in

Şantaj suçunun cezası (2022 Güncel Bilgi)

santaj sucunun cezasi 2022 guncel bilgiler 1
santaj sucunun cezasi 2022 guncel bilgiler 1

Şantaj suçunun cezası, bu duruma maruz kalmış insanların merak ettiği konudur. Kötü niyetli insanlar yüzünden hayatın belirli bölümlerinde ne yazık ki olumsuz durumlarla karşılaşabilmekteyiz. Bu noktada yapılması gereken en doğru davranış, bir vatandaş olarak adli ve hukuki süreçler başlatmak olmalıdır. Peki şantaj suçunun cezası nedir? Nasıl ispat edilir? İşte tüm detaylar…

Türk Ceza Kanunu çerçevesinde suç olan şantaj, tehdit gibi tehlikeler ile karşılaşan insanlar ilk iş olarak polise bilgi vermelidir. Eğer güvenliğinden yana riskler bulunuyorsa gizlilik kararıyla sürecin yürütülmesini isteyebilir. Bu doğrultuda kolluk kuvvetlerinin desteğiyle tüm adli süreçler başlatılıp suçluların cezalandırılması ve şantaj mağdurlarının sorunlarının ortadan kalkması sağlanabilir. Peki şantaj suçu nedir?

Şantaj suçunun cezası (2022 Güncel Bilgiler)
Şantaj suçunun cezası (2022 Güncel Bilgiler)

cottonbro adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Şantaj suçu nedir?

TCK 107.maddeye göre şantaj suçu; bir kimseyi kanuna aykırı veya yükümlü olmadığı bir şeyi yapmaya veya yapmamaya ya da haksız çıkar sağlamaya zorlayan kişilerin işlediği suç çeşididir. Kendisine veya başkasına yarar sağlamak maksadıyla bir kişinin şeref veya saygınlığına zarar verecek nitelikteki hususların açıklanacağı veya isnat edileceği tehdidinde bulunulması da şantaj suçunu doğurur. Bu doğrultuda;

  • Kişilere kanunsuz olarak bir işin zorla ve tehditle yaptırılması,
  • Yapmakla mükellef olduğu veya yapmak istedikleri işlerin yaptırılmaması,
  • Kişilerin işlerine engel olmak suretiyle haksız çıkar sağlanması,
  • Kişinin şeref ve saygınlığına zarar verecek özellikle bilgilerin paylaşılması tehdidi ile bir işin yaptırılması veya yaptırılmaması tamamen şantaj kavramını oluşturur.

Detaylı bilgi ve inceleme için Türk Ceza Kanunu‘nu inceleyebilirsiniz.

Şantaj örnekleri

Sizler için bu kavramının daha iyi anlanması ve şantaj suçunun cezasını gerektiren hallerin oluşup oluşmadığının tespiti açısından birkaç örnekle ifade etmek istiyoruz. Örneğin;

  1. X isimli devlet memurunun görev tanımı kapsamında yapacağı bir işin, zorla ve tehditle Y kişisi tarafından yaptırılmaması
  2. A isimli bir hırsızın, soyguna uğrattığı iş yerinde çalışan bir görgü tanığını, olayın ortaya çıkmaması için tehdit etmesi
  3. Bir kurumda çalışan K kişisinin, gizlilik derecesindeki bir bilginin L kişisiyle paylaşılmaması durumunda, aile ve çocuklarının mahrem bilgilerinin ortaya çıkarılması ile tehdit edilmesi şantaj örnekleri arasındadır.

Bu noktada şantaj örnekleri daha da fazla çoğaltılabilir. Hem günlük hayatta haberler üzerinden hem de filmlere konu olan sahneler üzerinden farklı farklı örnekler ile karşılaşabilmekteyiz. Peki bu suça maruz kalan kişiler nasıl ispat edebilir?

Şantaj suçunda ispat nasıl yapılır?

Şantaj suçunun ispat edilmesi için yazılı, basılı, dijital ortamda kayıtlı bir belge olması büyük önem arz etmektedir. Görgü tanıkları ile de süreç yürütülebilir ancak en ideali somut bir veri olmasıdır. Bu veriler de tamamen kanun çerçevesinde temin edilmiş olması gerekir. Örneğin; savcılık kararı olmadan kimsenin ses veya görüntüsü alınıp delil olarak kullanılamaz.

Eğer size şantaj yapan birisi varsa onun gizlice görüntüsünü veya ses kaydını alıp mahkemede delil olarak kullanmanız sizin de farklı bir noktadan suç işlemeniz anlamına gelir. Nitekim CMK 217.maddeye göre yüklenen suçun, hukuka uygun bir şekilde elde edilmiş her türlü delille ispat edilmesi gerekir. Karşıdaki kişi suçlu dahi olsa onun suçluluğunun ispatı kanun çerçevesinde olmalıdır. Bu noktada herhangi bir şantaj ve tehdit durumunda kolluk kuvvetlerine ve savcılığa durum intikal ettirilmelidir.

 

Şantaj suçunun cezası 2022 yılında ne kadar?

Şantaj suçunun cezası TCK 107.maddenin 1.fıkrası gereğince 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 5.000 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılmaktır. Eğer suçun ispatı mümkünse ve tüm deliller ortadaysa, mahkeme hakiminin vereceği karar neticesinde mahkeme kısa sürebilir. Suçun büyüklüğüne de göre en üst limitten ceza uygulaması yapılabilir.

Kadına şiddetin cezası nedir başlıklı güncel yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Resimli şantaj cezası ne kadar?

Sosyal medyanın, akıllı telefonların ve teknolojinin yaygın olarak kullanıldığı günümüz koşulları içerisinde şantaj çeşitleri arasında en çok karşılaşılan husus resimli şantaj yapılmasıdır. Bu noktada kişilerin uygunsuz görüntüleri, özel hayatına yönelik fotoğraflar veya buna benzer görseller temin edilerek kişilere tehdit yapıldığı görülmektedir.

Resimli şantaj cezası olarak kanunda net bir ayrım bulunmayıp şantaj suçunun cezası ile aynı olmakla birlikte bu suçun işlenmesi durumunda en üst limitten ceza verildiği haberlerde görülmüştür. 2019 yılında çıplak fotoğrafı üzerinden şantaj yapılan bir kişinin açtığı dava neticesinde suçlular 3 yıl kesinleşmiş hapis cezasına çarptırılmıştır.

Zincirleme şantaj suçu

Her suç türünde olduğu gibi şantaj suçlarında da zincirleme olarak işlenmesi hadiselerinde ekstradan cezayı müeyyideler uygulanabilmektedir. Kanun çerçevesinde bu noktalarda caydırıcı önlemler alınmış olmasına rağmen ne yazık ki kötü niyetli kimseler varlığını her daim sürdürebilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
bilgisayar donanim parcalari ve gorevleri 12 guncel bilgi 1

Bilgisayar Donanım Parçaları ve Görevleri (12 güncel bilgi)

siyah ev dekorasyonu fikirleri 1 2

Siyah Ev Dekorasyonu (10 Harika Tasarım)