in

Kuşçuluk Nasıl Yapılır?

Kusculuk Nasil Yapilir

Kuşçuluk nasıl yapılır, son zamanlarda insanlar tarafından merak edilen konu başlıklarından biridir. Kuşçuluk için öncelikle kuşun özelliklerinin ve ırkının çok iyi bilinmesi gerektiği noktasında hem fikir olmak gerekir. Bunun nedeni ise her ırkın yuvaya alışma evresinin farklılık göstermesidir. Bunun yanında aynı ırktan yetişten ya da yavruluktan yeni çıkan kuşun alıştırma evreleri de farklı olabilmektedir.

Kuşçuluk dediğimiz zaman öncelikle akıllara güvercinler gelir. Güvercinleri alıştırma evresi bu noktada çok dikkat çekicidir. Kuşunuzu alıştırmak istediğiniz kümes yeri ve bunun yanında konumunu etkileyen önemli faktörler vardır. Örnek olarak etrafı kapalı çukur olan bir yerde balkon gibi mekanlarda kuş beslenmesi halinde kuş alıştırma süresi etrafı açık olan yerlere olan daha uzun olacaktır. Aynı zamanda uğraşmanız daha fazla zaman alır.

Kuşçuluk nedir?

Kuşçuluk Osmanlı Döneminde bir meslek olarak görülmektedir. Sonrasında da bir hobi olarak insanların ilgi alanlarından biri haline gelmiştir. Bu hobi ile ilgilenen kişiler kuş besler, eve alıştırır ve kuş uçururlar. Doğal ortamda yabani kuşları kafes veya fiziksel bağ gereksinimi olmadan iletişim kurabilir ve ilişki yaşayabilirler.

Bunun yanında alıştırma evresini etkileyen farklı faktörler olduğunun altının çizilmesi gerekir.  Kümeste yer almaya alışkın olan kuşların bulunup bulunamayacağı noktası da çok değerlidir. Eğer kümese alışkın olan kuş yoksa iş çok zor olabilir. Bunun belli başlı nedenleri vardır. öncelikle kuş kümese giriş çıkış yolunu diğer kuşlara da öğretmektedir. Bunun yanında alışkın kuşunuz ve acemi olan kuşunuz havada birbirilerini tanımaktadır. Kümeste kavga etseler dahi uçarken birlikte küme olarak uçarlar. Bu güvercinlerin savunma mekanizmaları ile alakalı olan bir durumdur. Doğa tüm hayvanlara tabiatta kendisine koruması soyunu sürdürmesi adına savunma silahı vermektedir. Güvercinlerin de savunma silahı kaçmak ve toplu olarak hareket etmektir.

Buna benzeyen sürü halinde ayılan küçükbaş hayvanlar için de geçerli olan durum vardır. Güvercinler topluluklarından bir kuş eğer ki tehlike sezerse ve aniden bir reaksiyon göstererek diğerleri de tehlikeyi algılamasalar bile reaksiyonları aynı olur. Bu reaksiyon toplu şekilde kaçmak olarak ifade edilir.

Kusculuk Nasil Yapilir 2
Kuşçuluk Nasıl Yapılır

Kuşçuluk konusunda deneyimsiz olan kişiler için öncelikle basit bir şekilde tanım yapmak son derece önemlidir. Eğer, alışkın kuşunuz bu duruma müsait değilse bazı noktalarda dikkatli olmak son derece önemlidir.

Kuşçuluk için dikkat edilmesi gerekenler

İlk olarak yapılması gereken en doğru şey, 1 iki çift tercihen 3 çift kuşlardan satın almak ve bu şekilde başlamaktır. Almış olduğunuz 2 çift kuşu eşleştirmeniz gerekir.  Bu kuşların posta olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Kümes ölçüleri en düşük bu kadar kuşu barındıracak şeklide olması çok önemlidir. Kuşları eş aldıktan sonra içinde yuvalarında birbirilerine kur yaptıklarını görebilirsiniz. Alışma süreçlerinde kuşları dışardan yemlemeniz de gerekir. Aynı zamanda dışarıda yemlemek için çıkartmış olduğunuz kuşların kaçmaması adına bazı önlemler almak son derece önemlidir.

Kuşçuluk için bilinen geleneksel bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar kuşun kanat teleklerini çekmek, kanat teleklerini uçlardan tutam yapmak ve bantlamak veya kanadını makaslamaktır.

Kuşun kanat teleklerini çekmek, hayvan severler tarafından çok fazla onaylanan yöntemlerden biri değildir. Bunun yanında kuşların kanat yapısına zarar verme olasılığı çok yüksektir. Kanat teleklerini uçlardan tutam yapmak ve bantlamak ise diğer yöntemlere göre daha fazla tercih edilir. Kuşun alıştırma evresinde olduğu durumlar için uygun yöntemler arasında gösterilmektedir. Aynı zamanda bu yöntem kuşun kanat yapısının zedelenmesi ve hasar görmesini mümkün kılar.

Kanatları bağlı kuşları terasa salmanız halinde gözünüzün onların üstünde olması son derece önemli bir durumdur. Hayvanlar genel olarak uçma girişiminde bulunurlar ve kanatlarının bağlı olduğunu anladıkları zaman bu durumdan vazgeçerler. Kuşların sürekli olarak gözlem altında olması son derece önemlidir. Hayvanların yavaş yavaş tedirgin halleri kaybolmaya başlar. Etrafı karıştırarak dişilere kur yapmaya başladıklarını da görmek mümkündür.

Bu durum doğru yolda olunup olmadığı noktasında çok değerli bir gözlem noktası olarak ifade edilmektedir. Bu işlemi 3 4 gün tekrar ettiğiniz zaman kuşları günde bir kere dışarda yemlemeye alıştırarak hayvanların giderek rahatladığını görmeniz söz konusu olur.

Kuşçuluğa nasıl başlanır?

Kuşçuluk nasıl yapılır? Kuşçuluğa başlamak için ilk etapta deneyimli kuşçulardan destek almak bu konu ile alakalı online videolar izlemek ve yazılar okuma son derece önemlidir. bu yazımızda sizlere kuş alıştırma evresi ile alakalı genel bilgiler aktardık. Kuş alıştırma evresi sonrasında bu hayvanlardan performans almak için gerekli olan disiplinleri uygulamak gerekir. Bu nedenle kuşçuların bile kuş kaçırdığını bilmek gerekir.

Kuşçuluk ana hatları itibari ile tamamı ile dikkat işidir. Bu nedenle çok dikkatli olmanız gerektiği üzerinde durulması gerekir. Kuşçuluk için gerekli olan tüm noktaları ve bu noktaların sonuçlarını sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz. Kuşçuluk nasıl yapılır ve daha fazlası için güncel olarak yazılarımızı takip etmeye devam edin.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Isim Degisikligi Nasil Yapilir 2

İsim Değişikliği Nasıl Yapılır?

Motorlu Tasitlar vergisi odeme nasil yapilir

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme Nasıl Yapılır?