in

Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır?

Dibek Kahvesi Nasil Yapilir
Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır

Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır? Dibek kahvesi her ne kadar köklü bir geçmişe sahip olsa da son dönemde yaygınlaşan kahve kültürü ile daha da ön plana çıkmıştır. Son derece lezzetli bir kahve türü olarak Osmanlı döneminden itibaren Türk kültürü içinde yer almayı başaran dibek kahvesi, temelde bir bitki türüdür. Bu bitki tohumunun dövülmesi ve bunun için kullanılan havanı işaret etmektedir.

Dibek kahvesi, öğütülmüş kahve çekirdekleri, tarçın, keçiboynuzu tozu, salep, mahlep ve kakulenin, çikolata ve kremayla oluşturulan bir karışımı olarak hazırlanmaktadır. Geleneksel Türk kahvesinden daha az kahve içerir ve içeriği diğer bileşenleri sayesinde içimi daha yumuşak bir yapıdadır. Kalori açısından da içinde yer alan çikolata ve krema nedeniyle Türk kahvesine göre daha yüksektir. Dibek kahvesi yapılışı bu yönden daha kapsamlı olacaktır.

Dibek Kahvesi Sütle Mi, Suyla Mı Yapılır?

Dibek kahvesi nasıl yapılır sütlü ve suyla tarifi nasıldır gibi sorular birçok kahve tutkunu arasında zaman zaman tartışmalara yol açmaktadır. Türk kahvesinde olduğu gibi tercihe göre dibek kahvesinin de sütle yapılması mümkündür. Temelde yapılışı itibariyle dibek kahvesinin Türk kahvesinden ayrılabilir pekte bir yanı bulunmamaktadır. Bu nedenle tamamen tercihe göre dibek kahvesinin hazırlanması mümkündür.

Dibek Kahvesinin İçinde Neler Var?

Dibek kahvesi içindekiler listesine bakıldığında zaman zaman farklı unsurlara rastlamak da mümkündür. Dibek kahvesinin üretiminde tercih edilen ve içinde yer alan başlıca unsurlar ise kısaca şunlardır:

 • Keçiboynuzu
 • Kako
 • Salep
 • Krema
 • Zahter
 • Menengiç
 • Türk kahvesi

Kendi içinde farklı aromalara sahip olan birçok unsurun bir araya gelmesi ile lezzetli bir tat oluşturan dibek kahvesi, çeşitli bitki ve kahveleri içinde barındırabilmektedir. Damak tanına göre damlı sakızlı veya kakuleli gibi alternatif içeriklere sahip dibek kahvelerinin de hazırlanması mümkündür. Ülkemizde özellikle Mardin başta olmak üzere güneydoğu bölgesinde yaygın olarak tüketilmektedir. Süryani dibek kahvesi is genelde çifte kavrulmuş yoğun aromalı kahve çekirdekleri ile beraber kakule kullanılarak elde edilmektedir. Bu kahve ise klasik Türk kahvesinden daha sert olacaktır.

Dibek Kahvesi Özelliği Nedir?

Dibek kahvesi özellikleri incelendiğinde birçok kahve çeşidinden ayrıldığı görülmektedir. Başlıca özelliklerine bakıldığında bu kahvenin geleneksel Türk kahvesinden farklı içimi ve görünümü itibariyle ortaya çıkmaktadır. Rengi daha açık ve içimi daha yumuşak bir kahve olarak dikkat çeker. Toz kahveye göre daha fazla hacme sahip ve kıvamlı bir kahve türüdür. Oldukça uzun bir süredir, tahılları un haline getirmek için kullanılan büyük – küçük boyutlarda bir havan çeşidinden ismini almaktadır.

Dibek kahvesi farklı birçok aromanın karşımı ile ortaya çıkmıştır. İçinde yer alan menengiç, zahter, keçiboynuzu, salep, Türk kahvesi gibi birçok unsur bu kapsamda dibek kahvesinin temel özelliklerini oluşturmaktadır. Dibek kahvesi yapılışı ise birçok alternatif tarif ve demleme yöntemi ile gerçekleştirilebilir. Farklı çeşitlerinin bulunması bu farklılıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Dibek Kahvesi Neye İyi Gelir?

Dibek kahvesi faydaları saymakla bitmez. Türk kahvesinde olduğu gibi insan sağlığı açısından doğal dibek kahvesinin de birçok faydası bulunuyor. Dibek kahvesinin öne çıkan başlıca faydaları ise kısaca şunlardır:

 • Sindirimi kolaylaştırmaktadır.
 • Ağız kokusunu engeller.
 • Hafızayı güçlendirme özelliğine sahiptir.
 • Kolesterolün düşmesine yardımcıdır.
 • Migrene ii gelir.
 • Antioksidan özelliklere sahiptir.

Stres ve stresten kaynaklanan birçok ağrının da giderilmesinde dibek kahvesinin birçok farklı faydasının bulunduğu düşünülmektedir. Kahvenin insan sağlığına faydalarına bakılarak benzer yorumlar dibek kahvesi için de yapılabilmektedir.

Dibek Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Dibek kahvesi yapmanın püf noktası denince birçok farklı basit ama etkili yöntem akla gelmektedir. Özellikle lezzetli kahveler hazırlamak isteyenler için bu tür püf noktaları oldukça fayda sağlamaktadır. Dibek kahvesi hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı temel unsurlar kısaca şunlardır:

 • Dibek kahvesi üzerine bir çay kaşığı kadar Türk kahvesi eklenebilir.
 • Tercihe göre aroma vermek içi salep tozu, keçiboynuzu veya kakao katılabilir.
 • Orijinal lezzetten ödün vermemek için kahve ve su eklenmesi yeterlidir.

Aromalı tadı ve yumuşak içimi sayesinde birçok kişinin tercihi haline gelen dibek kahvesi birçok açıdan lezzeti dikkat çekmektedir.

Dibek Kahvesi Yapılışı ve Tarifi Nedir?

Dibek kahvesi tarifi oldukça basittir. Lezzetli bir dibek kahvesi hazırlamak için özel dibek kahvesi çeşitlerinin kullanılması da mümkündür. Yapılışı itibariyle Türk kahvesi ile ciddi benzerlikler taşımaktadır. Bu yönden Türk kahvesi yapmakta usta kişilerin dibek kahvesi yaparken pekte zorlanmayacaklardır.

Dibek kahvesi hazırlanışı ise şöyle:

 • 1 tatlı kaşığı dibek kahvesi cezveye konulur.
 • Üzerine kişi başına bir fincan su eklenir.
 • İyice karıştırdıktan sonra ocağın üzerine alınır.
 • Hiç karıştırmadan pişmeye bırakı.
 • Köpürmeye başlayınca taşmadan hemen önce ocakta alarak köpükler fincanlara pay edilir.
 • Ardından köpüklerin üzerinde kahve ilave edilir.

Dibek kahvesi yapılışı basit tarifi sayesinde oldukça kolaydır. Tıpkı Türk kahvesi hazırlar gibi basit birkaç adım takip ederek dibek kahvesi hazırlanması ve kısa süre içinde servis edilmesi mümkündür.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Maydanoz Suyu Nasil Yapilir

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

Sarimsak Tozu Nasil Yapilir

Sarımsak Tozu Nasıl Yapılır?