in

Eşkina balığı taşı ve yorumları (8 önemli bilgi)

eskina baligi tasi ve yorumlari 8 onemli bilgi 1
eskina baligi tasi ve yorumlari 8 onemli bilgi 1

Eşkina balığı taşı hakkında sizler için çok önemli ve yararlı bilgilere yer verdiğimiz yazımızı hazırladık. Balık sezonunun başladığı Eylül ayından itibaren kış aylarında balıkçı sofralarının vazgeçilmez bir lezzetidir. Sizlere bu yazımızda eşkina balığının tüm özelliklerine 8 ana başlık halinde önemli bilgilerle yer vereceğiz. Bu yazımızı okuduktan sonra eğer daha önce yemediyseniz faydalarından istifade etmek için ilk fırsatta yeme isteğiniz oluşacağına eminiz.

Balığın başında bulunun taşın böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiğinin söylenmesi üzerine bilhassa bu tarz şikayeti olanlar tarafından hem balık bolca tüketilir hem de başındaki taş limonla eritilerek içilir. Gün geçtikçe eşkina balığına olan talep de bu sebeplerden dolayı artmaya başlamıştır. Önceden avlanması yasak bir tür olan eşkina balığı, artık serbest olmakla birlikte amatör avcıların günde en fazla 3 adet 5 kilograma kadar olan ağırlıktaki balığı avlamasına izin verilmektedir.

Balığın insanların hayatında genel olarak çok büyük bir yeri bulunmaktadır. Özellikle ülkemizde kış aylarında bolca balık tüketilir. Hamsi, barbun, istavrit, levrek, palamut, mezgit bu balıkların başında gelir. Balık severler düzenli olarak tükettikleri balıklarda farklı lezzet denemeleri yaparlar. Kimi zaman tavada kimi zaman fırında pişirirler. Bazen de farklı türdeki balıkları denemek isterler. Bu noktada da eşkina balığı ilgi duyulan balıklar arasında yer alabilmektedir.

Eşkina balığı taşı ve yorumları 8 önemli bilgi
Eşkina balığı taşı ve yorumları 8 önemli bilgi

Eşkina balığı nedir?

Halk arasında eşkina veya eşkine şeklinde telaffuz edilen balık türü, genellikte taş balığı veya kaya balığı olarak da bilinir. Denizlerde yaşar. Eşkina balıkları yaşam alanlarına oldukça duyarlıdır. Alışık olduğu yerden asla ayrılmak istemez, kendisine belirlediği bölgede yaşamaya devam eder. Yerli bir balık türü olup ülkemiz denizlerinde bulunur, farklı denizlere göç durumu söz konusu değildir.

Eşkina balığı nerelerde bulunur?

Ülkemizde tüm denizlerde görülmesi mümkün olan eşkina balığı yaygın olarak Marmara denizinde bulunur. En çok avlanan yerlerin başında gelir. Balığı avlamak için kayalık alanlar ve deniz kıyıları tercih edilir. Çünkü en ideal yaşam alanı kayalık alanlardır. Bu açıdan kaya balığı ismiyle de anılabilir. Deniz kıyılarında olta veya zıpkın ile avlanması mümkündür. Eşkina balığı taşı faydalarını bilen ve lezzetini seven balıkçılar gece çadır ve kamp kurarak oltaları ile sabaha kadar eşkina balığı avlamaya çalışırlar.

Eşkina balığı ne zaman avlanır?

Avlanması için sabit bir dönem bulunmayıp yılın tüm dönemlerinde denizden çıkarılabilecek bir balık türüdür. Olta veya zıpkın ile yıl içerisinde av yasağının bulunmadığı tüm bölgelerde avlanabilir. Gündüz avcılığından ziyade gece avcılığı tercih edilir. Balıkçılar akşamdan kurdukları olta ve düzeneklerle sabaha kadar balık avlamak için beklerler ve ülkemizde yaygın bir balık türü olduğu için de genellikle elleri boş dönmezler.

Eşkina balığı nerede satılır?

