in

Morina Balığı Hakkında Tüm Bilgiler (5 özel bilgi)

morina baligi hakkinda tum bilgiler 5 ozel bilgi 1
morina baligi hakkinda tum bilgiler 5 ozel bilgi 1

Morina balığı karaciğer yağından dolayı çok sık duyulan ve rağbet gösterilen balıkların başında gelmektedir. İsmi sadece balık severler ve şifa arayanlar tarafından bilinen balık türü olan morina balığı hakkında tüm detaylı ve özel bilgileri sizler için bu yazımızda toparladık. Tüm yönleriyle inceleyeceğimiz ve her detayına yer vereceğimiz morina balığı hakkında yazımızı okuyarak şu sorulara yanıt bulabileceksiniz: Morina balığı nedir? Yenir mi? Helal midir? Fiyatı ne kadar? Faydaları ve zararları nelerdir? Morina balığı Türkiye’de var mı? Nerelerde satılır? Dondurulmuş morina balığı bulunabilir mi? Hazırsanız başlayalım.

Morina balığı nedir?

Ülkemizde Büyük Mersin Balığı adıyla bilinen morina balığı yaklaşık 6 ile 8 metre uzunluğuna ve 1 tonun üzerinde ağırlığa ulaşabilen bir balık türüdür. İnsan sağlığına çok faydalı balık çeşididir. Özellikle karaciğer yağı omega 3 kaynağıdır ve sağlıksal uygulamalarda tercih edilir. COD veya Huso Huso isimleriyle de dünya genelinde adlandırılabilen bu balık türü ortalama olarak 100 yaşına kadar yaşayabilmektedir.

Morina Balığı Hakkında Tüm Bilgiler (5 özel bilgi)
Morina Balığı Hakkında Tüm Bilgiler (5 özel bilgi)

Resim druckertankstelle tarafından Pixabay‘a yüklendi 

Neredeyse insan ömründen daha uzun bir ömre sahip olan balıklar tuzlu denizlerde yaşarlar. Geniş bir ağız yapısına ve bıyıklara sahiptir. Ağız ve bıyık yapısı tatlı suların şahı yayın balığı cinsini andırır. Morina balığını en çok seven başka canlı türü de kedilerdir. Pahalı kedi mamaları bu balık ürünleri ile üretilmektedir.

Morina balığı fiyatı

Çok büyük bir balık türü olduğu için genellikle konserve, dondurulmuş fileto ve sadece karaciğer yağı olarak satışı yapılmaktadır. Ülkemizde sadece çok büyük marketlerde ve özel restoranlarda bulunabilir. Yurtdışından temin etmek isteyenler için Aliexpress üzerinden satışları yapılmaktadır. Buradaki fiyatlar ise oldukça yüksektir.

Morina balığı faydaları ve zararları nelerdir?

İçerisinde bol miktarda A, B12 ve D vitamini barındırır. Omega 3 yönünden oldukça zengindir. Özellikle karaciğer yağı tüketilir. En çok Norveç ve İskandinav ülkelerinde tercih edilir ve avlanır. Morina balığının kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Vücudun kemik yapısını ve dişleri güçlendirir.

Morina balığı yenir mi? Helal mi?

Morina balığı yenen bir balık türüdür ve dinimizce helaldir. Karşılaşılması veya satın alınması durumunda güvenle tüketilebilir ve şifalarından faydalanılabilir.

Morina balığı Türkiye’de var mı?

Morina balığının genel olarak anavatanı İskandinav ülkeleridir ve en çok Norveç denizlerinden çıkarılır. Avrupa ve uzak doğu ülkelerinde yeme alışkanlığı fazla olan bir balık türüdür. Bizim denizlerimizde çok nadir de olsa rastlanabilmektedir. Büyük Mersin Balığı, dinozorlar döneminden bu yana varlığını sürdüren bir balık türü olduğu için ve soyunun tükenme riski bulunduğu için avlanması yasaktır ve denizlerdeki sayısının artması hedeflenmektedir.

Sizlere 5 farklı başlık halinde Morina balığı hakkındaki tüm bilgileri aktarmaya çalıştık. Bu balık türü ile ilgili sormak istediğiniz farklı soruları yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
bilgisayar hizlandirma programsiz nasil yapilir 9 tavsiye 1

Bilgisayar hızlandırma programsız nasıl yapılır? (9 Tavsiye)

anlasmali bosanma nedir avukatsiz bosanma 2022 1

Anlaşmalı boşanma nedir? Avukatsız boşanma (2022)