in

Bebek Kırk Banyosu Nasıl Yapılır?

Bebek Kirk Banyosu Nasil Yapilir
Bebek Kırk Banyosu Nasıl Yapılır

Bebeğin kırk banyosunu yapmak için doğru yöntemler ile hareket etmek son derece önemlidir. Bebeğin kendini güvende ve rahat hissetmesi sağlanmalı ve ardından banyoya geçilmelidir. Hassas hareketler ile sakince bebeğe yaklaşılması önemlidir. Bebeğin ağlamaması için sakin bir ses tonu ile konuşulabilir ya da şarkı söylenebilir. Bebekler gerilimi, stresi ve korkuyu hissedebilmektedir. Dolayısı ile gerginlik karşısında verecekleri tepki çoğunlukla ağlama şeklindedir. Ağlamaları ise onların korkmalarına ve gerilmelerine sebep olur. Bu yüzden bebeğin kırk banyosu da dahil olmak üzere tüm banyolarında bu unsurlara dikkat edilmesi önerilir.

Bebeğe Kırk Banyosu Yaptırma Yöntemi Nedir?

 

Bebek için kırk banyosu halk arasında kırk uçurma olarak da bilinmektedir. Bebeğin kırkını çıkarmak için yapılan bu banyonun geleneklere göre aile büyüğü tarafından yapılması istenir. Bebeğe kırk banyosu yaptırırken hassas davranmak ve suyun derecesini doğru ayarlamak da önemlidir. Burada önemli olan unsur bebeğin arınmasını sağlarken bir yandan da kendisini güvende hissetmesinin sağlanmasıdır. Bebeğin büyümeye başladığı bu dönemde yıkamanın ardından temiz havluya sarılması ve sonra temiz kıyafet giydirilmesi de önemlidir. Burada bahsedilen arınma sadece fiziksel kirlerden değil ruhen de arınmayı temsil etmektedir. Bebeğin kırk banyosu yaptırılırken izlenecek adımlar bulunur. Bu adımlar doğru şekilde takip edildiğinde herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz.

 

Bebekler için Kırk Çıkarma Nasıl Yapılır?

 

Bebeklerde kırk çıkarma önemli bir gelenektir. Kırk uçurma ritüeli olarak da bilinen bu unsur bebeğin banyo yaptırılmasına verilen isimdir. Bu banyoyu diğer banyolardan ayıran unsur ise bebeğin 40 gün sonra yıkanmasıdır. Tas ile 40 kere su dökülmesi gibi farklı varyasyonları da bulunur. Bebeğin ilk günlerde yıkanmamasını öneren bu kırk çıkarma geleneğine uyulduğu takdirde bebek 40 gün sonra yıkanır. Doğumu takip eden 40. günde bir aile büyüğü tarafından bebek dualar eşliğinde yıkanmaktadır. Kırklanma olarak da tabir edilen yıkama sürecinde bebek ilk kez duş almış olur ve suyla tanışır. Bebeğin kırk banyosu farklı gelenekleri ve sembolleri de beraberinde getirir.

 

Kırk Banyosu için Gerekenler Nelerdir?

 

Kırk banyosu için gerekli malzemeler farklı unsurlardan oluşur ve her bir unsurun farklı bir anlamı bulunur. Kırk uçurma olarak bilinen kırk banyosunda kullanılanlar şunlardır:

  • Altın, gümüş ve / veya bozuk para ( batıl inançtır)
  • Çiçek yaprağı
  • Nazardan korunmak için nazar boncuğu ya da at nalı ( batıl inançtır)

Bu malzemelerin her birinin farklı bir anlamı vardır. Hepsinin birlikte kullanılması çoğunlukla daha iyi yorumlanır. Altın güneşi; gümüş ayı temsil ederken bozuk para ise bebeğin gelecekte zengin olmasını, bol kazanç sağlamasını ifade eder. Çiçek yaprağı ise farklı çiçekler olabileceği gibi çoğunlukla gül yaprakları olarak tercih edilmektedir. Kırk banyosu yaptırılırken kullanılan çiçekler ise bebeğin hoş kokular ile karşılaşması ve güzel kokulara sahip olması anlamını taşır. Nazardan korunmak için önerilen nazar boncuğu ve at nalı ise bebeğin ömür boyu şanslı olmasını ve kem gözlerden sakınmasını hedefler. Bebeğin kırk banyosunda kullanılan malzemelere dikkat edilmeli ve bebeğin alerjen durumu var ise tetikleyici malzemeler kullanılmamalıdır.

 

Her Bebeğe Kırk Banyosu Yaptırılır Mı?

 

Tüm bebekler için kırk banyosu yaptırma zorunluluğu yoktur. Özellikle geleneklere ve kültüre daha çok bağlı olan kişiler kırk banyosu yaptırmayı tercih etmektedir. Bebeğin kırkı çıktığında farklı gelenekler ile de karşılaşılır. Kırkını çıkarmak için bebeğin 7 farklı evi gezmesi gibi ritüeller de bulunmaktadır. Kırk uçurma, kırk çıkarma, kırklama gibi isimler ile de bilinen kırk banyosunun da farklı versiyonları ile karşılaşmak mümkündür. Dolayısı ile her bebeğe kırk banyosu yaptırmak zorunlu değildir. Bebeğin ne zaman yıkanması gerektiğine dair bilgiler uzman doktorlar tarafından anneye ve bebeğe bakacak olan kişilere aktarılmaktadır. Dolayısı ile bu geleneği benimsemeyen kişiler bebeklerine kırk banyosu yaptırmak zorunda değildir.

 

Kırk Uçurma Sepeti Nedir?

 

Kırk uçurma sepeti bebekler için özel olarak hazırlanan bir sepettir. İçerisinde hem banyo esnasında kullanılacak hem de sonra ihtiyaç duyulabilecek malzemeler yer alır. Bebek için keyif verici birçok oyuncak da kırk uçurma sepetine eklenebilir. Kırk uçurma sepetinde aynı zamanda un ve şeker gibi malzemeler de vardır. Bebeğin kırk banyosu esnasında kullanılan sepetin içindeki malzemeler bolluk, bereket ve şans sembollerinden seçilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Aclik Orucu Nasil Yapilir

Açlık Orucu Nasıl Yapılır?

Bekcilik On Basvurusu Nasil Yapilir

Bekçilik Ön Başvurusu Nasıl Yapılır?