in

Devamsızlık Sildirme Dilekçesi 

devamsizlik sildirme dilekcesi 1 1
devamsizlik sildirme dilekcesi 1 1

Birçok lise öğrencisini endişelendiren konulardan biri de devamsızlıktır. Devamsızlığınız hastalık veya özel bir durumdan kaynaklanıyorsa, devamsızlık sildirme dilekçesi yazarak devamsızlığınızı iptal edebilirsiniz. Veli izni, izin başvurusunda en önemli unsurdur. İzinli sayılmanız için, ebeveyninizin devamsızlık dilekçesinin bir örneğini imzalaması gerekir. Bu belgeyi yönetime iletirseniz devamsızlığınız silinecektir.

YKS’ ye yoğun bir kurs temposu ile hazırlanmak özellikle lise son sınıfta oldukça yorucu olabiliyor. Devamsızlık sınırlıysa, ciddi bir hastalığı olmadığı sürece okula devam zorunludur. Hastalık izniyle devamsızlığın kaldırılmasına yönelik dilekçenin öğrencilerin imdadına yetiştiği yer burasıdır. Aileler bu dilekçeyi çocukları adınıza yazıyor. Devamsızlık sildirme dilekçesinde öğrencilerin hangi tarihler arasında, hangi nedenle gelemedikleri okul numarası, sınıfı gibi bilgilerle tamamlanarak okul yönetimine iletiliyor.

Devamsızlık Sildirme Dilekçesi Nedir?

İkinci yarıyılın başında, öğrenciler devamsızlık hakkında bilgi için internette araştırma yapmaya başladılar. Özellikle geçerli bir mazereti olmaksızın 10 günü geçtiğinde “devamsızlıktan kalma” endişesi duyan ya da “devamsızlık 5 gün olduğu için teşekkür belgesi alamıyorum” diye üzülen arkadaşlardan gelen sorularla karşılaşıyoruz. Bu problemler daha çok lise öğrencilerini etkilediği için bu yazıda lisede devamsızlıklar hakkında bilgi vermek isabetli olacaktır.

Devamsızlık sildirme dilekçesi, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimine devam eden öğrenci veya velilerinin dilekçelerine bir örnektir. Hastalık, ölüm veya öğrencinin eğitimini etkileyen herhangi bir nedenle devamsızlık yapan öğrencinin, devamsızlığının düzeltilmesi için okul yönetimine kayıtsızlık başvurusu yapması gerekir. Devamsızlık sildirme dilekçesi başvurunuzu kısa sürede işleme koyarak okul yönetimine iletebilirsiniz.

Devamsızlık Sildirme Dilekçe Başvurusunda Bulunmanın Avantajları Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı, tüm öğrencilere her yıl 10 gün özürsüz, 20 gün özürlü devamsızlık hakkı vermektedir. Geçerli bir mazereti olsun veya olmasın devamsızlık hakkını kullanan öğrenciler için devamsızlık nasıl muaf tutulabilir? Öğrenci devamsızlığının önüne geçmek için ne yapılmalı?

Belirli bir nedenle okula gidemeyen öğrencilerin devamsızlıkları okul yönetimi tarafından iptal edilebilir. Özellikle ilkokul ve ortaokullarda okuldan kaçma nedeniyle bir dersten kalmak mümkün olmasa da liselerde devamsızlık yapan öğrenciler kalma riskiyle karşı karşıyadır. Yazımızın içeriğinde bulacağınız bilgiler sayesinde okul yönetimi ile iletişime geçebilir ve çocuğunuzun lisedeki devamsızlıklarını iptal edebilirsiniz.

Lisede Devamsızlık Hakkı Kaç Gündür?

Geçerli bir sebep olmadan kaç gün devamsızlık hakkı var? En son yayınlanan Yönetmeliğe göre, geçerli bir mazereti olmaksızın devamsızlığı 10 günü ve toplamda 30 günü geçen bir öğrenci, notu ne olursa olsun (başarılı olsa dahi) o yıl başarısız sayılır. Öğrenim hakkını daha erken kazanmışsa ders tekrarı yapar, ders tekrarı yaparsa öğrenci başarısız sayılmadan hakkını yerine getirmiş sayılır.

