in

Klozet tıkanıklığı açma nasıl yapılır? (6 Yöntem)

klozet tikanikligi acma nasil yapilir 6 yontem 1
klozet tikanikligi acma nasil yapilir 6 yontem 1

Klozet tıkanıklığı açma işlemi zor gibi görünen ama basit bir kaç yöntemle denenerek başarılı olunabilecek bir işlemdir. Günlük hayatta sıkça kullandığımız tuvalet, alafranga tuvalet yani klozet, duvara monte klozet, lavabo ve banyo giderleri istenmedik bir anda tıkanabilmektedir. Bu durum oldukça can sıkıcı olmaktadır. En ihtiyaç duyulan anda rahatsız edici bir tabloyla karşılaşılabilmektedir. Sizlere bu sorunlarla başa çıkmak adına klozet tıkanıklığı açma nasıl yapılır noktasında 6 farklı yöntemi sunmaya çalışacağız.

Klozet; batı medeniyetlerinden ülkemize gelmiş, genellikle banyolarda yer alan, ülkemizdeki evlerde alaturka tuvaletlerinde yanında yedekte bulundurulan, çoğu zaman yaşlılar veya çocuklar tarafından kullanılması gereken ihtiyaç alanlarındandır. İnsanlar arasında alafranga tuvalet adıyla da anılabilmektedir.

Klozetlerde kokuyu engellemesi ve kötü kokuların ortamda yayılmaması için “S” şeklinde seramikten bir boru yapısı bulunmaktadır. Borunun “S” şeklinde yapılmasının en büyük sebebi içerisinde suyu her daim tutarak koku geçişini engellemesidir. Buradaki seramik geçiş noktasının çapı ortalama olarak 5-10 cm. civarlarındandır. Çok büyük bir alan olmadığı için klozet tıkanıklığı şikayetleri pek çok insanın başına gelebilmektedir. Peki klozet neden tıkanır? İşte cevabı.

Klozet tıkanıklığı açma nasıl yapılır? (6 Yöntem)
Klozet tıkanıklığı açma nasıl yapılır? (6 Yöntem)

Tima Miroshnichenko adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Klozet neden tıkanır?

Klozetlerin tıkanmasının pek çok sebebi olabilir. Genel olarak incelendiğinde klozet tıkanma şikayetlerinin müsebbibinin her zaman insan hataları olduğu görülmektedir. Bu noktada klozet tıkanma sebepleri ile ilgili genel sorunları sizler için listelemeye çalıştık:

  • Gereğinden fazla ve suda zor çözünen tuvalet kağıdı kullanımı klozetin tıkanmasına sebep olur.
  • Tuvalette iken ceplerden düşürülen küçük parçalar, anahtar, kalem, saat, yüzük, bozuk para, mendil, ıslak mendil, plastik ürünler gibi ürünlerden dolayı klozet deliği aynı anda veya belli bir zaman sonra tıkanabilmektedir.
  • Klozetin temizliği esnasında kullanılan bez ve fırçalar delikte unutulup ve sıkıştırılıp klozeti tıkayabilmektedir.
  • Genellikle çocuklu ailelerde başa gelen bir sorun olan çocukların klozete oyuncak parçalar atması da klozetlerin tıkanmasını sağlayan sorunların başında gelmektedir.
  • Kabızlık şikayeti olan ve bağırsak şikayetleri sebebiyle yoğun ve fazla oranla gaita bırakan insanlar da tuvalet ve klozetlerin tıkanmasını destekleyebilmektedir.

Görüldüğü üzere tuvalet ve klozetlerin tıkanma sebepleri arasında pek çok husus bulunmaktadır. Bunların büyük kısmı evde uygulanacak basit yöntem ve tekniklerle çözülebilecek sorunlar olup sizler için klozet tıkanıklığı açma yöntemlerini 6 ana başlık halinde sıralayacak hazırlamaya çalıştık. Şimdi gelelim klozet tıkanıklığı açma yöntemlerinin detaylarına.

