in ,

Fotoğraf arka plan değiştirme nasıl yapılır? (2022 Güncel)

fotograf arkaplan seffaf yapma ve degistirme nasil yapilir 2022 1
fotograf arkaplan seffaf yapma ve degistirme nasil yapilir 2022 1

Fotoğraf arka plan değiştirme işlemi, çekilen fotoğraflarda beğenilmeyen arka planlardan kurtulmak isteyen, arka plan rengini değiştirmek isteyen veya şeffaf bir arka plan oluşturup PNG olarak kaydetmek isteyenlerin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Sizler için bu yazımızda hem programsız online fotoğraf arka plan değiştirme araçlarını hem de fotoğraf arka planı değiştirme işlemi yapılabilecek programları tanıtacağız.

Tanıtacağımız yöntemlerle sadece saniyeler içerisinde çok kolay ve ücretsiz olarak fotoğraf arka planını kaldırma işlemi yapabileceksiniz. İster bir nesneyi isterseniz fonu rahatlıkla silip yerine yeni bir nesne veya renk koyabileceksiniz.

Fotoğraf arka plan değiştirme nasıl yapılır? (2022 Güncel)
Fotoğraf arka plan değiştirme nasıl yapılır? (2022 Güncel)

Caio adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Fotoğraf arka plan şeffaf yapma ve değiştirme

Sizlere tanıtacağımız 1.yöntem fotoğraf arka planını şeffaf yapma (transparent) işlemidir. Bu yöntem sayesinde saniyeler içerisinde istediğiniz fotoğrafınızın arka plan silme işlemini rahatlıkla ve ücretsiz olarak hızlıca yapabileceksiniz.

  • Remove.bg isimli web sitesini açın. (Remove background from image)
  • Web sitesini açtıktan sonra ortada bulunan Upload Image yazan mavi renkli butona tıklayın.
  • Bilgisayarınızdan arka planını silmek istediğiniz fotoğrafı seçin.
  • Fotoğrafı seçtikten sonra kısa bir süre bekleyerek (ortalama 5 saniye) arka planı silinmiş olarak fotoğrafınızın arka planı şeffaf halini görüntüleyin.
  • Eğer beğenmediğiniz yerler varsa veya arka plana renk ve resim koymak istiyorsanız Edit butonuna basarak gerekli düzenlemeleri yapın.
  • Tüm işlemleri tamamladıktan sonra Download butonuna tıklayarak resminizi bilgisayarınıza indirin.
Remove.bg ile fotoğraf arka plan şeffaf yapma ve değiştirme
Remove.bg ile fotoğraf arka plan şeffaf yapma ve değiştirme

Görüldüğü gibi fotoğraf arka planını şeffaf yapma işlemi oldukça kolay ve rahatlıkla saniyeler içerisinde yapmak mümkün. Remove.bg web sitesi ücretsiz olarak kullanılmakta olduğu gibi ücretli seçeneği de bulunmaktadır. Eğer HD ve daha yüksek çözünürlüklerde fotoğraf düzenleyip indirmek istiyorsanız ücretli versiyonlarını kullanmanız gerekmektedir.

Online fotoğraf arka plan değiştirme

Online fotoğraf arka plan değiştirme işlemini yapmak isteyen kişilerin kullanabileceği web sitesi Photopea‘dır. Bu web sitesine giriş yaparak sırasıyla aşağıdaki işlemleri uyguladığınızda rahatlıkla arka planı değiştirebileceksiniz. Şimdi gelelim nasıl yapılacağına…

Photopea ile fotoğraf arka plan değiştirme
Photopea ile fotoğraf arka plan değiştirme

1) Photopea.com web sitesini açın.

İsmi zikredilen web sitesini açtıktan sonra orta bölümde sizleri 3 farklı seçenek karşılayacak. Buradan Bilgisayardan Aç seçeneğine tıklayarak düzenlemek istediğiniz fotoğrafı seçin.

2) Sihirli değneği seçin.

Sol tarafta yer alan araç çubuğu üzerinden sihirli değnek yazan aracı seçin. Kısa yol olarak W tuşunu da kullanabilirsiniz. Sihirli değneği seçtikten sonra fotoğrafınızın üzerine gelin ve silinmesini istediğiniz alanlara tıklayın.

3) Seçili alanları silin.

Silinmesini istediğiniz alanları seçtikten sonra DELETE tuşuna basarak tamamen silin ve fotoğrafınızdaki esas kalmasını istediğiniz alanı ekranda bırakın.

4) Dosya menüsünden yeni arka planı seçin.

Sol üst tarafta yer alan dosya menüsüne tıklayarak seçeneği ile arka plana koymak istediğiniz resmi getirin ve kopyalayarak kendi resminizin olduğu kısma yerleştirin. Eğer kendi resminiz altta kaldıysa ve arka planda kullanacağınız fotoğraf üstte görünüyorsa sağ alt bölümde yer alan Katmanlar alanından sonradan eklediğiniz arka plan resmini sürükleyerek aşağı taşıyın.

5) Fotoğrafınızı kaydedin.

Fotoğraf arka plan değiştirme işlemini tamamladıktan sonra tekrar sol üst bölümde yer alan dosya menüsüne tıklayın ve Farklı Dışa Aktar seçeneğiyle fotoğrafınızı istediğiniz formatta bilgisayarınıza kaydedin.

Gmail hesabı çalınırsa ne olur? (8 Tehlike)

Fotoğraf arka plan değiştirme programı

Eğer bilgisayar başında profesyonel olarak fotoğraf arka plan değiştirme programı arıyorsanız bu noktada en büyük destekçiniz Adobe Photoshop olacaktır. Photoshop programı ile yapılabilecek işlemlerin neredeyse sınırı yoktur. Bu program sayesinde fotoğraf ve resimlerinizde istediğiniz düzenlemeyi yapabilir, arka plan rengi değiştirme işlemi yapabilir, efektler vererek profesyonel hale dönüştürebilir, üzerine istediğiniz yazı ve nesneleri tasarımsal yöntemlerle koyabilirsiniz.

Adobe Photoshop programı ücretli olup, sadece öğrencilere indirimli olarak sunulmaktadır. Şuanda günümüz fiyatıyla aylık olarak 167,00₺ civarında bir kullanım fiyatına sahiptir. Eğer profesyonel olarak bu işi yapmak istiyorsanız hiç de göze gelmeyecek ve bütçeyi zorlamayacak bir ücrettir. Detaylı bilgi almak ve diğer fiyat tarifelerini incelemek için Adobe Mağazası‘nı inceleyebilirsiniz.

Bilgisayar hızlandırma programsız nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyarak yavaşlığından sıkıldığınız bilgisayarlarınızdaki performans artışını sağlayabileceğiniz yöntemleri inceleyebilir ve faydalanabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
cocuk odasi dekorasyon fikri 1 1

Çocuk odası dekorasyon için 15 harika fikir (2022 güncel)

uzlastirmaci egitimi 2022 basvuru programlari tum detaylar 1

Uzlaştırmacı eğitimi 2022 başvuru programları (Tüm detaylar)