in

Oyun Hamurları Nasıl Yapılır?

Oyun Hamurlari Nasil Yapilir
Oyun Hamurları Nasıl Yapılır

Oyun hamurları nasıl yapılır? Oyun hamuru günümüzde çocukların vazgeçilmez oyuncakları arasında yer alıyor. Özellikle küçük yaş grubu çocukların zihin dünyasının ve motor becerilerinin gelişmesi açısından oyun hamurlarının kullanımı oldukça önemlidir. Fakat çocukların sağlığının korunması ve oyun hamuru etkinliğinden en iyi faydayı elde etmeleri için mutlaka güvenilir markaların sağlığa zararsız oyun hamurlarının tercih edilmesi veya imkanı olan kişilerin evde doğal malzemeler kullanarak da kendi oyun hamurlarını hazırlamaları mümkündür.

Oyun hamuru üretiminde günümüzde fabrikasyon birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Ancak evlerinde basit malzemeler kullanarak, ayrıca gıda boyası gibi seçeneklerle de çocuklarınız için rengarenk oyun hamurlarının hazırlanması mümkündür. Oyun hamuru yapımı konusunda birçok farklı tarife ulaşılması mümkündür.

Oyun Hamuru Malzemeleri Nelerdir?

Oyun hamuru malzemeleri arasında birçok alternatif üründen bahsedilebilir. Oyun hamuru için ihtiyaç duyulacak malzemelerin etkin biçimiyle kullanımı sonrasında doğal güzel bir oyun hamuru çıkacaktır. Piyasada yer alan oyun hamurlarının birçoğunun içeriğinde kısaca şu unsurlar bulunmaktadır:

 • Hamur içeriği %65 hacim artıcı gıda katkısı,
 • %10 petrol jölesi,
 • %5 kireç,
 • %10 lanolin ve stearik asit vb.

İçeriğinde daha birçok farklı etken madde kullanılabilmektedir. Bu etken maddeler zaman içinde sağlığa ve çevreye olan etkilerinin azaltılması için doğal malzemeler kullanılarak üretilmeye başlanmıştır. Birçok firma tarafından günümüzde çocuklar için güvenli doğal oyun hamurları üretilmektedir.

Evde Kolay Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Evde oyun hamuru yapımı pişirmeden de mümkündür. En basit şekilde kısa süre içinde çocukları için evde doğal oyun hamuru hazırlamak isteyenler farklı metotlar kullanabilirler. Pişirmeden oyun hamuru yapmak isteyenlerin ihtiyacı olacak malzemeler ise kısaca şu şekildedir:

 • 1 su bardağı su,
 • 2 çorba kaşığı sıvıyağ,
 • 1/4 su bardağı tuz,
 • Gıda boyası ve taze sebzeler.

Gıda boyası hariç tüm malzemeler boş bir kapta iyice karıştırılır. Oluşan hamur parçalara ayrılarak gıda boyası eklenir. Birkaç dakika boyunca yoğurma işlemine geçilir. Eğer gıda boyası yerine sebzelerden yararlanacaksanız renk verici sebzeleri mevsimlerine göre tercih edebilirsiniz.

Doğal Oyun Hamuru Hazırlanışı Nasıldır?

Doğal oyun hamuru yapılışı sırasında birçok farklı malzemeden yararlanılabilir ve farklı tarifler uygulanabilir. Bu kapsamda en hızlı ve doğal şekilde oyun hamurunu hazırlamak isteyenlerin basit birkaç adımı takip etmeleri mümkündür. Doğal oyun hamuru yapmak için şu adımlar izlenebilir:

 • 3 su bardağı un, 1/4 su bardağı tuz, 1 su bardağı su ve 2 yemek kaşığı sıvı yağ derin bir kap içine aktarılır.
 • Kıvamına göre malzemeler artırılabilir veya azaltılabilir.
 • Kulak memesi kıvamına gelene dek yoğruma işlemi yapılır.
 • Eklenmek istenen renk sayısına göre hazırlanan hamurlar gruplara ayrılır.
 • Renklendirme işlemi için gıda boyası veya sebzeler kullanılabilir.

Yapısı itibariyle oyun hamuru çocukların ilgisini cezbetmektedir. Bu nedenle çoğu çocuk oyun hamurunu ağzına götürme ve yeme eğilimi gösterir. Bu tür konularda endişe duymamak için sebzelerden renklendirme işlemi yapılması ve tamamen doğal içeriklerin kullanılması oldukça önemlidir. Oyun hamuru yapımı için doğal malzemelerin kullanımı önerilmektedir.

Evde Gıda Boyası Kullanmadan Oyun Hamurları Nasıl Yapılır?

Evde kolay oyun hamuru yapımı için gıda boyası yerine renklendirme işlemleri için farklı sebzeler ve meyveler kullanılabilir. Hamuru hazır hale getirdikten sonra elde etmek istediğiniz renklere göre farklı doğal ürünler kullanılabilir.

Gıda boyası yerine renk vermesi için tercih edilecek doğal malzemelerden bazıları kısaca şunlardır:

 • Pancar – Pembe
 • Zerdeçal – Sarı
 • Havuş – Turuncu
 • Ispanak – Yeşil
 • Mor Lahana – Mavi

Söz konusu sebzeleri kullanarak renklendirme yapmak isteyenlerin ayrı ayrı kaynatma işlemlerini yerine getirmesi gerekir. Kaynayıp yumuşadıktan sonra rendeleyerek süzgeçten geçilir. Sonrasında elde edile renk hamurla birleştirilir.

Oyun Hamurunun Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Oyun hamuru faydaları birçok farklı yönden değerlendirilecektir. Öncelikle çocukların zihin dünyasında hem yaratıcılıklarının gelişmesi sağlanır hem de doğru bir zihinsel gelişim desteklenebilir. Buna ek olarak çocukların henüz yeni yeni gelişmeye başlayan parmak ve el kaslarını güçlendirmeleri sağlanır. Buna ek olarak el ve göz koordinasyonu, kavrama becerisi gibi birçok önemli fiziksel gelişimin de desteklenmesi sağlanmaktadır. Oyun hamuru ile gerçekleştirilecek çeşitli etkinlikler ile çocukların gelişimine ciddi katkıları olabilir.

Oyun hamurunun faydaları kadar bazı zararlı durumları da bulunur. Özellikle kimyasal içeriklere sahip oyun hamurlarının tercih edilmesi, koparılan ufak parçaların çocuklar tarafından yutulması gibi sorunlar bu kapsamda öne çıkan en büyük zararalar arasında yer almaktadır.

Oyun Hamurları Kaç Yaş İçin Uygundur?

Oyun hamuru kaç yaşında oynanmalı sorusu ebeveynler tarafından çok sık sorulmaktadır. Uzmanların bu soruya yanıtı ise doğal oyun hamurları olmak kaydıyla 2 yaşından itibaren uygun görülmektedir. 2 yaşından itibaren çocukların birçok motor becerisinin ve zihinsel gelişimlerinin desteklenmesi için doğal içerikli oyun hamurlarının kullanımı sağlanabilir. Yaş gruplarına göre farklı oyun hamuru çeşitlerinin de tercih edilmesi mümkündür. Oyun hamuru yapımı sırasında tercih edilen malzemeler mutlaka ilgili ürünü satın almadan önce incelenmelidir.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Oyun Hamurları Nasıl Yapılır? […]

Cizgi Film Nasil Yapilir

Çizgi Film Nasıl Yapılır?

Drop Shipping Nasil Yapilir

Drop Shipping Nasıl Yapılır?