in

Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Polis Olmak Icin Hangi Derslerin Iyi Olmasi Gerekir 1
Polis Olmak Icin Hangi Derslerin Iyi Olmasi Gerekir 1

Polislik çoğu insanın hayal ettiği meslekler arasında yer alır. Ekonomik koşulların ülkemizde çok da iyi olmadığını düşünecek olursak,  bu tür memurluklar daha popüler hale gelmiştir. Ayrıca polislerin maaşları da iyi denilecek bir seviyededir. Polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir diye merak edenler küçük bir araştırma yaparak cevabını bulabilirler. Polis olabilmek için ilk olarak taban puanı almak gerekir. Bu da sosyal bilgiler, temel matematik, fen, Türkçe gibi derslerin daha iyi olması demektir.

Polis Olmak İçin Kaç Net Yapılmalıdır?

Eğer polis olmak istiyorsanız kolaylıkla en fazla net yapabileceğiniz dersler Türkçe ve sosyal bilgiler dersleridir. Bu derslerin üzerine daha fazla yoğunlaşıp, daha kısa sürede sizin için yeterli olacak netler el de edebilirsiniz. Ayrıca bunların üzerine bir de temel matematik öğrenmek demek, sınavı kazanmanız için yardımcı olacaktır. Polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir ilk olarak bunu bilmek daha sonra sınava hazırlık yapmak gerekir.

Nasıl Polis Olunur?

Polis olmanın birçok farklı yöntemleri bulunur. Polis akademisi tarafından her dönem ihtiyaca bağlı olarak, öğrenci alımları yapmaktadır. Liseyi bitirenler dışında, hem 2 yıllık önlisans mezunları hem de 4 yıllık fakülte mezunları polis olma hakkına sahiptir. Eğitim seviyesi yükseldikçe, polis olma şansınız da artış gösterir. Lisans mezunu olan bir kişi tüm sınav türlerine başvuru yapabilir.

Bir kişinin polis olması için mutlaka polislik eğitimi alması gerekmektedir. Bu eğitimi almak için okullar değişiklik gösterir. Genel olarak üç farklı eğitimle polis olma imkânı vardır. POMEM için yüksekokul ya da fakülte bitirmiş olmak gerekir. Buna bağlı olarak girdiğiniz KPSS puanı ile başvuru yapma hakkı bulabilirsiniz. PMYO için liseyi bitirmek yeterli olacaktır.

Polislik İçin Ne Zaman Başvuru Yapılabilir?

Üniversite sınavında gerekli olan taban puanı aldığınız zaman başvuru yapabilirsiniz. Bu taban puanı polis akademisi tarafından her yıl güncellenir. PAEM için ise 4 yıllık lisans mezunu olanlar başvuru yapılabilir. Bu durumda da yine KPSS puanı baz alınır. PAEM mezunları amir olarak görev yaparlar. Okulların hepsini giriş yapmak için, polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir bilmek önemlidir.

Polislik Şartları Nelerdir?

Polis olmak demek kamu personeli olmak demek ve silahlı kolluk kuvveti olmak anlamını taşır. Bu nedenle önemli bir meslektir. Polis olmak için kişinin bazı özellikleri taşıması gerekir. Üç polis okulunun da isteğini ve eğitim gerekliliği farklı olabilir. Ancak bütün polislerin de taşıması gereken bazı özellikler olması gerekir. Bunları maddeler halinde şöyle sıralamak mümkündür;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Hangi polis okulu sınavına girmek istiyorsanız, ona göre bir okul bitirmiş olmak
 • Eğitimini yurtdışında tamamlayan kişilerin, denklik belgesinin olması
 • Hangi okula girmek istiyorsanız, KPSS’ den gerekli taban puanını almış olmak
 • 18 yaşını doldurmak
 • Okul hesabına göre 26 ya da 39 yaşından gün almamış olmak
 • Silah taşımak için herhangi bir sağlık probleminin olmaması
 • Hem erkek hem de kadınlar için uygun fiziki şartların olması

Bütün bunların haricinde polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir bununda bilinmesi çok önemlidir.  Özellikle tarih, Türkçe, din kültürü, felsefe ve edebiyat dersinin iyi olması şarttır. Bilindiği üzere polislik için bir de mülakat yapılır. Bunun içinde kişinin genel kültürünün iyi olması gerekir. Gerekli koşullar sağlandıktan sonra, polis olmak çok da zor değildir. Temelden sağlam bir şekilde hazırlık yapılması önemlidir. Özellikle dersler oldukça önemli bir konudur.

