in

Spotify sanatçı hesabı açma nasıl yapılır? (2022 Güncel)

spotify sanatci hesabi acma 1
spotify sanatci hesabi acma 1

Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan ve kullanım oranı her geçen gün daha da fazla artan dijital müzik platformu Spotify üzerinden, Sporify sanatçı hesabı açma nasıl yapılır, Spotify artist hesabı işlemleri, hesap düzenleme, kapatma ve silme işlemleri, Spotify üzerinden para kazanma ile ilgili olarak kapsamlı yazımızı sizler için hazırladık. Bu yazımızı okuduktan sonra sizler de Spotify sanatçı hesabı açma işlemlerini rahatlıkla yapabileceksiniz.

Spotify sanatçı hesabı açma
Spotify sanatçı hesabı açma

Resim Photo Mix tarafından Pixabay‘a yüklendi 

Spotify sanatçı hesabı açma

Spotify; sanatçı ve artistler için hesap oluşturmaya ve müziklerini paylaşmaya imkan sağlar. Bu sayede müzikleri dijital müzik platformu Spotify üzerinden dinlenen sanatçı ve artistler dinlenme ve beğeni oranına göre belirli miktarlarda para kazanabilir. Spotify’ın sunduğu bu program Spotify for Artist olarak geçmektedir. Türkçe’ye, Sanatçılar için Spotify olarak çevrimi yapılabilir. Şimdi gelelim Spotify sanatçı hesabı açma için uygulanması gereken işlemlere:

  1. Spotify for Artist (sanatçılar için Spotify) programının web sitesine giriş yapıyoruz. https://artists.spotify.com
  2. Giriş yaptıktan sonra sanatçının Spotify linkinin onay ve doğrulama işleminin yapılması gerekmektedir. Bu noktada dijital müzik dağıtım servis sağlayıcılardan destek alınması büyük önem taşımaktadır.
  3. Akabinde Spotify sanatçı hesabının onaylanması için bir takım bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Sanatçı adı, sanatçı soyadı, e-posta, müzik şirketi adı gibi bilgilerinin doğru bir şekilde girilip onaylanması lazımdır.
  4. Sonrasında Spotify sanatçı hesabının sanatçının sosyal medya hesaplarıyla, yani Facebook, Instagram gibi resmi (offical) hesaplarıyla bağlanması gerekmektedir.
  5. Spotify belirli bir inceleme süresinin sonunda sanatçı hesabı açma işlemini onaylayacaktır.

Spotify sanatçı hesabı açma aşamasında servis sağlayıcılar ile çalışmak çok önemlidir. Hem onay işleminizin sekteye uğramaması hem yasal yükümlülüklerin ortadan kalması hem de mağduriyet yaşanmaması adına bir dijital müzik dağıtım servis sağlayıcıyla anlaşarak bu işlemleri tamamlamak büyük önem taşımaktadır. Servis sağlayacılar sanatçı adına hesabı açma aşamasında belirli bir ücret talep edebilmektedir. Bu ücretler ise sanatçıya ve servis sağlayıcıya göre değişmekle birlikte sabit tarifeler de uygulanabilmektedir. Gelin birlikte Spotify sanatçı hesabı açma ücreti noktasında yaptığımız araştırmayı inceleyelim.

Spotify sanatçı hesabı açma ücreti

Spotify sanatçı hesabı açma ücreti, sanatçı hesabı Spotify for Artist programı üzerinden oluşturulurken ortak çalışılacak bir servis sağlayıcıya ödenecek ücrettir. Bu ücret belirlenirken bazı firmalar sabit fiyat tarifesi uygulamaktadır. Spotify sanatçı hesabı açma ücreti genel olarak 2.000 Türk lirası veya 200$ civarlarında başlayıp, farklı platformlarla entegrasyon, raporlama, faturalandırma, analiz görme, telif haklarından tamamen yararlanma gibi özelliklere göre daha üst ücretlere de çıkabilmektedir.

Spotify sanatçı hesabı açma işlemini ücretsiz olarak yapan firmalar da bulunmaktadır. Ancak bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken husus telif haklarıdır. Bazı firmalar sanatçı hesabını ücretsiz olarak açmayı taahhüt edebilir. Bu bazı sanatçı ve artistlere cazip gelebilir ancak hesap açıldıktan sonra elde edilecek kazançtan telif gelirleri servis sağlayıcıya kalabilmektedir. Bu da sanatçı için çok ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Sanatçı ve artistler, Spotify sanatçı hesabı açma işlemlerini eserlerini paylaşıp para kazanma amacıyla yapmak istemektedir. Çünkü sanatçıların farklı bir gelir kaynağı genellikle bulunmamaktadır. Durum böyle olunca sanatçılar gelir elde edebileceği ve müziklerini dinleterek para kazanabileceği Spotify üzerinde, ücretsiz servis sağlayıcılarla çalışarak tamamen gelirsiz kalabilir.

Servis sağlayıcı bulma

Spotify sanatçı hesabı açma işlemi yaparken çalışacağınız servis sağlayıcı bulma noktasında internet üzerinden araştırma yapabileceğiniz gibi müzik platformları ile de görüşme yapabilirsiniz. Sizlere en önemli tavsiyemiz, resmi bir servis sağlayıcı bularak yüz yüze görüşme neticesinde bir sözleşme imzalayarak sanatçı hesabı oluşturma işlemi yapmanızdır. Bu durum telif hakları sorunu yaşamamanız ve Spotify üzerinden para kazanma amacı için oldukça önemlidir.

Spotify sanatçı hesabı açma nasıl yapılır?
Spotify sanatçı hesabı açma nasıl yapılır?

Resim Firmbee tarafından Pixabay‘a yüklendi 

Spotify sanatçı hesabı düzenleme

Spotify’e giriş yaptıktan sonra Profil Düzenle seçeneğine tıklayarak Spotify sanatçı hesabı düzenleme işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Profil fotoğrafı, biyografi ve görünen ad düzenlemelerinizi yapabilirsiniz.

Spotify sanatçı hesabı kapatma ve silme

Spotify hesabınızı kapatma ve silme işlemlerini yapmak için https://www.spotify.com/tr/about-us/contact/ adresine girmeniz gerekmektedir. Bu adrese girdikten sonra İletişim Formu‘na tıklayıp “Merhaba, sana nasıl yardımcı olabiliriz” bölümünün altından Hesap menüsüne tıklayın. Akabinde Hesabımı kalıcı olarak kapat seçeneğine tıklayarak Spotify hesabınızı kapatma ve silme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Spotify sanatçı hesabı açma nasıl yapılır, hesap açma ücreti, servis sağlayıcılar, hesap düzenleme, kapatma ve silme konularında detaylı bilgileri aktarmaya çalıştık. Sizler de aklınıza takılan tüm noktalarda aşağıda bulunan yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede dönüt sağlanacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
bir ogretmenin hangi okulda gorev yaptigini nasil ogrenebilirim

Bir öğretmenin hangi okulda görev yaptığını nasıl öğrenebilirim?

tarlaya konteyner koymanin cezasi ne kadar

Tarlaya Konteyner Koymanın Cezası Ne Kadar? 2022