in

Psikolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? 

Psikolog Olmak Icin Hangi Derslerin Iyi Olmasi Gerekir 1
Psikolog Olmak Icin Hangi Derslerin Iyi Olmasi Gerekir 1

Psikolog olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Psikolog olmak için psikoloji okumak gerekir. Bu bölüm de eşit ağırlık alanından öğrenci kabul ettiği için denge puanınızın yüksek olması gerekecektir. Psikolog olmak için aşağıdaki derslerden başarılı olmanız gerekir;

  • Türkçe
  • Matematik
  • Edebiyat
  • Tarih
  • Coğrafya

Bu beş temel ders, Psikolog olmanıza yardımcı olacak temel derslerdir. Bu derslerden en önemlisi matematiktir.

Psikolog Olmak İçin Matematiğin Önemi

Psikolog olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Psikolog olmak istiyorsanız matematik dersinizin oldukça iyi olması gerekmektedir. Çünkü matematik hem birincide hem de ikincide ortaya çıkıyor.  Pek çok öğrenci psikolojinin sosyal bir alan olduğu için bu bölüme sosyal bilgiler ve konuşma çalışmaları dersleriyle girebileceğini düşünüyor.

Psikolog Olmak İçin Edebiyatın Önemi

Psikolog olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Psikolog olmak için puanınızın yüksek olması gerekir. Edebiyat, eşit ağırlıkların en iyi puanı alacağı alanlardan biridir.  Fakat matematik de son derce önemlidir. Ancak matematikte ağı artırmak, literatürde ağı artırmaktan çok daha zordur. Literatür testi, ikinci bölüm için bir test olduğundan birçok öğrenci tarafından puanlanmaktadır. Bu nedenle edebiyat, psikolog olmak isteyen bir kişinin alması gereken derslerden biridir.

Hiçbir Dersi Hafife Alınmamalıdır!

Bazı öğrenciler edebiyat sınavının kolay olduğunu düşünmektedir. Ancak edebiyat dersi birkaç hafta öncesine kadar basit bir ders değildir. Matematiğe göre kolay olabilir ama ciddi ve düzenli çalışma yapılmadan öğrenilen bilgiler unutulabilir. Bu, bu testte düşük bir net değerle sonuçlanacaktır. Türkçe testi de ilk bölümde çok önemlidir. Dolayısıyla tam matematik ve eksiksiz Türk edebiyatı bilginiz yüksek olmalıdır.

Psikoloji Diploması Psikolog Olmak İçin Yeterli Mi?

Psikolog olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Temel olarak, psikoloji mezunlarına psikolog denir. Ancak her psikiyatrist kendi kimliği ile doğrudan klinik açamaz. Bunun için ilgili alanda lisansüstü eğitim almış olmanız gerekmektedir. Yüksek lisans derecesine sahip olduğunuz alanlarda uzmanlaşabilirsiniz. Bu süre zarfında psikologların psikoterapi merkezleri açmalarına izin verilmez. Psikiyatristler yani doktorlar bu tür işyerlerini kurabilirler.

Bununla birlikte, uzman psikologlar psikoterapiye yardımcı olabilir. Psikoloji dersine girdikten sonra, onu kapsamlı bir şekilde ayrıntılı olarak öğreneceksiniz. Bu dersleri alarak psikoloji bölümüne veya rehberlik ve danışmanlık psikolojisi bölümüne girebilirsiniz.

Psikolog Olmak İçin Nasıl Çalışmalısınız?

Psikolog olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Öncelikle henüz bilmeyenler psikolojiye hangi alandan gireceğini öğrenmelidir. Dengeli puanınız psikoloji bölümü için değerlendirilir. Eşit ağırlık için Türkçe, Edebiyat ve Matematik dersleri önemlidir.

Size en çok puan kazandıracak sınav matematik 2 ve yazma sınavıdır. Ancak sizi en çok şaşırtacak testler Türkçe ve Matematik testi 1. Son yıllarda Türkçe ve Matematik derslerinde sorular çok zor ve zaman alıcıdır. Bu da zaman yönetimini daha da önemli hale getiriyor. Psikolog olmak ve bunu iyi bir üniversiteden mezun olarak yapmak istiyorsanız Türkçe, Edebiyat ve Matematik dersleriniz çok iyi olmalıdır.

Türkçe Testi

Psikolog olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Türkçe, öğrencilerin hafife aldığı bir derstir ancak uzun pasajlarla hem zaman alıcı sorular hem de önemli gramer kuralları vardır. Türkçe ileri çalışma, sınavda başarının anahtarını açan ilk kapıdır. Önce bütün dil bilgisi konularını güzelce bitiriyoruz. Ardından 40 soruluk Türkçe denemeleri alıp her gün düzenli 1 tanesini çözmelisiniz. Sınav da kod yazacağınızı varsayarak kendinize 37 dakika verebilirsiniz

Matematik 1 İle Nasıl Başa Çıkılır?

Psikolog olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Matematik son yıllarda yeni nesil sorular olarak adlandırılan birçok soru türü ortaya çıkmıştır. En basit sorular bile uzun bir metinde anlatılıyor ve bir probleme dönüşüyor. Buradaki sorun, okuma, anlama, süreci başlatma ve bitirme adımlarının tümünün uzun zaman almasıdır. Bu nedenle, matematik sınavına girerken ilk şey sakin kalmaktır. Testlere kapılmaktan kaçınmak istiyorsak, bu gerçeğin farkında olmalısınız.