Tuvalet ve klozet tıkanıklığı açma yöntemleri

Tuvalet veya alafranda tuvalet yani klozet tıkanıklığı açma yöntemlerini evde kendi başına uygulamak isteyenler için işe yarayabileceğini düşündüğümüz 6 farklı tavsiyesi bilgilerinize sunmak istedik. Burada dikkat etmemiz ve aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli husus iş sağlığı ve güvenliği önlemleridir. Bilhassa kimyasal malzeme kullanımında ve halı yıkama makinesi kullanma yönteminde eğer önlemlerinizi kullanım kılavuzlarında tarif edildiği gibi almazsanız ve iş sağlığı ve güvenliği kurallarına dikkat etmezseniz sizi daha büyük sorunlar bekleyebilir. Lütfen bu hususa dikkat ediniz.

1. Tuvalet tıkanıklığı açma ilaçları kullanma

Tuvalet tıkanıklığı açma ilaçları genellikle en yaygın tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Evde klozet tıkanıklığı açma işlemini pratik yollardan çözmek isteyen kişiler klozet tıkanıklığı açma ilaçları ve kimyasalları kullanılabilir. Ancak burada asla unutmamanız gereken bir husus vardır. Bu ilaç ve kimyasallar tehlikeli maddeler içermekte olup kutularının üzerindeki yönergelerine dikkat ederek işlem yapmanız büyük önem taşımaktadır.

2. Bulaşık deterjanı ile klozet açma

Ev hanımlarının tercih ettiği yöntemlerin başında ise bulaşık deterjanı ile klozet açma işlemi gelmektedir. Bu yöntem uygulaması kolay ama sonuç alma ihtimali zayıf bir yöntemdir. Bir kova sıcak suyun içerisine bulaşık deterjanı dökülür ve iyice karıştırılarak köpürmesi sağlanır. Köpüklü sıcak su klozete boşaltılarak belli bir süre beklenir.

Köpük sayesinde klozette birikmiş kirler ve tıkanmaya sebep ürünler gevşeme yapabileceği için klozetin açılmasını sağlayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus da suyun ne soğuk ne de çok kaynar olmaması gerektiğidir. Çünkü soğuk olursa etki etmeyecek, çok kaynar olursa da klozetin seramik yüzeyine zarar verebilecektir.

3. Pompa yardımı ile klozet tıkanıklığı açma

Klozetin içindeki ürün, parça gibi sıkışmış ve tıkanmaya sebep olmuş ürünleri rahatlıkla hareket ettirip yerinden çıkaracak yöntemlerden biridir. Bir tuvalet veya lavabo pompası yardımıyla klozet tıkanıklığı açma işlemini yapabilirsiniz.

4. Lavabo açma teli (susta) ile klozet tıkanıklığı açma

Genellikle sıhhi tesisat işi yapan bakım onarım ustalarının kullandığı yöntem susta ile açma yöntemidir. Lavabo açma teli diye satılan diğer bir adıyla susta diye ifade edilen ürün klozetin deliğinden içeri itilerek en son noktalara kadar ulaştırılıp hareket ettirilerek sıkışmış yapıyı açabilmektedir.

5. Halı yıkama makinesi ile tıkanıklık açma

Tercih edilebilecek yöntemlerden birisi de halı yıkama makinesi ile tıkanıklık açmaktır. Ancak bu yöntem pek tavsiye edilmemektedir. Sebebi ise makinenizin içinin koku ve zararlı organizmalarla dolma ihtimalidir. Çünkü aynı halı yıkama işleminde olduğu gibi makinenin borusu klozetin içine koyulur ve içindeki su vakum yöntemiyle çekilerek boşaltılır. Bu yöntemi en çaresiz kaldığınız durumda göz önünde bulundurun. Ama tehlikeleri de unutmayın. Normal elektrik süpürgesi asla kullanmayın. Çünkü onların su vakumlama özelliği bulunmamaktadır.

6. Sıhhi tesisatçıdan yardım alma

Denenebilecek son yöntem ise bir sıhhi tesisatçıdan yardım almaktır. Evde kendi kendinize klozet tıkanıklığı açma yöntemleri deneyip sonuç alamadıysanız son olarak yapmanız gereken en doğru davranış bir sıhhi tesisatçı çağırarak tuvaletinizi veya klozetinizi açtırmak olacaktır.

Sizler için daha önce hazırladığımız ve arabası olanlar için en önemli konulardan olan Arabadan zift lekesi nasıl temizlenir yazısını okumak için başlığa tıklayabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
gmail hesabi calinirsa ne olur 8 tehlike 1

Gmail hesabı çalınırsa ne olur? (8 Tehlike)

Dulcosoft şurup kullanıcı yorumları (2022 güncel bilgi)