in ,

Metahuman Creator nedir? Nasıl kullanılır? 2022 Yenilikleri

metahuman creator nedir nasil kullanilir 2022 yenilikleri 1
metahuman creator nedir nasil kullanilir 2022 yenilikleri 1

Metaverse çılgınlıkları her geçen gün artıyor. Metaverse kapsamında ortaya çıkan yepyeni teknolojinin adı Metahuman. Peki Metahuman nedir? Metahuman Creator nedir? Metahuman Creator nasıl kullanılır? 2022 yenilikleri arasında adından bolca söz ettiren metaverse; Metahuman ile bizlere hangi yenilikleri sunuyor? unreal engine nasıl kullanılır? Gelin hep birlikte tüm bu soruların cevabını detaylı olarak inceleyelim.

Metaverse nedir?

İlk olarak metaverse tanımıyla başlayalım. Metaverse; sanal dünya, sanal kainat, sanal evren gibi anlamları içermektedir. Öncülüğünü bir çok dijital sektörde olduğu gibi yine Facebook yapmaktadır. Facebook öncülüğünde başlayan metaverse, insanlara dijital sanal dünya içerisinde büyük bir dünya sunmaktadır.

Öncelerde sadece bilim kurgu filmlerinde rastlanan sahneler Metaverse ile insanların hayatlarının tam içine girmeye başladı. İlk olarak yapay zeka ve artırılmış gerçeklik kapsamında gelişim bilim, şimdilerde yerini tamamen sanal evrene bırakmaya başladı. Bilhassa kripto para, NFT gibi internet üzerinde insanların ilgi odağında olan Metaverse, artık sanal evrende gerçekçi dijital insanlar da oluşturabiliyor! Evet, yanlış duymadınız, artık bu teknoloji sayesinde dijital olarak yapay zeka sayesinde gerçekçi bir insan oluşturmanız çok kolay. Bunun en büyük öncüsü ise şu günlerde revaçta olan insan üretme programları. Peki Metahuman Creator nedir? İşte size detayları…

Metahuman Creator nedir?

Epic Games firması tarafından geliştirilen, tamamen gerçekçi, 3d görünümlü ve 3 boyutlu dijital insan üretme programıdır. Bu program sayesinde hızlı bir şekilde gerçek zamanlı olarak ve ücretsiz olarak kendi dijital insanınızı rahatlıkla üretebileceksiniz. Bu programda programlama dilleri bilmeye gerek yok. Kullanımı kolay olan ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan Metahuman Creator, sizlerin çalışmalarınızda kullanmak üzere pek çok dijital insan görünümü sağlamaktadır. Peki Metahuman Creator nasıl indirilir ve kurulur? Gelelim kurulum aşamalarına.

Metahuman Creator nedir? Nasıl kullanılır? 2022 Yenilikleri
Metahuman Creator nedir? Nasıl kullanılır? 2022 Yenilikleri

Metahuman Creator nasıl indirilir ve kurulur?

Metahuman Creator nedir sorusuna yanıt verdikten sonra sıra geldi Metahuman Creator nasıl indirilir ve kurulur sorusuna. Sizlere aşama aşama tüm detaylarıyla kurulum aşamalarını anlatacağız. Şuan ne yazık ki sadece bilgisayarlar üzerinden kullanılabilen programın ilerleyen günlerde mobil uygulamalarının da çıkması beklenmektedir.

Bilgisayarınıza kurmak için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamanız gerekmektedir.

