in

Gmail hesabı çalınırsa ne olur? (8 Tehlike)

gmail hesabi calinirsa ne olur 8 tehlike 1
gmail hesabi calinirsa ne olur 8 tehlike 1

Teknolojinin ve internet ortamlarının geliştiği dünyamız içerisinde e-posta uygulamalarından en yaygın kullanılan Gmail hesabı çalınırsa ne olur sorusu pek çok kullanıcının aklını meşgul etmektedir. Bilindiği üzere internetteki hemen hemen tüm sitelerin kullanımında, akıllı telefonlarda ve bilhassa Android telefonlarda, e-posta gönderim işlemlerinde, online toplantılarda ve dosya depolayıp gönderme işlemlerinde Gmail hesabı yaygın olarak kullanılmaktadır.

Gmail hesabı nasıl açılır?

Google’a ait olan mail platformu Gmail hesabı açmak için öncelikle Gmail hesabı oluşturma sayfasına girmeniz gerekmektedir. Burada yapılan yönlendirmelerle birlikte sizden istenilen zorunlu bilgileri ve tercihinize göre isteğe bağlı bilgileri girdikten sonra Gmail hesabı sahibi olabilmektesiniz.

Gmail hesabı ile neler yapılabilir?

Gmail hesabı ile yapılabilecek işlemler saymakla bitmez. Artık akıllı telefonlardan bilgisayarlara ve internet ortamlarına kadar tüm platformlarda Gmail hesabı gerekliliği ortaya çıkabilmektedir. Bu durum herkesin bir hesaba sahip olmasını gerektirebilmektedir.

Gmail hesabı çalınırsa ne olur ? 8 Tehlike
Gmail hesabı çalınırsa ne olur ? 8 Tehlike

Gmail hesabı ile yapılabilecekleri sizler için listeledik. Aşağıdaki işlemlerin tümünü tek bir Gmail hesabı ile yapmanız mümkün.

 • E-posta oluşturma ve gönderme
 • Gelen e-postaları okuma ve cevaplama
 • Mail eklerini kaydetme, okuma, indirme ve yazdırma
 • Görüntülü toplantılara katılma ve bu toplantıları oluşturma
 • Google Chat kullanma
 • Google Takvim kullanma, etkinlik ekleme, hatırlatıcı ayarları yapma ve görüntüleme
 • Google Keep notları açma, okuma, düzenleme ve yeni notlar ekleme
 • Google ile giriş hakkı veren web sitelerinin tümüne anında tek tuşla giriş yapabilme

Görüldüğü gibi Gmail hesabı ile yapılabileceklerin sayısı oldukça fazladır. Bir e-posta hesabı oluşturduktan sonra pek çok işlemi tek hesap üzerinden kolaylıkla gerçekleştirmek mümkün. Peki ya Gmail hesabı çalınırsa ne olur? İşte sizler için bu sorunun yanıtlarını da araştırdık ve faydalanmanız için yazımızda yer verdik.

Gmail hesabı çalınırsa ne olur?

Ne yazık ki amacı kötü olan ve kişisel bilgilere göz diken bilgisayar korsanları diğer bir adıyla Hacker’lar Gmail hesabı ve benzeri pek çok online hesapları ele geçirebilmektedir. Bu durum kanunen siber suçlar kapsamına girmekle birlikte maalesef bu suçu önemsemeyip kanunsuz iş ve işlemlerine devam eden pek çok kötü niyetli kişi bulunmaktadır.

Gmail hesabı çalışırsa ne olur sorusunu merak edenler için hesabın çalınması durumunda karşılaşılabilecek tehlikeleri sıralamaya çalıştık:

 • Tüm mailleriniz ve geçmiş e-postalarınız kötü niyetli kişilerin eline geçer ve taraflarınca okunur.
 • Sizin adınıza Gmail hesabınız ile farklı platformlarda yeni hesaplar açabilirler.
 • Eski var olan hesaplarınıza, örneğin Gmail’e bağlı olan sosyal medya hesaplarınıza,  Facebook, Twitter, Instagram gibi hesaplarınıza kolaylıkla erişebilirler.
 • Google’a ait olan tüm platformlara erişimleri mümkündür. Örneğin; Play, Analytics, Adsense, History, Publishcenter gibi kritik öneme sahip tüm platformların kontrolünü Gmail hesabı çalan kişiler ele geçirebilir.
 • Görüntülü sohbet düzenleyip sizin adınıza toplantılara katılabilirler.
 • Google hesabınızın açık olduğu tüm hesaplardaki etkinliklerinizi takip edip görüntüleyebilirler.
 • Gmail hesabınız ile kullanmak olduğunuz cep telefonunuza Play Store üzerinden casus uygulamalar kurabilirler ve sizin bilgilerinizi çalabilirler.
 • Eski fotoğraflarınıza, videolarınıza ve dosyalarınıza erişebilirler.

Sizlere burada en kritik riskleri anlatmaya çalıştık ama tüm tehlikeler bunlarla sınırlı değil. Ne yazık ki Gmail hesabı çalınırsa ne olur cevabını arayan ve hesabı çalınmış kişileri bekleyen daha pek çok tehlike bulunmaktadır. Bu noktada ilk yapmanız gereken ve tehlikelerden korunmak adına almanız gereken önlemler Google tarafından detaylı olarak izah edilmiş durumda.

Çalınan Gmail hesabını geri almak için ne yapılmalıdır?

Çalınan Gmail hesabını geri almak ve kurtarmak için belirli yol ve yöntemler bulunmaktadır. Google yetkilileri ve uzmanları Support bölümünde detaylı olarak açıklıyorlar. Bunu incelemek ve Gmail hesabınızı kurtarmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Saldırıya uğramış veya güvenliği ihlal edilmiş bir Google Hesabı’nı güvenli hale getirme

Google yetkilileri Gmail hesabı saldırıya uğrayan, çalınan veya güvenliği ihlal edilen kişiler için çok detaylı yol haritasını sunuyor. İlgili adımları harfiyen uygulayarak hesabınızı geri kurtarmaya çalışabilir, güvenliğinizi tekrar sağlayabilirsiniz.

Gmail hesabınızı kurtardıktan sonra ilk yapmanız gereken hesap güvenliğini en üst noktaya çıkarmaktadır. Öncelikle oldukça zor bir şifre belirleyin, bu şifre büyük harf, küçük harf, rakam ve karakter içersin ve en az 10 karakterden oluşsun. Anlamlı bir şifre yapmayın, oldukça anlamsız şifreler oluşturmaya gayret edin. Akabinde iki taraflı doğrulama hizmetini kullanın. Bağlı olan tüm cihazlardan çıkış yapın. Mümkünse SMS doğrulaması yapın ve güvenlik için cep telefonunuzu kaydedin.

Gmail hesabı çalınırsa ne olur noktasında sizlere detaylı bilgiler aktarmaya çalıştık. Bu noktada herhangi bir sorunuz olması durumunda konu altından bize ulaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
hamilelikte abur cubur yemek 8 soruna sebep olur 1

Hamilelikte abur cubur yemek 8 soruna sebep olur!

klozet tikanikligi acma nasil yapilir 6 yontem 1

Klozet tıkanıklığı açma nasıl yapılır? (6 Yöntem)