in

Hakime Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir 

Hakime olmak icin hangi derslerin iyi olmasi gerekir 1
Hakime olmak icin hangi derslerin iyi olmasi gerekir 1

Hakimlik en saygın ve çoğu kişinin seçmek istediği meslekler arasında yer alır. Ayrıca hayat koşulları açısından da son derece şartları iyi olan bir meslektir. Hakime olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir sorusu bu mesleği edinmek isteyenler tarafından en çok merak edilen konudur.  Aynı zamanda hakime olmak için gerekenler konusunda bilgi sahibi olmanız gereken konuları öğrenmek için araştırma yapabilirsiniz. Hakime olmak için öncelikle hukuk bölümünden mezun olmak şarttır. Hukuk bölümü de TM puan alanından öğrenci için bu puan türüne gerekli olan derslerin iyi olması da çok önemlidir. Hakime olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir, çok iyi bilmek gerekiyor. Hakime olmak isteyen bir öğrencinin şu derslerinin iyi olması şarttır;

 • Coğrafya
 • Tarih
 • Matematik
 • Edebiyat
 • Geometri
 • Türkçe

Hakime Olmak İçin Hangi Özellikler Gerekir?

Hakimler vermiş oldukları adli kararlarla insanlar arasındaki yaşanan sorunları çözme veya insanları cezalandırma gibi yetkileri olan kişilerdir. Bu önemli ve ayrıca da büyük bir sorumluluktur. Bundan dolayı hakimlerin mesleğe hazır ve nitelikli kişiler olması önemlidir. Hakim olmak için gereken özellikleri kendinizde görüyorsanız, meslekte başarılı olmanız da daha büyük bir olasılıktır.

İyi bir hakimenin ilk olarak hukuk bilgisi çok iyi düzeyde olmalıdır. Meslek olarak yeterlilik açısından en önemli konu hukuki bilgisinin üstünlüğüdür. Bir kişi de bu vasıflar yoksa, hakimlik yapması pek mümkün değildir. Bazen son derece kararlar vermesi gereken hakimenin aynı zamanda kararlı ve cesur bir kişiliğinin olması gerekir. Çünkü hakimlerin verdiği kararlar sonucunda birçok önemli kişi ve kurumu karşısına alması gibi bir durum da söz konusu olabilir. Eğitim hayatı devam ederken hakime olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir öncelikle bunu bilmek gerekmektedir.

Kamu personeli olmak için bir devlet adamlığı kişiliği olması gerekir. Bu da cesaret, kararlılık ve bilgili kişi manasına gelir. Hakimler mahkemede görev yapan kamu insanlarıdır. Bütün mahkemeler de devlete bağlı olduğu için aslında hakimler devleti temsil eden meslek grubudur. Hakim ve savcıları özel sektörde görmek mümkün değildir. Bu alanlarda görev yapmazlar. Hakimlik ya da hakimelik kamu görevleri arasında yer alır.

Hakime Olmak İçin Hangi Liseyi Bitirmek Gerekir?

Hakime olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir gibi hangi liseye gitmek gerekir sorusu da çok sorulmaktadır. Hakim olmak için özel olarak bir lise seçeneği bulunmaz. Ancak lisede okurken eşit ağırlık bölümünü tercih etmeniz gerekir. Yine sınava da bu alandan hazırlanmak şarttır. Bunun sebebi de hakim olmak için gerekenler arasında hukuk fakültesi olmak gerektiğidir.

Hakimelik İçin Gerekenler

Hakimeliğin birçok çeşitli şartları bulunur. Eğer hukuk fakültesine girmediyseniz bunları düşünmek için de biraz erken olduğunu söylemek doğru olacaktır. Öncelikle gerekli olan şey yani ilk adım hukuk fakültesi kazanmaktır. Öncelikle ise lise de hakime olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir bu j bilmek ve o bölüme yönelmek gerekir. Hukuk fakültesini kazandıktan sonra fakülteyi başarılı bitirmek ve sonrasında hakimlik ve savcılık sınavına başvuru yapmak gerekir.

Hakim ve savcıların girmiş olduğu Adalet Bakanlığı Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Sınavı bir hukuki sınavdır bundan dolayı hukuk eğitiminde aldığınız eğitim burada çok önemli bir yere sahiptir. Ancak hukuk kazanmak için girmeniz gereken sınav herkesin girdiği üniversite sınavıdır.

