in

Kağıt Nasıl Yapılır?

Kagit Nasil Yapilir
Kağıt Nasıl Yapılır

Kağıdın yapılışı elde edilen ham maddeye bağlıdır.Kağıt nasıl yapılır?  Kağıt yapmak için ağaca ihtiyaç vardır. Ağaçların kağıda dönüştürülebilmesi için ise günümüzde kullanılan özel ekipmanlar bulunur. Bu ekipmanlar ile ağaç parçaları kağıda dönüştürülmektedir. Kağıt yapımında kullanılan aşamalar ve ekipmanlar ise her yerden elde edilemez. Birçoğunun maliyeti yüksektir. Özellikle 1. Hamurdan yüksek kaliteli kağıt üretimi yapmak isteyenlerin karşılaştığı maliyetler daha yüksek olmaktadır. Kağıt yapımında kullanılan farklı materyaller de vardır. Kağıdın elde edildiği tarihin ilk dönemlerinde, geniş yapraklar ve kıyafetler de kağıt olarak kullanılmıştır.

Kağıt Hamuru Nedir?

Kağıt hamuru kağıdın kalitesi ile ilgili bir terimdir. Kağıdın hem kalitesini anlatmak hem de hammaddesini aktarmak için kullanılan kağıt hamuru terimi sık karşılaşılan terimlerden biridir. Kağıt üretebilmek için öncelikle kağıt hamuru elde edilmelidir. Ileri dönüşüm, geri dönüşüm ve bunlara benzer diğer teknikler ile elde edilen kağıt hamurları da vardır. Atık kağıtlardan da kağıt hamuru elde edilebilir. Hangi türde kağıt elde edilmek isteniyor ve üretilmek isteniyor ise ona göre kağıt hamurunun hazırlanması gerekmektedir. Kağıt hamurunun yapılmasında kullanılan farklı ağaç çeşitleri vardır. Bu çeşitlere göre kağıtların kalitesi ve daha sonra yeniden dönüştürülüp dönüştürüleceği gibi unsurlar belirlenir.

Kağıdın Çeşitleri Var Mı?

Kağıdın çeşitleri vardır ve kullanım alanına göre çeşitler ortaya çıkarılmıştır. Kağıt çeşitleri hem malzeme hem de kullanım amacına göre belirlenir. Bu doğrultuda hem boyuna göre isimlendirilen hem de kalitesine göre isimlendirilen kağıt çeşitleri vardır. Sıklıkla kullanılan kağıt çeşidi A4 olarak bilinen ve standart kağıt boyutlarına sahip olan çeşittir. Biri kağıdın boyuna bakılarak adı verilir ve kalitesine bakılarak ise hamurunun kaçıncı standartta olduğu isimlendirilir. Örneğin bir kağıdın boyutları A4 formatında olabilir ve kalitesi yüksek ise 1. Hamur olarak isimlendirilecektir. Kağıdın kalitesine göre çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Hamur: Son derece kaliteli ve dayanıklıdır. Çoğunlukla baskı için kullanılır ve maliyeti yüksektir.
 • Hamur: Kalitesi daha düşük olan kağıt türüdür. Fiyatı daha ekonomik olduğu için birçok yerde daha sık tercih edilir. Baskı için de uygundur ancak 1. Hamur kadar kaliteli sonuç vermez. Çoğunlukla sarı renktedir.
 • Hamur: bu kategorideki kağıtlar saman kağıdı olarak da bilinir. Profesyonel iş alanlarından çok evlerde tercih edilen bir kağıt türüdür.
 • Kopya kağıdı: Karbonlu bir kağıt türüdür ve hem kopya çıkarmak hem de fatura gibi belgeler için kullanılır.
 • Aydınger: çoğunlukla tasarım ve teknik çizim için kullanılan bir kağıt türüdür.
 • Kraft kağıt: Geri dönüşüm yöntemi ile özel olarak üretilen kağıtlardır. Çevre dostu olmaları sebebi ile birçok yerde daha sık tercih edilmeye başlanmıştır. Kahverengiye yakın bir rengi vardır. Kağıt yapımı kağıdın içeriğine göre değişir.

Kağıt Hamuru için Kullanılan Ağaçlar Hangileridir?

Kağıt hamurunda kullanılan ağaçlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ladin
 • Çam
 • Baldıran
 • Köknar

Belirtilen bu ağaç türleri yumuşak yapılı ağaçlar olarak bilinmektedir. Yumuşak yapıları sebebi ile kağıt oluşturulması ve şekil verilmesi daha kolaydır. Bu sebepten dolayı da belirtilen 4 ağaç türü kağıt yapımında daha sık tercih edilir.

En güçlü ve çevreye en az zararı veren ağaç türü ise kenevirdir. Kenevirden üretilen kağıtlar hem daha sağlıklı hem de daha uzun süre kullanıma daha uygundurlar. Ancak kenevirin kısıtlı olması ve her yerde üretiminin ve yetiştiriciliğinin yapılamaması sebebi ile kağıt üretiminde kenevir nadir olarak tercih edilebilmektedir.

Kağıt Nasıl Yapılır? Kağıt Yapımının Aşamaları Nelerdir?

Kağıt yapımının aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ağaçların belirlenmesi ve kütük haline getirilmeleri gerekir.
 • Küçük haline gelen ağaçlar, kabuklardan arındırılır.
 • Kabukların liflerine ayrılabilmeleri için özel karışımlarda bekletilmesi gerekir.
 • Lifler ayrıldıktan sonra ağaçtan hamur elde etme aşamasına geçilir.
 • Bu noktada düz silindirler ile şekil verme, ezme ve düzleştirme aşamasına geçiş yapılır.
 • Hamurun kalitesi, rengi ve diğer gereksinimleri belirlenir ve bunlara göre beyazlatma yapılır.
 • Beyazlatıcı işlem yapılan ve silindirden geçen tüm hamurlar kurumaya bırakılır.
 • Hamur kuruduktan sonra sıkılaştırma işlemine geçiş yapılır.
 • Sıkılaştırmadan sonra ise şekil verme ve kesme aşamaları yapılarak kağıt elde edilir.

Selülozdan Kağıt Elde Etme Yöntemi Nedir?

Selülozdan kağıt elde etmek mümkündür ve birçok kağıt üreticisi de selülozdan kağıt elde etmeyi tercih eder. Selülozdan kağıt elde ederken de liflere ve ağaç kütüklerine uygulanan aşamalar takip edilir. Kağıdın kalitesi ile ilgili olan selülozun kağıt üretiminde kullanılmasında herhangi bir engel yoktur. Selüloz kullanılarak üretilen kağıtlar çoğunlukla karton ve mukavva gibi kağıt türlerine ayrılmaktadır. Daha sert yapılır kağıtlar elde etmek için selüloz tercih edilir. Selülozdan elde edilen kağıtların daha dayanıklı olması ya da su geçirmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kağıt yapımında birbirinden farklı ham maddeler yer alabilmektedir. Bu ham maddelere göre kağıdın türü belirlenir. Karton elde etmek isteyen kişiler çoğunlukla selüloz kullanarak kağıt üretimi yapmayı tercih ederler. 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Drop Shipping Nasil Yapilir

Drop Shipping Nasıl Yapılır?

Maydanoz Suyu Nasil Yapilir

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?