in

Tarlaya Konteyner Koymanın Cezası Ne Kadar? 2022

tarlaya konteyner koymanin cezasi ne kadar
tarlaya konteyner koymanin cezasi ne kadar

Tarlaya konteyner koymanın cezası ne kadar konu başlığında bilgi almak adına 3194 sayılı İmar Kanununu incelemek ve 5. Maddesinde yer alan yer alan yapı tanımını değerlendirmek gerekmektedir. Bu tanıma göre; suda ve karada daimi ya da muvakkat, hususi ve resmi yer üstü ve yer altı inşaatı ile bunların ilave, değişiklik ve tamirlerini içinde bulunduran sabit ve müteharrik tesislerdir.

Tarlaya Konteyner koymak için en başta gerekli evraklar ve konteyner projesi ile tarlanın yer aldığı belediyeye gitmeniz ve izin almanız gerekir. Aksi halde hukuksal yolları izlemezseniz ceza ödeme zorunda kalırsanız. Sizler için bu süreçte, Tarlaya Konteyner koyma işlemi için izin almak adına gerekli olan evrakları aktaracağız. Bu evrakların tam olması halinde süreci rahat bir şekilde tamamlamak söz konusu olur.

 • Tarla tapusu
 • Ruhsat Başvuru dilekçesi
 • Oda onaylı betonarme statik proje
 • Mimar odasından sicil belgesi
 • Kadastro müdürlüğünden alınacak olan aplikasyon belgesi
 • Bölgenin imar durumunu gösteren belediyeden alınan belge
 • Şantiye şefi sözleşmesi
 • Yapıya ilişkin bilgi formu
 • Zemin etüdü raporu
 • Elektrik ve Makine Mühendisi Oda sicil belgesi
 • Oda onaylı elektrik tesisatı projesi

Tarlaya konteyner koyabilir miyim?

Tarlaya konteyner koyabilir miyim ve ya izin almak gerekir gibi soru başlıkları, arsa sahipleri tarafından merak edilen önemli bir başlıktır. Arsa sahipleri tarafından merak edilen bu konu başlığı, son dönemde çok fazla barınma alternatifi olarak tercih edilen  bu seçenek üzerinden çok daha ilgi çekici hale gelmiştir.

Tüm bunların yanında konteyner koymak için izin gerek mi sorusu da merak ediliyor. Konteyner olarak tercih edilen yaşam alanlarında yeni alternatifler olması bu konuların daha sık merak edilmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda bu yapılar için son teknoloji araç ve ekipmanlar kullanılır. Bu da konforlu bir yaşam alanı sağlama noktasında etki eder.

Tarlaya Konteyner Koymanın Cezası Ne Kadar 2022
Tarlaya Konteyner Koymanın Cezası Ne Kadar 2022

Resim RitaE tarafından Pixabay‘a yüklendi 

Konteyner ev statüsünde yer alır mı?

Konteyner ev statüsünde yer alır mı sorusu da merak edilen önemli bir konun başlığıdır. Bunun için en başta tarla ve arsa arasında temel ayrımı tam olarak yapmak ve buna göre yanıt vermek gerekiyor. Normal şartlar altında değerlendirme yaptığımız zaman imarsız arsa olarak bilinen alanların tarla statüsünde olduğu biliniyor. Kısacası imarı olmayan arsalar tarladır.

İmarsız arsa tabiri, günlük yaşantımızda çok yayın ve yanlış bir şekilde kullanılır. İmarsız araziye konteyner inşası için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Aksi halde inşaat için gerekli olan izin verilmez. Tarlaya konteyner koymanın cezası ne kadar olursa olsun hukuksuz bir işlem yapmış olursunuz.

Konteyner için ev ruhsatının gerekli olup olmadığı da önemli olduğu kadar merak edilen bir konu başlığıdır. Ev statüsünde olan konteyner için ruhsat şarttır. Bunun yanında konteyner için gerekli olan ruhsat, normal yapılar için olanlara oranla daha basit ve kolaydır.

Kaçak konteyner ev cezası ne kadar?

İmarsız tarlası olan kişiler günümüzde kaçak yapıları tercih edebilir. Bunun yanında arsa imarlı olmasına karşın belediye ile alakalı süreçler ile uğraşmak istemeyen kişilerin de aklına kaçak yapılar gelebilir. Kaçak yapı belediye ile alakalı kuruluşlar tarafından izin alınmadan yapılan konutlar olarak değerlendirilmektedir. Sizler için bu yazımızda kaçak yapı sahibi olan kişilerin uğraşmak zorunda olacağı hukuki süreçler ve Tarlaya konteyner koymanın cezası hakkında miktarlar üzerinde duracağız.

Cezaların hesaplanma süreçlerinde yapı sınıfları çok önemlidir. Resmi gazete üzerinde bu açık bir şekilde ifade edilir.  Her yapı grubu için farklı ceza tutarları vardır. Örnek olarak  D grubu yapılar için 2,746,00 yapımının birim maliyeti TL-m2 ceza vardır. A grubu yapılar, b grubu yapılar gibi başlıklar altında bunlar net bir şekilde incelenebilir.

A grubu yapılar için plastik örtülü seralar, depo amaçlı kayadan oyma yapılar gibi unsurlar yer alıyor. B grubu yapılar için ise iş yeri depoları ve cam örtülü seralar bulunmaktadır. Sitemiz bu noktada sizlere verdiği bilgiler üzerinden net bir şekilde yanıt aktarmaya devam ediyor. Konu hakkında bilgi sahibi olmak adına ve yenilikler ile süreci öğrenmek için sitemize erişim kurabilirsiniz. Sitemiz, güncel bilgileri ve yenilikleri ile sizlere her daim yardımcı olarak, aklınıza takılan sorular için  net yanıt almanız anlamında önemli bilgiler sunmaya devam eder. Güvenilir ve güncel bilgileri takip edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
spotify sanatci hesabi acma 1

Spotify sanatçı hesabı açma nasıl yapılır? (2022 Güncel)

bilsem nedir basvuru nasil yapilir bilsem sinavi

Bilsem nedir? Başvuru nasıl yapılır? Sınav ve dersler nasıl?