Yapılan pek çok değişikliğe bağlı sonuç, artık idari hakim olmak için hukuk mezuniyeti gibi şartlar da çok önemli olmamaya başlamıştır. Eğer adli hakim olmak istiyorsanız, hukuk fakültesini bitirmiş olmanız şarttır. Ayrıca idari bir hâkim olacaksanız da yine bu alanda eğitim görmüş kadar bilgili olmanız gerekir. Bu yüzden hukuk fakültesi bitirmiş olmak öncelikli konudur. Hukuk fakültesine girmek için de hakime olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir cevabını iyi bilmek gerekir. Meslek liselerinde hakimlik ya da avukatlık gibi bir alan bulunmaz özel bir lisesi yoktur. Lise de alınan eğitim ile üniversite sınavına girip, hukuk fakültesi kazanmak gerekir.

Hakime Nasıl Olunur?

Hakime olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir öğrendikten sonra, nasıl olunduğunu da birçok kişinin merak ettiği bir gerçektir. İlk olarak üniversite sınavında hukuk bölümünü kazanmak birinci şarttır. İyi bir hukuk fakültesi olması daha çok avantaj sağlar kendinizi daha iyi yetiştirme fırsatınız olur. Başarılı bir hakim olma şansınız da artar. Bunun için belirlenen derslere çok iyi çalışmak her bir alanda ayrı bilgi sahibi olmak gerekir.

Hakim olmak için kaç yıl okumak gerekir sorusu da çok fazla sorulur. Hukuk bölümü için 4 yıl okumak gereklidir. Bu eğitim süresinin 5 yıla çıktığı da bir gerçektir. Bu da okulu uzatma gibi bir durumu olmayan kişiler için gerekli olan süredir. Okul başarılı bir şekilde bittikten sonra stajınızı tamamlayıp avukatlık yapmak için ruhsatınızı almanız gerekir. Devlet tarafında daha sonra hakim ve savcılık sınavları açılır. Bu sınavları geçince mülakata girmeniz gerekir. Eğer mülakatları da başarılı bir şekilde geçerseniz hakim veya savcı olma hakkı kazanmış olursunuz.

Hakimelikte İlk Atanılan Yerdeki Görev Ne Olmaktadır?

Öncelikle atanmış olduğunuz yerde yardımcı hakime olarak göreve başlamanız gerekir. Yardımcı hakime süresince de maaş alırsınız. Daha sonra adım adım ilerleme göstererek iyi bir hakim olur ve derecenizi yükseltme imkanı da bulabilirsiniz.

Şunu da unutmamak gerekir ki hakimlik saygın olduğu kadar bilgi ve nitelik gerektiren ve ciddiye alınması gerekli olan en önemli meslek gruplarından biridir. Hakim olmak ile ilgili daha detaylı bilgilere, hakim ve savcılar kurulunun İnternet sayfasından ulaşmak da mümkündür. Özellikle öğrencilik döneminde hâkime olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir bilmek çok önemlidir. Bu yönde verici olur.

Hakimelik İçin Hukuk Nasıl Kazanılır?

Hakime olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir öğrenip daha sonra ikinci şartın hukuk kazanmak olduğunu öğrendikten sonra bu bölümün nasıl kazanıldığını da bilmek çok önemlidir.

Hakime olmak isteyen biri daha liseye giderken matematik dersine çok ağırlık vermesi gerekir. Hukuk okumak isteyen adayların en çok zorluk çektiği dersin matematik olduğu bir gerçektir. Matematiği iyi olanlar bu konuda öne geçer ve çok büyük fırsatlar yakalar. Hâkime olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir sorusunun öncelikli cevabı matematiktir.

Hakimelik İçin Gerekli Olan Özellikler

Hakimelik daha önceden de belirtildiği gibi kamuda çok önemli görevlerden biridir. Bundan dolayı bu görevi yapmak için çeşitli özelliklerin bulunması gerekir.  Hakime olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir konusundan başlayarak daha lisedeyken ciddi bir hazırlık gerekir. Birçok özellik aranır. Bu özelliklerden biri dahi eksik olduğunda hakimlik mesleği için uygun bulunmaz. Genellikle ve yazılı sınavdan başarılı olunsa dahi mülakatta eleme yapılır. Bunlar şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Hukuk fakültesini bitirmiş olmak
 • Yazılı sınav tarihine göre 35 yaşını doldurmamış olmak
 • Kamu hakları ile ilgili bir yasağı olmamak
 • Askerliğini yapmış olmak
 • Fiziksel ve ruhsal açıdan mesleğe uygun olmak
 • Herhangi bir suçu ya da hapis cezasının olmaması

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Japon Baliklari Neden Olur 1

Japon Balıkları Neden Ölür?

Hemsire Olmak Icin Hangi Derslerin Iyi Olmasi Gerekir 1

Hemşire Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?