik, kimya, biyoloji gibi derslerde karşımıza çıkan deney aletleri, deney setleri gibi şeyler öğretmenlerin sınıf içerisinde ellerinde bulunabilmektedir.
  • Oyun ürünleri ve oyuncak çeşitleri; gerek öğrencileri eğlenerek öğrenmelerine teşvik etmek gerek ders içeriklerini zenginleştirmek için öğretmenler tarafından derslerde oyuncak çeşitleri kullanılabilmektedir.

Derste yapılabilecek etkinlikler

Derste yapılabilecek etkinlikler de hem sınıf seviyesine hem dersin içeriğine göre farklılıklar göstermektedir. İlkokul kademelerinde daha çok oyuna ve el becerilerine dayalı etkinlikler karşımıza çıkarken, ortaokulda kişisel gelişimlerini desteklemeye, lisede akademik seviyelerinin yükseltilmesine yönelik etkinlikler düzenlenmektedir. Örneğin; ilkokul 1.sınıf öğrencileri arasında bir münazara yapılamazken, lise 12.sınıf öğrencileri arasında da mendil kapmaca oyunu oynanamaz. Ders içi etkinlikler dersin içeriğine ve öğrencilerin sınıf seviyesine göre şekil alır. Sınıftaki bir öğretmenin elinde olabilecek şeyler de derste yapılabilecek etkinliklere göre çeşitlilik gösterir.

Sizlere faydalı olabileceğini düşündüğümüz Bir öğretmenin hangi okulda görev yaptığını nasıl öğrenebilirim başlıklı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Sınıftaki bir öğretmenin elinde olabilecek şeyler hakkında sizler için bulduğumuz materyal ve malzemeleri listelemeye gayret ettik. Bu kapsamda merak ettiğiniz, sormak istediğiniz ve araştırılmasını talep ettiğiniz tüm noktalarda iletişim bölümünden bize ulaşabilir, aşağıdaki yorum bölümünden geri dönüt verebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

ÇED Muafiyet Başvuru Formu ve Tüm işlemler [2022]

Robotlar dünyayı ele geçirecek mi? (5 Tespit)