in

Buğuseptil nedir? Nasıl kullanılır? Zararları ve fiyatı ne?

Buğuseptil nedir sorusu kış ayları gelince insanların en merak ettiği soruların başında gelmektedir. Salgın hastalıklar, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklar sebebiyle burun akıntısı yaşayan kişiler buğuseptil arayışı içine girerler. Peki buğuseptil nedir? Buğuseptil nasıl kullanılır? Buğuseptilin zararları ne? Yan etkileri var mı? Buğuseptil fiyatı ne kadar? İşte sizlere tüm soruların cevapları…

Buğuseptil nedir?

Grip, nezle, soğuk algınlığı, sinüzit gibi rahatsızlıklarla şiddetli burun akıntısı ve burun tıkanıklığı yaşayan hastaların, üst solunum yolu olarak ifade edilen ses telinin üstündeki gırtlak, burun ve boğazın ferahlaması amacıyla kullanılan buğu(buhar) temelli bir tedavi aracıdır.

Buğuseptil kullanan kişiler burun, boğaz ve gırtlaklarında ciddi manada rahatlama yaşarlar ve rahat bir nefes alırlar. Buğuseptil sayesinde, inhalasyon adıyla da geçen bu yöntem ile nefes yolları açılır ve insanlar rahat bir nefes alırlar. Buğuseptil sadece eczanelerde satılır ve eczanelerden alınması gerekir. Merdiven altı üretimlere karşı herhangi bir yerden verilen buğuseptil adıyla dağıtılan ürünlerden uzak durulması gerekir.

Buğuseptil nedir? Nasıl kullanılır? Zararları ve fiyatı ne?
Buğuseptil nedir? Nasıl kullanılır? Zararları ve fiyatı ne?

Resim Alexandr Litovchenko tarafından Pixabay‘a yüklendi 

Buğuseptil nasıl kullanılır?

Buğuseptil kullanımı prospektüste yazdığı kullanım şekline uygun olarak aşağıdaki gibi yapılmaktadır:

 • Geniş ve yayvan bir kabın içerisine yarım litre kadar kaynar sıcaklıkta su koyulur.
 • Kabın içerisine eğileceğiniz için devrilmeyecek bir kap tercih etmeniz büyük önem taşımaktadır.
 • Sıcak suyun içerisine 1-2 tatlı kaşığı kadar buğuseptil koyulur.
 • Akabinde başın çevresine havlu veya benzeri bir örtü örtülür. Bu işlem buharın doğrudan nefes yollarınıza gelmesi ve dağılıp etkisinin azalmaması için çok önemlidir.
 • Eğer burun akıntısı varsa temizlenir.
 • Tüm işlemler tamamlandıktan sonra en az 5 dakika boyunca buğuseptil bulunan suyun buharı ağız ve burun yoluyla solunur, teneffüs edilir.
 • Buharın teneffüs edilmesi esnasında tahriş olmaması için gözlerin kapatılmasında fayda vardır.
 • Buğuseptil soluma işlemi en geç 3 saatte bir tekrarlanmalıdır.

Tüm bu işlemler aşamalarına uygun olarak yerine getirildikten sonra nefes yollarında ciddi bir ferahlama ve rahat nefes alabilme durumu meydana gelir.

Buğuseptil fiyat ne kadar?

Buğuseptil fiyatı 2021 yılında 16,00 Türk lirası olarak belirlenmiş ve eczanelerde satılmıştır. 2022 fiyatları Şubat ayında belli olacaktır. Belirlenecek zam oranlarına göre ortalama 23,00-25,00 Türk lirası arasında olabileceği tahmin edilmektedir. Fiyat bakımından uygun olan ve sağlıksal açıdan nefes yollarını oldukça ferahlatan bu ürün sadece eczanelerden alınabilmektedir.

Evde buğuseptil nasıl yapılır?

