in

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

Maydanoz Suyu Nasil Yapilir
Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır

Maydanoz suyu nasıl yapılır? Blenderda maydanoz suyu hazırlanışı ve tüketimi açısından oldukça kolaydır. Günümüzde diyet listelerinde özellikle zayıflamak isteyenler için listenin ilk sıralarında yer alan maydanozdan oluşan kür tarifleri, kaynatılarak veya diğer birçok farklı yöntem kullanılarak hazırlanabilmektedir. Maydanoz haricinde içine birçok farklı etken madde de eklenerek tüketilmesi mümkündür. Birçok uzman tarafından sağlığa faydaları sayesinde maydanoz suyu içilmesi önerilmektedir.

Maydanoz suyunun en basit şekliyle tüketimi için kolayca şu tarif uygulanabilir. En basit maydanoz suyu tarifi kısaca şöyle:

 • Yarım demet maydanoz iyice yıkanır.
 • Saplarıyla beraber blendera atılır.
 • 1 buçuk su bardağı suya eklenerek yeniden karıştırılır.
 • Taze olarak tüketilmelidir.

Kolay bir şekilde her sabah veya gece hazırlayarak çok bekletmeden tüketeceğiniz maydanoz suyu sağlık açısından size birçok fayda sunacaktır. Maydanoz suyu yapılışı kapsamında birçok alternatif tarif de uygulanabilmektedir.

Maydanoz Suyu Ne İşe Yarar?

Maydanoz suyu oldukça eski dönemlerden beri birçok şifalı kür hazırlamak için kullanılmaktadır. Tam bir şifa kaynağı olan maydanoz, günümüzde de hem yemeklerin yanında güzel bir eşlikçi olarak hem de sağlık açısından kullanılmaktadır. Yağ yakılmasına ciddi bir katkı sağlayan maydanoz, ödem atımını da kolaylaştırıcı özelliklere sahiptir. Buna ek olarak düzenli bir şekilde maydanoz tüketen kişilerin metabolizmaları da hızlanacağı için kilo vermeye yardımcı etkileri görülecektir.

İdrar yolları enfeksiyonlarına karşı da etkili ve bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi açısından maydanoz suyunun işlevsel özelliklerinden söz edilebilir. Su kullanılarak hazırlanacak kürler dışında maydanozun olduğu gibi tüketilmesi de birçok yönden insan sağlığı için işe yarayacaktır.

Maydanoz Suyu Faydaları Nelerdir?

Maydanoz suyunun faydaları saymakla bitmez. Sahip olduğu bu faydaları sayesinde sağlıklı yaşam için diyet veya genel beslenme listelerinde ilk sıralarda maydanoz suyuna rastlamak mümkündür. Maydanoz suyu ile elde edilecek faydalardan bazıları kısaca şunlardır:

 • Kilo vermeye yardımcıdır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Böbrek taşlarının düşürülmesine katkı sağlar.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını gidermeye yardımcı olur.
 • Üst solunum yolu hastalıkları ile savaşır.
 • Zengin bir folik asit kaynağıdır.
 • Hazmı ve sindirimi kolaylaştırır.

Maydanozun belli başlı öne çıkan faydalarının özel kürler hazırlanarak daha etkin hale getirilmesi mümkündür. Limon gibi farklı unsurlar ile karışımı ile maydanoz suyunun etkileri artırılabilir.

Çiğ Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

Rahim iltihabına maydanoz suyu tarifi başta olmak üzere çiğ maydanoz suyu tarifi ile birçok fayda elde edilebilmektedir. Maydanoz suyu çiğ ya da kaynatılarak birçok farklı yöntem ile hazırlanabilmektedir. İçmeden önce maydanozların iyice ayıklanması gerekecektir. Maydanozların güzelce ayıklanmasının ardından blender yardımı ile tercihe göre saplarıyla beraber blenderdan geçirilebilir. 1 buçuk su bardağı su eklenerek iyice karıştırılan maydanoz suyunu tüketmeye hemen başlayabilirsiniz. Tercihe göre alerjik etki göstermeyecek bazı unsurların da suya eklenerek tüketilmesi mümkündür.

Maydanoz Suyu Kaynatıp İçmek Ne İşe Yarar?

Kaynatılmış maydanoz suyu tarifi kolayca hazırlanabilir. Hem çiğ olarak hem de kaynatılarak da tüketilebilen maydanoz suyu birçok yönden faydası ile vücut sağlığı ve bağışıklığı konusunda faydalıdır. Ancak bu tür tariflerin gebeler tarafından doktor kontrolü ve tavsiyesi olmadan kullanılması önerilmez.

Kaynamış maydanoz suyu yapılışı için şu adımlar izlenebilir:

 • Yarım demet maydanoz saplarından ayılır.
 • Ayıklama sonrasında 2 su bardağı suyun içinde 2 – 3 dakika kaynatılır
 • 10 dakika boyunca demledikten sonra sıcak olarak tüketilebilir.

Kaynatma sırasında ilave bazı unsurların da eklenmesi mümkündür. Limon eklenerek de tüketilebilir. Ancak maydanoz suyu kürlerinin 15 gün tüketilmesinin ardından bir süre ara verilerek yeniden kullanılması mümkündür.

Zayıflamak İçin Maydanoz Suyu Nasıl Tüketilir?

Zayıflamak için maydanoz suyu hazırlayarak kısa sürede vücudun yağ yakımının hızlandırılması mümkündür. Kürün hazırlanışı sonrasında sabah ilk iş olarak bir miktar maydanonuz blendera atarak üstüne 1 tane limon suyunu de eklenerek karıştırılır. Sonrasında üzerine 1 bardak su eklenmesinin ardından iyice karıştırılır. Yeşil renkte bir sıvı elde edildiğinde içim için hazır hale gelecektir.

Zayıflamak isteyenlerin aç karnına sabahları bu kürü tüketerek kilo vermeye yardımcı olabilir. Tek başına hiçbir kür zayıflamak için etki etmez. Maydanoz suyu tüketiminin yanına sağlıklı bir diyet listesinin hazırlanması ve egzersiz programına uyulması da gerekecektir. Tüm bu bileşenlerin bir araya gelmesi ile kısa sürede etkili sonuçlar alınması mümkündür.

Maydanoz Suyu Zararları Nelerdir, Yan Etkileri Var Mı?

Maydanoz suyu zararları aşırı veya yanlış, bilinçsiz tüketimi sonrasında ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle belirli aralıklara ve tavsiye edilen miktarlarda tüketilmesi son derece önemlidir. Öte yandan alerjik reaksiyonlar göstermemesi açısından da kişilerin kendileri için uygun karışımları hazırlamaları tavsiye edilmektedir.

Maydanoz suyunun başlıca zararları arasında kısaca şunlar yer alır:

 • Aşırı tüketimi kansızlığa yol açabilir.
 • Karaciğer ve böbrek sorunları baş gösterebilir.
 • Kanama bozukluğu yaşayan kişilerde kanın pıhtılaşmasını yavaşlatır.
 • Gebeler, diyabet hastaları ve düzeli ilaç kullanan veya kronik hastalığı olanlar doktor tavsiyesi ile maydanoz suyu yapılışı ile tüketmelidir.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] su ile kilo vermek mümkün olsa da içme düzeyine dikkat etmek gerekir. Alkali su tek başına kilo verdiren bir su […]

Kagit Nasil Yapilir

Kağıt Nasıl Yapılır?

Dibek Kahvesi Nasil Yapilir

Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır?