in

Drop Shipping Nasıl Yapılır?

Drop Shipping Nasil Yapilir
Drop Shipping Nasıl Yapılır

Drop shipping nasıl yapılır? Drop shipping yapmak birçok kişinin ek gelir kaynağı olarak gördüğü ve daha sonra profesyonel çalışma alanına çevirdiği bir iş alanı. Günümüzde teknolojinin ve internet alışverişinin gelişmesiyle birçok kişiye gelir kaynağı olarak bu yöntemleri kullanmaya başladı. Amazon gibi büyük e – ticaret firmaları aracılığı ile yapılabilen birçok iş alanı bulunuyor. Ürün satmak, ürün satarken aracı olmak ve bunlara benzer farklı şekillerde e- ticareti kullanarak gelir elde etmek artık mümkün. Drop shipping de yeni ve ivme kazanan çalışma alanları arasında yer alıyor ve günümüzde birçok kişi drop shipping üzerinden gelir elde etmeyi planlıyor. Drop shipping yaparak gelir elde etmek isteyenlerin belirli şartları ve gereklilikleri yerine getirmesi gerekmekte.

Drop Shipping Para Kazandırır Mı?

Drop shipping yaparak para kazanmak birçok kişinin günümüzde uyguladığı bir yöntemdir. Yeni nesil iş alanlarından biri olan e – ticaret içerisinde farklı yollar ile para kazanmak ve gelir elde etmek mümkün. Başlangıçta drop shipping yaparak gelir elde etmek zor ve yavaş olsa da ilerledikçe ve deneyim kazandıkça kazanç miktarı da artıyor. Bu sebep ile de birçok insan öncelikle hobi olarak başladıkları drop shipping işini daha sonra asıl meslekleri haline getirebiliyorlar. Düzenli kazanç elde etmek için istikrar ve zaman gerekiyor.

Drop Shipping Nasıl Yapılır? Drop Shipping Yapma Yöntemi Nedir?

Drop shipping yapılması için e – ticaret sistemine hakim olmak gerekiyor. Mevzuata ve gereken satış ve alış kurallarına hakim olduktan sonra buradan gelir elde etmek daha da kolaylaşıyor. Drop shipping çalışma sistemi şu şekilde:

 • Ürün seçiminin yapılması ve tedarikçinin belirlenmesi.
 • Ürünleri kişinin kendi sayfasına eklemesi ve fiyat belirlemesi.
 • Siparişin alınması.
 • Siparişin asıl tedarikçiye iletilmesi.
 • Tedarikçinin siparişi kargoya vermesinin beklenmesi

drop shipping yapılışıdır. Bu adımlar izlenerek e – ticaret içerisinde satış yapmak ve gelir elde etmek mümkün. Önemli olan birçok kriter vardır ve her bir kritere dikkat edildiği noktada satış oranları yükseltilebilir.

Drop Shipping Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Drop shipping’in avantajlarından yararlanabilmek için zaman gerekir. Kişiler pes etmedikleri ve kendilerinden emin oldukları takdirde zaman içerisinde avantajları ile karşılaşmaya başlarlar. Drop shipping’in avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Stok hazırdır.
 • E – ticaret platformu daha hızlı kurulur ve ürün yerleştirme yapılır.
 • Depo maliyeti bulunmaz.
 • Üretim maliyeti bulunmaz.
 • Bütçe daha kontrollü kullanılır.
 • Uzaktan çalışılabilir.
 • Tek başına çalışmak yeterli olur bir ekip kurulmasına ya da işçi alınmasına gerek yoktur.
 • Maliyeti düşüktür.
 • Geniş ürün skalası hazırlanabilir.
 • Hedef kitleyi büyütmek daha kolaydır.

Drop Shipping Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Drop shipping’in dezavantajları da avantajları kadar önemlidir. Ticaretin içerisinde hangi alanda yer alınır ise alınsın her zaman avantajlar kadar dezavantajlar ile karşılaşmak mümkündür. Dolayısı ile drop shipping yaparken de olası riskler hesaplanmalı ve dezavantajlara dikkat edilmelidir. Drop shipping’in dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ürün kalitesi kontrol edilemez.
 • İade süreçleri ile tedarikçi değil siz ilgilenirsiniz.
 • Değişim ile tedarikçi değil siz ilgilenirsiniz.
 • Tedarikçi ile doğru iletişim kurulmadığı takdirde yanlış kargo ve ürün gibi sonuçlar ile karşılaşılabilir.
 • Kargo ve ulaştırma ücretleri tedarikçinin konumuna göre belirlenir. Pahalı fiyatlandırmalar ile karşılaşılabilmektedir.

Drop Shipping Yapmak için İnternet Sitesi Kurmak Gerekir Mi?

Drop shipping için özel e – ticaret sitesi kurmak her zaman daha avantajlı olsa da büyük e – ticaret firmalarının siteleri de kullanılabilir. Mağaza açılmasına izin veren birçok dev e – ticaret firması vardır ve birçok kişi drop shipping işlemini bu dev markaların altında sürdürür. Kişilerin kendi e – ticaret sitelerini açmaları ve kendi platformlarını kurmaları da mümkündür. Bir internet sitesi üzerinden hareket edilebileceği gibi mobil uygulama tasarımı ile de drop shipping yapılabilir. Burada önemli olan nokta e – ticaret işleminin sorunsuz ve güvenli bir şekilde sürdürülmesidir. Çoğunlukla hem internet sitesi hem de mobil uygulama birlikte kullanılır.

Drop Shipping Yapmak Yasal Mı?

Drop shipping yasal bir hizmet alanıdır. Drop shipping yaparken herhangi bir yasal probleme ya da yasağa denk gelinmez. Bu hizmet alanı ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur. Tedarikçi ile mutabık olunduktan sonra drop shipping yapılabilmektedir. Birçok kişi drop shipping yaparken tedarikçiye de drop shipping yapıldığı hakkında bilgi vermeyi tercih ederken bazı kişiler ise bilgi vermemektedir. Bilgi vermek kadar bilgi vermemek de son derece normal olmasına karşın adil bir hizmet anlayışı için açık iletişim kurmak önemlidir.

Drop Shipping Çok Zarara Uğratır Mı?

Drop shipping zararı ile çoğunlukla ilk başta karşılaşılır. Site kurma, yeni marka yaratma ve bu işi sürdürülebilir kılma gibi süreçlerde kişiler hedeflerine hızlı şekilde ulaşamayabilir. Bu noktada drop shipping yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlara özen gösterildiği takdirde herhangi bir zarar ile de karşılaşılmaz. Ancak ilk etapta kişilerin hızlı bir şekilde para kazanmayı düşünmemeleri ve drop shipping markalarının güvenilirliğine odaklanmaları daha önemlidir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Oyun Hamurlari Nasil Yapilir

Oyun Hamurları Nasıl Yapılır?

Kagit Nasil Yapilir

Kağıt Nasıl Yapılır?