Özürsüz Devamsızlık Nedir?

Öğrencinin geçerli bir mazereti olmaksızın okula gidememesi durumuna özürsüz devamsızlık denir. Geçerli bir mazereti olmaksızın devamsızlık yapan öğrenci, geçerli mazereti olmaksızın E-Okul sistemine Pasaport bölümüne kaydedilecek ve velilerine, devamsızlıkları mesaj sistemi ile bildirilecektir. Öğrencinin akademik yıl içinde geçerli bir mazereti olmaksızın devamsızlık hakkı 10 gündür. (10.5 ise kalmış sayılır.)

Özürlü Devamsızlık Nedir?

Öğrencinin devamsızlığı duruma göre; Rapor, sevk, mahkeme vb. belgelerle desteklenebilir. Yada bu devamsızlık, resmi bir süreçle bağlantılı olarak veya velinin bilgisi dahilinde “Veli İzni Başvurusu” (Veli İzni Belgesi) ile belgelenebilir. Rapor, sevk veya onay 5 iş günü içerisinde veli tarafından okula gönderilmelidir. Bu şartlar altında devamsızlık süresi 20 gündür.

Özürsüz Devamsızlık, Özürlü Devamsızlığa Çevrilir Mi?

Geçerli mazeretsiz devamsızlık nedeni – rapor vb. belge ile açıklanması veya devamsızlık sebebinin yönetime gelen veli tarafından açıklanması halinde “ebeveyn izni başvurusu” doldurulabilir ve geçerli mazeretsiz devamsızlık sebep hastalık iznine dönüştürülebilir. (Özürlerin kabul edilip edilmemesi konusunda okul yöneticileri farklı görüşlere sahip olsa da genellikle öğrenci adına işlem yapılır.)

Okullarda Devamsızlığı Sildirmek Var mıdır? Devamsızlık Sildirilebilir mi?

Bu soruyu yukarıdaki başlıkta cevaplamış olsak da, bu şekilde sorulan soruya evet demek pek doğru olmaz. Bunun nedeni, prosedürün amacının öğrenci devamsızlığını ortadan kaldırmak değil, öğrencinin mazeretsiz devamsızlığını geçerli bir devamsızlık nedeni haline getirmek olmasıdır.

Ailede ani bir olumsuz durum (kaza, ölüm, hastalık vb.) okul yönetimine bir an önce bildirmelidir. Okul idaresi raporunuzu, sevkinizi ve resmi yazınızı kabul ederse, velinizin talebi üzerine bu belgenin kendi veliniz tarafından idareye sunulması halinde mazeretsiz devamsızlığınız geçersiz sayılır.

Uygun olması durumunda velileriniz, bu alandaki uygulama örneklerine göre hazırlanan devamsızlık sildirme dilekçesi doldurarak veya okul yönetimine basılı (önceden paketlenmiş) bir başvuru ileterek devamsızlıklarınızı engelli devamsızlığına çevirebilir.

Ebeveyn İzni Başvurusu Nedir?

Ebeveyn izni başvurusu veya ebeveyn izni belgesi, iki farklı şekilde düzenlenen bir belgedir. Birincisi, bir velinin geçerli bir sebep ile (hastalık, refakatçilik, ölüm, evlilik, mahkeme işlemleri, tapu, ülkedeki köy işleri vb.) öğrencinin okul tarafından düzenlenecek bir etkinliğe veya geziye muvafakat ettiğini gösteren başka bir belge veya dilekçedir.

Devamsızlık Nasıl Sildirilir?