Yine kaynağı matematik dersleri ile dikkatli bir şekilde bitirmenizi öneririz. Seviyenize göre 2 veya 3 kaynak tamamlarsanız daha iyi sonuçlar alırsınız. Ardından zorlu sorulardan oluşan bir deneme ve yeni nesil kitap alıp bir süre kendinizi test edebilirsiniz.

Matematik 2 Testi

Psikolog olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Matematik 2’nin yazma ile birlikte önemi size en çok puan kazandıran testtir. Sorduğunuz her güzel soru, psikolog olma yolunda çok önemli bir basamaktır. Matematik 2, iyi çalışıldığında kesinlikle matematik 1’den daha kolaydır. Ayrıca sınavda zamanlama konusunda pek bir probleminiz yok. İyi çalışıp çok soru çözmek gerekiyor. İşte dikkat etmeniz gerekenler.

  • Eşit ağırlıktaki öğrenciler genellikle matematik sınavlarıyla dijital öğrencilere göre daha az ilgilenirler.
  • Matematikte iyiyseniz, rakiplerinizi gerçekten geride bırakacaksınız. Bu nedenle matematiği defalarca tekrar ederek ve hiçbir konuyu atlamadan iyi öğrenmelisiniz.
  • Kesinlikle 35+ hedefleyin.
  • Yapamıyorsanız bile yüksek hedefler belirlemek sizi daha da motive edecektir.

Deneyimler göstermiştir ki, düşük hedefler belirleyen insanlar çoğu zaman bu hedeflere ulaşamamaktadır.

Edebiyat – Sosyal Bilimler Sınavı Nasıl Geçilir?

Psikolog olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Edebiyat testinde dikkat etmeniz gereken şey, kolay soruların iyi notlar vermesidir. Öğrenci edebiyatın zaten cebinde olduğunu ve hiçbir etkisinin olmadığını düşünür. 2 hafta önce ezberlemenin yeterli olacağını düşünüyor. Bu çok kötü bir mantıktır. 2 hafta çalışıldığında sınavda başarılı olunamaz. Son 2 hafta boyunca, ezberledikçe bilgiler havada asılı kalır. Bu da sınavda tam başarıyı engeller. Edebiyatta da çok fazla ezber vardır.

Yılın başında edebiyat, tarih konularının test sorularını dikkatlice çalışmalısınız. Başkalarının çok kolay olduğunu söylemelerine aldanmayın. ÖSYM, son yıllarda literatürden farklı soruları da dikkatle gündeme getirdi. O yüzden detaylı çalışıp sınava kadar defalarca tamamlamanız faydalı olacaktır.

Meslek Bilgisi

Uzmanlık bilgisi, bir çalışma veya araştırma alanıyla ilgili bir dizi ilke, teori ve deneyimdir. Uzmanlık bilgisi teorik ve pratik olmak üzere iki şekilde kazanılır. Kısaca yükseköğrenim denebilir. Psikolog olmak istiyorsanız Fen-Edebiyat Fakültesi veya Eğitim Fakültesinin Psikoloji bölümünü tamamlamanız gerekmektedir. Üniversitenizin kalitesi çok önemlidir. Psikoloji bölümüne olan ilgiden dolayı her üniversite bir tane açtı. Bu nedenle, herhangi bir üniversiteye girmektense, çok çalışmak ve prestijli bir üniversitede kaliteli bir psikoloji eğitimi almak daha iyidir.

İngilizcenin Önemi

Ayrıca İngilizce bilmek psikoloji bölümü için çok önemlidir. Çünkü psikolojik literatür genellikle İngilizcedir. Terapide, özellikle klinik psikoloji alanında mevcut araştırma kaynakları İngilizce olarak yayınlanmaktadır. İyi bir psikolog olmak ve bir fark yaratmak istiyorsanız, akıcı İngilizce bilmek önemlidir. Bu bölümü İngilizce okumak bile işinizi kolaylaştıracaktır. Güncel İngilizce kaynakları okuyarak çalışan bir psikolog, başarılı bir psikologdur.

Mesleki Beceriler

Psikolog olarak son özellik teknik becerilerdir. Mesleki yeterlilik bilgiyi uygulamaya koymaktır. Kişinin teknik bilgisini kullanarak sorunları çözmekle ilgilidir. Lisans eğitimini tamamlayan bir kişi psikolog unvanını alacak olsa da, psikolojinin alt disiplinlerinde (klinik, sosyal psikoloji, deneysel, bilişsel, eğitimsel) çalışmak isteyen bir psikoloğun yüksek lisans veya doktora derecesine sahip olması gerekir. İyi bir psikolog olmak için, kişinin mantıklı, sezgisel ve yaratıcı düşünme ile hareket etmesi ve çeşitli terapötik çalışmaları gözden geçirerek mesleki becerilerini geliştirmesi gerekir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Polis Olmak Icin Hangi Derslerin Iyi Olmasi Gerekir 1

Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Akuye Takviye Nasil Yapilir

Aküye Takviye Nasıl Yapılır ? Nelere Dikkat Etmek Lazım?