in

Açlık Orucu Nasıl Yapılır?

Aclik Orucu Nasil Yapilir

Açlık orucu nasıl yapılır? Açlık orucunun yapılışı farklı metotlara bağlıdır. Açlık orucu, farklı yöntemler ve süreler ile uygulanmaktadır. Bu sebep ile de kişilerin bir uzman kontrolünde açlık orucu denemesi tavsiye edilir. Aralıklı oruç olarak da bilinen bu sistemde kişiler doğru şekilde beslenmelidir. Doğru şekilde beslenmediği zaman aralıklı oruçtan fayda değil zarar görülmektedir. Aralıklı oruç yapanların uzman kontrolünde beslenmesi ve gerekli dengeyi sağlamaları önerilir. Sadece kilo vermeye odaklanan kişiler, aralıklı orucun yanı sıra spora da özen göstermelidir. Aralıklı oruç, sağlıklı kilo verme noktasında tek başına yeterli değildir.

Açlık Orucu Nedir?

Açlık orucu aralıklı oruç gibi isimler ile de bilinmektedir. Halk arasında sık sık uygulanmaya başlamış olan bu diyet şekli açlık ve tokluk dengesiyle ilgilenir. Kişilerin belirli süre aç kalmasını ve sadece belirli bir saat dilimi içerisinde yemek yemeleri anlamına gelen bir beslenme düzenidir. Popüler hale gelmeden önce diyet olarak düşünülen bu beslenme hali günümüzde beslenme düzeni ismini de almıştır.

Açlık orucu yapan kişiler çoğunlukla belirli bir saat boyunca aç kalırken çok az yemek yemeyi hedeflerler. Diyabet gibi problemleri olan kişilere doktorlar tarafından önerilen yöntemlerden birisi de aralıklı oruçtur. Doktor kontrolünde yapıldığı müddetçe herhangi 1 sorun ile karşılaşılmaz sorunlar ile karşılaşıldığı takdirde hızlı müdahale şansı bulunur. Ancak araştırmadan ve doktor tavsiyesi almadan açlık orucu yapmaya başlayan kişiler bekledikleri yanıt ile karşılaşamayabilir.

Açlık Orucu Neden Yapılır?

Açlık orucunun yapılma nedeni vücudun dengesini sağlamak ve kilo vermektir. Çoğu kişi zayıflamak için aralıklı oruç denemektedir. Aralıklı orucun 1 sistemi bulunur ve bu sisteme uygun şekilde beslenilmesi gerekir. Açlık orucu adı ile de bilinen aralıklı oruç uygulanırken, kişilerin sağlıklı yöntemlerden uzaklaşmaması gerekir. Aralıklı orucun yapılma nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Şekere karşı oluşan hassasiyeti arttırır
 • İnsülin direncini azaltır.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Diyabete bağlı hastalıkları azaltır.
 • Ödem atılmasını sağlar.
 • Kötü kolesterolü iyileştirir.

Açlık orucunun faydalarıdır. Açlık orucunun faydaları bu şekilde olduğu için de birçok kişi açlık orucu yaparak kilo vermeyi hedefler. Aralıklı oruç yapılma sebeplerinin başında şeker, kolesterol ve tansiyon gibi sorunların dengelenmesi de yer alır.

Açlık orucu nasıl yapılır? Açlık Orucu Kaç Saat Tutulur?

Açlık orucunu tutma süresi kullanılan yönteme göre değişir. Açlık orucunun farklı varyasyonları vardır ve kişiler kendiler için tercih edeceği seçeneğe göre farklı sürelerde oruç tutabilmektedirler. Açlık orucu için 16 saat aç kalınması mümkünken bazı diyetler ise bu süreyi 24 saate kadar çıkarabilmektedir. Açlık orucunun tutulma süresi, seçilen diyete göre farklılık gösterir. 16 saatlik açlığın ardından 8 saat yemek yeme özgürlüğü vardır. Bu 8 saat tamamlandıktan sonra yeniden 16 saatlik döngü başlar. 24 saatlik döngüde ise bir gün aç bir gün tok gibi alternatifler sunulur.

Açlık Orucunda Yasak Olanlar Nelerdir?

Aralıklı oruçta yasak olanlar vücut için zararlı olan gıdaları içerir. Aralıklı oruç yapan kişilerin yemek yemek için serbest olan vakit içerisinde bu kurallara dikkat etmesi önem taşır. Kişiler aralıklı oruç yaparken sağlıksız beslendikleri takdirde herhangi bir kilo verimi ile karşılaşamazlar. Dolayısı ile daha sağlıklı kilo vermek için açlık orucu yaparken tüketilmemesi gerekenler şunlardır:

 • Paketli gıdalar
 • Hazır gıdalar
 • Şeker ya da yapay tatlandırıcı içeren gıdalar
 • Yağlı yemekler
 • Karbonhidrat içeren ve beyaz undan yapılan tüm hamur işleri
 • Sağlıksız yağlar

Açlık orucunda tüketilmemesi gereken gıdalardır. Bu gıdaların tüketilmesi halinde aralıklı oruç yapmak anlamını yitirecek ve kişiler sağlıksız yöntemler ile kilo verecektir. Sağlıksız verilen kilolar ise misliyle geri alınmakta ve vücut dinamiğinin bozulmasına sebep olabilmektedir.

Açlık Orucunun Zararları Var Mı?

Açlık orucunun zararları diyet yanlış yapıldığında ortaya çıkar. Her diyetin hem yararı hem de zararı vardır. Açlık orucunun yararı ve zararı ile karşılaşmak da kişinin bu yöntemi nasıl uyguladığı ile ilgilidir. Açlık orucunu zararını görmemek için beslenmenin doğru yapılması gerekir. Beslenme doğru yapılmadığı takdirde aralıklı oruç sonrasında karşılaşılan zararlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yorgunluk hissi.
 • Gergin ve stresli hissetme.
 • Şekerli gıda tüketme isteği.
 • Daha fazla yemek yeme isteği.
 • Odaklanmada güçlük çekme.
 • Hormon dengesinin bozulması.
 • Farklı yeme bozukluklarının ortaya çıkması.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ilik Nakli Nasil Yapilir

İlik Nakli Nasıl Yapılır?

Bebek Kirk Banyosu Nasil Yapilir

Bebek Kırk Banyosu Nasıl Yapılır?