Devamsızlık sorunu yaşayan öğrencilerin özürlü veya özürsüz devamsızlıktan kalması problemi söz konusudur. Geçerli bir sebep olsun ya da olmasın, devamsızlık sildirme dilekçesi, öğrencilerin genellikle devamsızlık sınırına ulaştığında, yani sona yaklaştığında endişelendiği bir sürecin parçasıdır. Bu süreç genellikle okul tarafından veli onayı ile uzatılır. Veli izni dilekçe ile işlenir ve mazeretinizi belirleyen ölüm ve hastalık nedeni ile birlikte izin de alınabilir. Bu yazımızda, geçerli bir sebep olsun ya da olmasın, devamsızlık iptali ile ilgili tüm detayları sizlere aktarmaya çalışacağız.

Özürlü veya Özürsüz Devamsızlık Nasıl Sildirilir?

Devamsızlık sildirme dilekçesi, belirli nedenlerle okula gelemeyen ve okuldan kaçma sınırını aşarak bu soruna çözüm arayan birçok öğrenciyi endişelendiren bir sorundur. 2007 yılında devreye alınan Veli E-Okul Bilgi Sistemi ile önceki yıllara göre artan veli farkındalığı sayesinde, çocukların devamsızlık ve sınıf bilgileri takip edilebilmektedir. Bu takip süresi okulun sonuna kadar sürer. Öngörülemeyen rahatsızlıklar ve nedenlerle öğrencilerin devamsızlığı da veli iznine tabi bir durumdur.

Yarım Gün Devamsızlık Silinir Mi?

Bu, özürlü veya özürsüz devamsızlık durumunda devamsızlık hakkı biten öğrencilere en sık sorulan sorulardan biridir. Yarım gün boyunca yok yazılmışsanız ve onu sildirmek istiyorsanız özel bir sebebiniz olmalı. Bu sebep hastalığınızla ilgili ise sağlık raporu, özel bir sebep ise veli onayı ile alınabilir. Ailenizden bir sağlık raporu veya rıza beyanı sunarsanız, yarım gün boyunca devamsızlık hakkınız iade edilecektir.

Lise de Devamsızlık Sildirme Nasıl Olur?

Bu soru, ilkokul, ortaokul ve lise ne olursa olsun herkes için geçerlidir. Devamsızlığınızın silinmesini istiyorsanız, mazeretini veli raporunda veya izin kâğıdında belirtmeniz gerekir. Bu aşamada size sunacağımız adımları izlemeniz faydalı olacaktır.

6 Adımda Devamsızlık Nasıl Silinir?

Sizlere sunacağımız 6 adım aslında olması gerekenin bir özetidir. Siz ve aileniz bu adımları birlikte tamamlamalısınız;

  • Devamsızlık hastalık veya tıbbi nedenlerden kaynaklanıyorsa, bunu belgeleyin ve yönetime bildirin.
  • Okula hastalığınızla ilgili bir sağlık raporu vermelisiniz.
  • Ani ölümleri ve diğer maddeleri idareye bildirmelisiniz.
  • Devamsızlık sildirme dilekçesinibir Word sayfasına aktarın ve düzenleyip yazdırın,
  • Ailenizden dilekçeyi imzalamasını istemeniz gerekir.
  • Ailenizin okul yönetimine bir başvuruda bulunarak gerekli görüşmeleri yapması gerekecektir.
  • Sonuç: Belirtilen tarihlerde devamsızlığınız silinecektir.

Devamsızlık Dilekçesi Örneği 2022

2022 yılında devamsızlık dilekçesi örneği birçok öğrenciyi ilgilendiren bir konudur. Birçok öğrencinin bu örnek dilekçeleri “Okul Devamsızlık Talebi” veya “Lise Devamsızlık Örnek Talebi” aratarak almaya çalıştığını biliyoruz. Devamsızlık sildirme dilekçesi ile başvuruda gerekçenizin çok önemli olduğunu çok iyi anlatmalısınız.

Formun Üstü

Formun Altı

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Dropshipping tedarikci bulma 1

Dropshipping tedarikçi bulma (2022 güncel)

Oyun Oynarken Gaza Getiren Sarkilar 1

Oyun Oynarken Gaza Getiren Şarkılar