in ,

DUNS Numarası Nedir? Nasıl Alınır? (Duns number nedir)

DUNS numarasi nedir
DUNS numarasi nedir

Duns numarası (D-U-N-S number); Data Universal Numbering System yani Veri Evrensel Numaralandırma Sistemi ‘nin kısaltmasıdır. Duns numarasının esas kullanıcıları ticari işletmeler olup, ticari faaliyetleri içerisinde pek çok alanda kullanmaktadırlar. Faturalandırma, ödeme yapma, müşterilere ulaşma veya müşterilerin işletmeye ulaşması, doğru ve alanında uygun işletmeyi bulması açısından günümüzde DUNS numarası yaygın olarak kullanılmakta olup güncel istatistikler 300 milyonun üzerinde kullanıcısı olduğunu belirtmektedir. Peki duns number nedir?

Duns Numarası Nedir Nasıl Alınır
Duns Numarası Nedir Nasıl Alınır

DUNS Numarası Nedir?

Dun & Bradstreet (D&B) firması tarafından üretilmiş, 9 haneli bir ticari sınıflandırma ve kategorilendirme sistemidir. Dünyada milyonlarca firma tarafından kullanılmakta olan bu numarası işletmelerin ticari faaliyetlerini göstermektedir. Aynı bizlerin T.C. kimlik numarası gibi D-u-n-s numaraları da benzersizdir, birbirine benzemez ve başkaları tarafından kopya edilip kullanılamaz. Duns number nedir kapsamında farklı sorularınız bulunursa bize yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Nasıl Alınır?

Dun & Bradstreet (D&B) tarafından geliştirilen bu numaralar kendi resmi web siteleri üzerinden başvuru yapmak suretiyle kolaylıkla alınabilmektedir. Numarayı almak için www.dnb.com  adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Sayfaya girdiğinizde aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir karşılama sizi beklemektedir.

Duns Numarası Nedir Nasıl Alınır
Duns Numarası Nedir Nasıl Alınır

Burada yukarıdaki menüden D-U-N-S Number‘a tıklayıp açılan alt menüden Get a D-U-N-S number seçeneğine tıklamalısınız. Akabinde ilgili seçimleri ve şirketinize ait adres, telefon gibi istenilen bilgileri doldurup kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kayıt Aşamaları

Duns numarasını oluştururken nasıl yapılır aşamalarına dikkat edin ve sizden istenilen tüm bilgileri eksiksiz doldurmaya dikkat edin. Bilhassa şirketinizin ticari faaliyetleri ve iletişim bilgileri büyük önem taşımaktadır. Başvuru formunu doldurduktan sonra birkaç gün içerisinde iletişim bilgilerinde belirttiğiniz adrese şirketinizin numarası iletilmektedir.

Ücretlendirme

Duns numarası herhangi bir ücrete sahip olmayıp ilgili firma tarafından online başvuru yapılması suretiyle ticari işletmelere ve firmalara ücretsiz olarak verilmektedir. Her ticari işletme bu numarayı ihtiyacı olan tüm alanlarda kullanabilmektedir.

Nerede Kullanılır?

D-U-N-S numarası genellikle işletmelerin Google Ads üzerinde reklamcılık faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Ancak orada kullanmak zorunlu değildir. Google Ads üzerinde aylık planlama yapan işletmelerden faturalandırma ve ödeme işlemlerinde Duns numarası talep edilebilmektedir. Numarasının en çok yararlanıldığı alan ise uluslararası ticari pazar ve satış alanlarıdır. Uluslararası platformlarda kendilerine uygun müşteri bulmak isteyen ticari işletmeler ve firmalar da yararlanmaktadır.

DUNS Numarası Sorgulama – Öğrenme

Sorgulama ve öğrenme işlemi yapmak isteyen kişiler yine D&B ‘nin resmi sitesi dnb.com ‘u ziyaret ederek orada bulunan arama kutusu(search box) aracılığıyla 9 haneli kodu yazarak ilgili firmaya rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
kecioren belediyesi burs basvurusu nasil yapilir 2

Keçiören Belediyesi Burs Başvurusu

tikanan sonda nasil acilir vitaminli net

Tıkanan Sonda Nasıl Açılır? 6 Tıkanma Sorunu