Bayan Polis Nasıl Olunur?

Polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir sorusu gibi bayan polis nasıl olunur gibi soruları da çok fazla duymak mümkündür. Bayan polis olmak için az lise mezunu ya da lise son sınıfta bulunmak yeterlidir. Yaş olarak mutlaka 26 yaşından küçük olması gerekir. 26 yaşında olan kişiler de başvuru yapamazlar. Kadın polis olmak isteyenler için boy da çok önemlidir. 1.62 altında olan kişiler, boydan elenirler. Ayrıca kilo orantısı da iyi olmalıdır. Sağlık şartlarının da polislik için uygun olması gerekir.

Polis Olmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Birçok kişi polis olmayı çok fazla ister. Polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir öğrenip, bu derslerden sınavları başarılı ile geçip, bu defa da eğitim durumunuza göre, polislik sınavına girmek için gerekli belgelerin olması gerekir. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı
 • Sınav için başvuru dilekçesi
 • Sağlık raporu
 • Mezuniyet belgesi aslı
 • Sınav giriş belgesi için fotoğraf ya da biyometrik fotoğraf

Polislik Mesleğinin Amacı Nedir?

Polis, insanların yaşamını maddi ya da manevi olarak hiç bir zarar görmeden devam ettirmesi için ve hukuki olarak da kanunların korunması için bu yönde davranışların sorumlusu olan kişidir. Herkes polis olamaz, öncelikle Polis olmak isteyen kişiler gerekli şartları karşılaması gerekir. Ayrıca polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir, lise döneminde öğrenip, çalışması şarttır. Özellikle gençler küçük yaştan itibaren, kişilerin can ve mal güvenliğini ister. Bunun için polis olmak adına uğraşırlar.

Polis Olmak İçin Hangi Okuldan Mezun Olmak Gerekir?

Lise mezunu da üniversite mezunu da polis olabilir. Bu tarz merak edilen soruların yanıtlarını kolay bir şekilde öğrenmeniz mümkündür. Polis olmak için üç farklı sınava girilmesi gerekmektedir. Bu sınavlar yazılı, fiziksel ve mülakat sınavıdır. Bu sınavların hepsi ayrı ayrı yapılır. Polislik sınavlarına başvuru yapmak için ilk olarak, lise mezunu olmak önemli bir şarttır.

Üniversite Sınavından Alınan Taban Puanı Neden Önemlidir?

Polislik için önemli olan diğer bir şart ise, kişinin üniversite sınavından belirlenen taban puanını almasıdır. Eğer bu puanın altında bir puan alınırsa, polislik sınavlarına girmeniz mümkün değildir. Her yıl belirlenen tarihte, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından sınavlar yapılır. Başvuru tarihleri açıklandıktan sonra, başvuru süresini geciktirirseniz başvurunuz kabul edilmez. Ayrıca başvuru için gerekli olan evrakların da eksiksiz bir şekilde sunulması gerekir. Aslında polislik sınavına liseden çalışmak gerekir. Birçok kişi polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir ve o alana yönelirler. Bu doğru bir yaklaşımdır.

Polislik Sınavı Başvuru Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Polislik sınavı için başvuru yapmaya hazırlık yapanların, birçok detayı göz önünde bulundurarak başvuru yapması çok önemlidir. İlk olarak başvuru sırasında ve sınav esnasında adayların dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Erkek adayların hem başvuru hem de sınav esnasında sakal tıraşı olmaları önemlidir. İstenilen belgelerin başvuru da hiç bir eksik olmadan teslim edilmesi zorunlu bir konudur. Teslim edilen belgelerde verilen bilgilerin mutlaka doğru olması gerekir. Yanlış bilgi verem kişilerin, sınav başvuruları iptal edilir.

Bu detaylara mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Her yıl polislik sınavına girmek isteyen ya da giren birçok kişi vardır. Bu kişilerin de her detaya dikkat etmesi gerekir. Bu konuda birçok soru sorulur. Öncelikle polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir gibi soruların yanı sıra, başvuru ve okul ile ilgili şeyler de merak edilir. Polislik en çok tercih edilen mesleklerden biridir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Noterden Ihbarname Cektikten Sonra Ne Yapilmali

Noterden İhbarname Çektikten Sonra Ne Yapılmalı

Psikolog Olmak Icin Hangi Derslerin Iyi Olmasi Gerekir 1

Psikolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?