Evde buğuseptil yapmak isteyenler, genellikle alternatif tıp uygulamaları için arayışta olan kişilerdir. Hastalar tarafından, evde buğuseptil yapmak için nane, kekik yağı, papatya çiçeği gibi ürünler kullanılarak karışımlar elde edilip bitkisel yöntemlerle buğuseptilin sağladığı sağlıksak fayda düzeyinde bir tedavi üretilmeye çalışılır.

Ancak bu yöntemler pek tavsiye edilmemektedir. Gerek kullanılan malzemelerin oranlarının iyi tespitinin zor olması gerek farklı yan etkiler gösterebilme ihtimali bu yöntemlerden uzak durulmasını gerektirir. Zaten buğuseptil adıyla eczanelerde satılan bu ürünün de özü bitkilerden elde edilmektedir. Oranları ve karışımı bilimsel yöntemlerle belirlenmiştir. Faydaları, zararları, yan etkileri bilimsel yöntemlerle ispat edilmiştir. O açıdan aşağıdaki sözü unutmamak lazım gelir:

Amerika’yı iki kere keşfetmeye gerek yok.

Eğer bir ürünün daha iyisini elde edemeyeceksek farklı çabalar içine girmeye gerek kalmaz. Zaten hali hazırda piyasada üretilmiş bir ilaç bulunmaktadır. Bu noktada doktorunuzun veya eczacınızın sizlere tavsiye edeceği buğuseptil veya muadili ilaçları kullanmak her zaman daha iyi bir tercih olacaktır.

Buğuseptil faydaları nelerdir?

Burun tıkanıklığı ve nefes alamama sorunları yaşayan soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalar için buğuseptilin pek çok faydaları bulunmaktadır. Bu faydaların başlıcaları şöyle:

 • Üst solunum yollarını açar.
 • Rahat nefes alınmasını sağlar.
 • Burun akıntısını azaltır ve keser.
 • Boğazı ve gırtlağı ferahlatır.
 • Burun tıkanıklığı şikayetiyle uyku sorunu yaşayanların rahat bir uyku uyumasını sağlar.
 • İç akıntı yüzünden yutkunma problemi çekenlerin, akıntı azalacağı için rahatlamasını sağlar.

Buğuseptil zararları nelerdir?

Buğuseptilin faydaları ile birlikte bazı zararları ve yan etkileri de bulunabilmektedir. Bu noktada ilacın prospektüsünde yazan hususlar dikkatle okunmalı ve herhangi bir olumsuzluk durumunda muhakkak eczası veya doktor ile görüşülmelidir. Buhar olarak bizim de yazımızda tarif ettiğimiz buğuseptilin bilimsel olarak ispatı yapılmış herhangi bir zararı veya yan etkisi bildirilmemiştir. Ancak kullanan kişilerin her ihtimale karşı kendini gözlem altında tutmasında fayda bulunmaktadır.

Kimler buğuseptil kullanamaz?

Buğuseptilin içerisindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı bulunan kişiler kullanmamalıdır. Bu noktada detaylı bilgiyi eczacınızdan alabilirsiniz. Yeni doğmuş bebekler ve küçük çocuklarda da kullanımı tavsiye edilmemektedir. Prospektüsünde “mentole aşırı hassasiyet, glottis spazmı, asfiksi ve kollapsa sebep olabileceği” ile ilgili bir bilgi yer almaktadır. Bu doğrultuda küçük çocukların kullanmasından kaçınılmalıdır.

Buğuseptil nedir? Nasıl kullanılır? Zararları ve fiyatı ne? başlıklı yazımızda sizlere buğuseptil ile ilgili pek çok yararlı bilgiyi aktarmaya çalıştık. Dilerseniz bu kapsamdaki farklı sağlık yazıları için Sağlık Kategorisi‘ni inceleyebilirsiniz.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Suda doğum nedir? Suda doğum fiyatları ne kadar? [2022]

uzaktan calisma sozlesmesi 2022 1

Uzaktan çalışma sözleşmesi 2022