Eşkina balığı tüm balıkçılarda satılmaz. Genellikle denize kıyısı bulunan yerleşim yerlerinin balıkçılarında, soğuk hava depolarında, sahil kenarlarında veya dondurulmuş olarak internet ortamında satılır. Sürü şeklinde gezmediği ve hamsi, palamut, mezgit balıklarda olduğu gibi tekne ağlarıyla avlanmadığı için stok adedi düşüktür. O açıdan pek çok balıkçıda bulunmaz. Özellikle iç anadolu bölgelerindeki balıkçı tezgahlarında hiç yer almadığı görülmektedir.

Eşkina balığı taşı faydaları neler? Ne işe yarar?

Eşkina balığı taşı faydaları çok fazladır. En çok dikkat çeken faydası ise böbrek taşına ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelme özelliğidir. Bu durumun bilimsel bir tespiti yapılmamış olup halk arasında kullanan kişilerin kişisel tespitleridir. Ama her kullanan kişi de böbreklerinin rahata erdiğini ifade edebilmektedir.

Balığın baş kısmından genellikle 0,5 ile 2 santimetre aralığında beyaz renkli yuvarlağa benzer bir kıkırdak çıkarılır. Bu kıkırdak taş olarak ifade edilse de aslında taş değildir. Üzeri ezilmek suretiyle ufak parçalara ayrılır ve taze sıkılmış limon suyunun içine atılarak bekletilir, erimesi sağlanır. Eşkina balığı taşı belli bir miktar limon suyu içerisinde çözündükten sonra içilir. Bu durumun böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenir.

Eşkina balığı taşı nasıl çıkarılır?

Balık avlandıktan sonra keskin bir bıçak alınır. Karnı dikkatlice açılarak içi boşaltılır ve temizlenir. Akabinde balık kılçığının ağızla birleştiği uç noktada yuvarlak bir şekilde genellikle 0.5 ile 2 santimetre aralığındaki beyaz yuvarlak parça bıçak yardımıyla yerinden oynatılır ve çıkarılır. Her eşkina balığından en az 1 tane taş çıkarılır.

Daha birçok konuda faydalı bilgilerin yer aldığı Nasıl yapılır? kategorimizi de incelemeyi unutmayın.

Eşkina balığı taşı fiyatı ne kadar?

Eşkina balığı fiyatları yerlerine göre değişmekle birlikte kilo veya adet şeklinde satışlar görülebilmektedir. Günümüzde kilogramı 50,00 Türk lirası ile 100,00 Türk lirası arasında değişmektedir. Adet olarak satıldığında ise büyüklüğüne dikkat etmek gerekmektedir. Eğer sadece eşkina balığı taşı alacaksanız bu durumda hazır vakumlanmış halde satılan ürünleri tercih edebilirsiniz. Bunları internet ortamından almak daha kolay bir yöntemdir. Çünkü bulunduğunuz bölgelerdeki balıkçılara eşkina balığı gelmediyse taşın bulunma ihtimali de düşüktür.

İnternetteki pazaryerleri ve e-ticaret siteleri üzerinden satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Şuanda güncel eşkina balığı taşı fiyatları adet olarak 5,00 Türk lirası civarlarındadır. Paket olarak almayı düşünürseniz de 10’lu paketler 39,00 Türk lirası, 15’li paketler 50,00 Türk lirası civarlarındadır.

Eşkina balığı taşı yorumları

Eşkina balığı taşını kullanan pek çok vatandaş böbrek taşını düşürdüğü yorumunu yapar. Börek ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi geldiğini ifade ederler. Lezzeti noktasında tam net bir yorum yapılmaz çünkü limon suyuyla tüketildiği için limon tadının baskınlığından taşın tadı ayırt edilemez. Böbrek taşı şikayeti olmadan kullananlar ise şifa sağladığı ve sağlığına katkı sağladığı düşüncesi ile yılda bir iki defa tükettiklerinin yorumunu yaparlar.

Eşkina balığını pişirme tarifleri için Nefis yemek tarifleri sitesini inceleyebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
uzaktan calisma sozlesmesi 2022 1

Uzaktan çalışma sözleşmesi 2022

vasinin izin almadan yapabilecegi isler banka tapu maas 1

Vasinin izin almadan yapabileceği işler | Banka Tapu Maaş