in

Bekçilik Ön Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bekcilik On Basvurusu Nasil Yapilir
Bekçilik Ön Başvurusu Nasıl Yapılır

EGM bekçi başvuru e – devlet üzerinden de yapılabilir. Polis Akademisi Başkanlığı ve Aday İşlemleri Sistemi üzerinden vatandaşların yapacakları başvurularının ardından süreç takibi ve diğer işlemleri için sisteme erişim sağlamaları mümkündür. Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayınlanan önceki dönem ilanlarına göre bekçi olmak isteyen adauların ‘’pa.edu.tr’’ adresinden e – Devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını yapmaları sağlanmaktadır.

Ön başvuru yapmak isteyenlerin bekçilik alımına yönelik açıklanan tüm şartları sağladıklarından emin olmaları gerekir. Başvuru formunda adayların kişisel kimlik bilgileri, iletişim ve adres bilgileri ile diğer temel bilgiler istenmektedir. Bekçilik ön başvurusu için gerekli şartları sağlayan adayların sonraki aşama için gerekli diğer adımları takip etmeleri gerekecektir.

Bekçilik Başvurusu İçin Ne Gerekli?

Bekçilik başvurusu için adayların öncelikle ilan edilen başvuru tarihleri içinde ön başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Ön başvuru işlemlerini tamamlayan adayların başvurularının onaylanmasının ardından kalan adımları da takip ederek işlem gerçekleştirmeleri mümkündür. Bekçilik ön başvurusunda istenen belge ve bilgilerin yanı sıra adayların asıl başvuru adımlarını yapmaları için birçok evrak talep edilecektir.

Bekçilik ön başvurusunun tamamlanmasının ardından diğer başvuru adımlarının tamamlanması için adayların bekçi olma şartlarını karşılamaları gerekmektedir. Ön başvuru işlemleri için e – Devlet üzerinden ilgili sayfaya giriş yaptıktan sonra adayların kısa süre başvurularını yapmaları mümkündür. Gerekli birçok bilgi hali hazırda e – Devlet sistemi üzerinden otomatik olarak getirilecektir.

Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

Bekçilik şartları ilgili alım yılına ilişkin yayınlanacak ilan metninde yer alacaktır. Bekçilik başvurusunda bulunmak isteyen adayların söz konusu şartların tamamını karşılaması gerekecektir. Geçmiş döneme ilişkin yayınlanan ilanlara göre adaylarda aranacak şartlardan bazıları kısaca şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • En az lise mezunu olmak,
  • En az 1.67 cm boyunca olmak,
  • Beden kitle endeksi 18 – 27 arasında olmak,
  • Askerliğini yapmış olmak,
  • 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak,
  • Başvuru yapılan il sınırları için son bir yıl veya daha fazla süredir ikamet ediyor olmak,
  • Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,
  • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya engel bir durumun olmaması,
  • Emniyet Teşkilatı Sağlık şartları yönetmeliğinde yer alan şartları taşımak vb.

Bekçilik alımı için adaylardan birçok farklı şartı karşılamaları istenecektir. Bu şartları karşılayan adayların ön başvuru adımlarını takip ederek söz konusu dönem için başvurularını iletmeleri mümkündür. Adaylarda aranan şartları sağlamayan kişilerin yapacakları başvurular geçersiz sayılacaktır.

Bekçi Olmak İçin Kaç Puan Gerekli?

Bekçilik baraj puanı 50 olarak belirlenmiştir. Bekçi alımı yapılacak ilgili dönemde puanlarda farklılık olabilir. Yazlı sınavda adayların çoktan seçmeli 100 soru yönetilmektedir. Her bir soru 1 puan satılmaktadır ve 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Yazılı sınavda adayların 100 soru üzerinden en az 50 soruya doğru yanıt vermeleri beklenmektedir. Bu puanı alan adaylar sınavdan başarılı sayılmaktadır. Bekçilik ön başvurusu kapsamında ise ilgili şartları sağlayan adayların söz konusu yılda yapılacak sınavlardan yeterli puanı almaları istenmektedir.

Bekçilik Sınav Sonuçlarına Nereden Bakılıyor?

EGM bekçilik başvurusu kapsamında adayların başvurularını Polis Akademisi Başkanlığı internet adresi üzerinden kontrol etmeleri mümkündür. Ön başvurusu kabul edilen adaylar sonraki süreç için belirlenen yöntemler ile başvurularını devam ettirmeleri gerekmektedir. İlgili şartları sağlayan adaylar başvuru sonuçlarını ve girecekleri sınav sonuçlarına dair bilgileri yine aynı sistem üzerinden görebilmektedir. Ayrıca adayların ‘’odsgm.meb.gov’’ adresi üzerinden veya ‘’pa.edu.tr’’ adresi üzerinden de sına sonuçlarını öğrenmeleri mümkündür.

Bekçilik Başvurusu Ne Zaman?

Bekçilik başvuru tarihi söz konusu dönemde alım yapılacak yıla göre belirlenmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayınlanacak bekçilik alım ilanına göre adayların başvurularını ilgili tarihler içinde yapmaları mümkündür. Bekçi olmak isteyen adayların söz konusu başvuru tarihleri içinde belirlenen tüm şartları sağlamaları halinde ön başvurularını elektronik ortam üzerinden yapmaları mümkündür. Söz konusu şartları sağlamayan adayların başvurularını geçersiz sayılacaktır.

EGM tarafından bekçi alımı duyurusunun yapılmasının ardından adaylar belirlenen bu tarihler için Polis Akademisi Başkanlığının resmi web sayfası üzerinden işlem gerçekleştirmeleri mümkündür. Bekçilik ön başvurusu ve sınav tarihleri alım yapılacak yıllara göre değişeceği için adayların güncel duyuruları takip etmeleri önerilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bebek Kirk Banyosu Nasil Yapilir

Bebek Kırk Banyosu Nasıl Yapılır?

Cimer Basvuru Sorgulama Nasil Yapilir

Cimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?