in

Uzaktan çalışma sözleşmesi 2022

uzaktan calisma sozlesmesi 2022 1
uzaktan calisma sozlesmesi 2022 1

Uzaktan çalışma sözleşmesi 2022 yılında da gündemimizde varlığını sürdürecek. Covid 19 pandemi süreci ile çokça karşımıza çıkan Uzaktan çalışma yönetmeliği, işverenler tarafından uygulanan ve tercih edilen bir yöntem olarak dikkat çeker. Gelişen teknoloji noktasında bu duruma hizmet etmesi ve çalışanların ve işverenlerin işlerini kolaylaştırdığı için yadsınmaz. 10 Mart 2021 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayınlanan Uzaktan Çalışma Yönetmeliği insanlara uzaktan çalışmanın nasıl olduğu, usulleri ve buna bağlı olarak işverenlerin uyması gereken kuralları aktarır.

Uzaktan çalışma, iş yapma hizmetinin bir kısmını ya da bir bölümünü iş yerinden değil başka bir ortamda gerçekleştirmek olarak tanımlanabilir. İşçi ve işveren tarafından organizasyon gerekliliklerine göre işçi evinde teknolojik araçları ile iş yerinde yapacağı işleri yapabilir. Uzaktan çalışma ile alakalı iş sözleşmesinin yazılı yapılması gerekmektedir.

Uzaktan çalışma sözleşmesi

Bakanlık tarafından yayınlanan sözleşme gereğince uzaktan çalışma ile alakalı sözleşmenin yazılı olması, işin tanımı ve ne kadar süreceği gibi bilgiler yer almalıdır. Bunun yanında ödeme, ücret, işin yapılması için kullanılması gereken araçların nasıl muhafaza edilmesi gerektiği gibi genel ve özel hususlar sözleşme içinde yer alıyor.

Uzaktan çalışma sözleşmesi 2022
Uzaktan çalışma sözleşmesi 2022

Resim StartupStockPhotos tarafından Pixabay‘a yüklendi 

İşçiler, iş yapabilmek için evlerinde ya da farklı bir mekanda bir takım ekipmanlara ihtiyaç duyabilir. Bunların da ilgili düzenlemede yer alması, maliyet gerektiren durumlarda maliyetin kişin tarafından karşılanacağı sözleşme içinde ifade edilmelidir. İşçinin yapmakta olduğu iş eğer ki üretim gerektiriyorsa, iş araçları önemlidir. Eğer aksi ifade edilmese bu ekipmanların iş veren tarafından karşılanması gerekir. Aynı zamanda bakım ve onarım işlemlerinin de ne şekilde yapılacağı işçiyi bildirilmelidir.

Hukuk alanında diğer gelişmeler ve önemli yazıların yer aldığı kategorimizi başlığa tıklayarak takip edebilirsiniz.

İş sözleşmesinde çalışma sürelerinin de ifade edilmesi gerekir. Uzaktan çalışma süreçlerinde işçileri daha fazla çalıştırmaya yönelik engelleme olması adına bunların açık ve net bir şekilde ifade edilmesi son derece önemlidir. Haftalık çalışma saatleri üzerinde düzenleme yapılmalıdır. Düzenleme ve sınırlandırma tabii olmalıdır. Çalışma saatleri değiştirilebilir. Uzaktan çalışan işçi fazla mesai yapıyorsa, bunu işçinin kabul etmesi şarttır.

İş sağlığı ve güvenliği de bu noktada son derece önemlidir. İşin yapılma sürecinde, bazı nedenlerden dolayı işçi sağlığı zarar görürse bunu engellemek adına girişimlerde bulunması gerekir. Buna neden olacak koşulları ortadan kaldırmak son derece önemlidir. İşveren kişi, çalışanın güvenliğini sağlamak zorundadır.

Uzaktan çalışma hangi işler için yapılmaz?

Uzaktan çalışma sistemi her ne kadar verimli olsa da bazı iş kolları için mümkün olmayabilir. Bu durum yönetmeliğin 13. Maddesinde çok açık bir dil ile ifade edilmiştir. Merak ettiğiniz konuları da bu anlamda yazımızda bulmanız mümkündür.

  • Kimyasal madde ve radyoaktif maddeler ile çalışma
  • Biyolojik etkenlere maruz kalma tehlikesi olması
  • Kamu kurumların hizmet alım sureti ile ilerleyen işleri, milli güvenlik için önemli projeler, tesis ya da binadan sorumlu olan kişiler bu noktada çalışma yapıp yapmayacağını kendi belirler.

Uzaktan çalışma sözleşmesi işçi ve işveren arasında belirlenmektedir. İşçi çalışmaya devam etmesi esnasında eğer taraflar anlaşabilirse, sözleşme uzaktan çalışma sözleşmesine dönebilir. Normal şartlar düzeninde devam ederken, uzaktan çalışmaya geçmek istenmesi halinde bunun için yazılı talep oluşturması zorunludur. 30 gün içinde işveren yazılı talebe cevap vermelidir. Talebin kabul olması halinde sözleşme yapılmalıdır.

Uzaktan çalışma hakkı nedir ve nasıl kullanılır?

Uzaktan çalışma hakkı da mera edilen önemli bir konu olarak dikkat çekiyor. Çalışanın iş yerine gelmeden işlerine devam etmesi anlamına gelir. İşçi, işlerine devam etmek için iş yerine gelmemesi gerektiği durumlarda geçerli olur. Uzaktan çalışma süreçlerinde daha çok teknolojik araçlara ihtiyaç duyurulur. Bunların iş yeri tarafından karşılanması gerekir.

Uzaktan çalışan kişi, diğer işçiler ile eşit haklara sahiptir. Aynı zamanda işverenin sorumluluğu devam eder. İşçi de bu durumda bazı sorumluluklar taşır. İş güvenliği ve sağlığı konusunda eğitim almalıdır.

Uzaktan çalışma sözleşmesi yazılı olmak zorunda mıdır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yayınladığı uzaktan çalışma yönetmeliğinin 5.maddesi “Sözleşmenin şekli ve içeriği” kısmında uzaktan çalışma sözleşmesinin yazılı olma zorunluğuna yer verilmiştir. Bu kapsamda işveren ile çalışanlar arasında sözleşmenin yazılı olarak hazırlanıp imzalanması gerekmektedir.

Uzaktan çalışma sözleşmesi hakkında genel bilgileri sizler için bu yazımızda net bir şekilde ifade ettik. Konu hakkında merak ettikleriniz ve ya aklınıza takılan sorular olması halinde bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzaktan çalışma sistemi pandemi sürecinde her ne kadar zorunluluk gibi görünse de bir çok iş yeri için oldukça verimli bir süreç olarak yansır.  Bu anlamda pandemi süreci bitse dahi bir çok iş yeri bu şekilde çalışmaya devam edecek gibi görünmektedir.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Buğuseptil nedir? Nasıl kullanılır? Zararları ve fiyatı ne?

eskina baligi tasi ve yorumlari 8 onemli bilgi 1

Eşkina balığı taşı ve yorumları (8 önemli bilgi)