  1. Epic Games’in Unreal Engine web sitesine girelim. https://www.unrealengine.com/en-US/metahuman-creator
  2. Web sitesine girdikten sonra sağ üstte bulunan Sign in menüsünden üye giriş işlemimizi yapalım. Burada Facebook, Google, Epic Games, Xbox gibi pek çok sosyal medya hesabı ile giriş yapma seçeneği bulunmaktadır. Kendinize uygun olanı seçin ve üyelik işleminizi başlatın.
  3. Üyelik işlemi başlatılınca mail adresinize bir onay maili gelecek. Onu onaylayıp hesabımızı aktifleştirelim.
  4. Akabinde Unreal Engine üzerinden sağ üstte bulunan mavi renkli Download butonuna tıklayalım. Açılan sayfadan ilgili sözleşmeleri onaylayarak Epic Games programını bilgisayarımıza indirelim.
  5. Epic Games Installer programı bilgisayara indikten sonra (program ortalama 150 MB boyutunda) kuruluma başlayalım. Standart bir Windows kurulum işlemi, Next seçenekleriyle ilerleyerek kurulumu tamamlayalım.
  6. Kurulum bitince 580 MB büyüklüğünde Epic Games güncelleme indirmesinin yapılması gerekiyor. Siz onay verdikten sonra otomatik olarak işlemi gerçekleştirecektir.
  7. Güncelleme de tamamlandıktan sonra Epic Games programı bilgisayarımızda açılacak. Açılan programa 2.adımda uyguladığımız giriş bilgilerimizle girişimizi yapalım.
  8. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, sol menüde bulunan Unreal Engine seçeneğine tıklayalım ve sağ üstten motor kurulumunu seçip (şuan ki güncel versiyon 4.27.2, toplam boyut 13.5 GB) kurulumu bilgisayarımızda tamamlayalım.
Metahuman Creator nedir? Nasıl kullanılır? 2022 Yenilikleri
Metahuman Creator nedir? Nasıl kullanılır? 2022 Yenilikleri

Bu aşamadan sonra bilgisayarımıza eksiksiz olarak kurulmuş olacaktır. Artık dijital insanlarınızı üretmeye başlayabilirsiniz.

Metahuman Creator nasıl kullanılır?

Metahuman Creator’u kullanmak, indirip kurmaktan daha da kolay. Çünkü gayet kolay, kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Programı açtıktan sonra sol taraftan üretmek istediğiniz dijital insana yönelik özellikleri seçerek orta bölümde dijital insanınızı tamamlayabilirsiniz. Metahuman Creator dijital insanlarını cinsiyet, yaş, kırışıklık, saç şekli, saç rengi, göz rengi, dudak çene yapısı, kulak ve yüz hatları, vücut şekli, kilo gibi seçeneklerde tamamen özgün hale getirebilir, kullanmak istediğiniz Metaverse dünyanız içerisinde kendi ürettiğiniz dijital insanınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Siz de bu çılgınlığa dahil olmak ister misiniz? Eğer evet diyorsanız hiç geç kalmadan Metahuman Creator kurulumu tamamlayıp kendi insanlarınızı dünyanıza dahil edin!

Metahuman Creator ücretli mi?

Epic Games tarafından geliştirilen gerçekçi dijital insan geliştirme programı şuan için ücretsiz. Sizlere kurulum aşamasında iki farklı lisans seçeneği sunuyor. Birinci seçenek yayınlamanız için, ikinci seçenek ise eğitim, öğretim ve kişisel kullanımlar için. Eğer birinci seçeneği seçerseniz ve ürettiğiniz insanları kendi çalışmalarınızda, oyunlarınızda, programlarınızda kullanırsanız gelirinizden %5’lik bir oranla telif hakkı ödemeniz gerekmektedir. Eğer kişisel kullanım tercih ediyorsanız ve ticari bir amaç gütmüyorsanız ikinci seçenek sizler için tamamen yeterli olacaktır ve ücretsizdir.

Metahuman Creator ile üretilmiş insanların yer aldığı programın resmi tanıtım videosunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
bilsem nedir basvuru nasil yapilir bilsem sinavi

Bilsem nedir? Başvuru nasıl yapılır? Sınav ve dersler nasıl?

Kedilerde beyaz köpük kusmak neden olur? 8 Sebep