in

Dark Web Killer Ne Demek Hakkında Bilinmeyenler

Dark Web Killer Ne Demek Hakkinda Bilinmeyenler
Dark Web Killer Ne Demek Hakkinda Bilinmeyenler

Son zamanlarda, Deep (dark) web giderek daha fazla kulağımıza çalınıyor. Çünkü korkutucu, gizli ve cazibeli geliyor. Deep web nedir, Youtube’da en çok aranan sorulardan biri ve burada izlediğiniz derin web videoları da heyecan verici müziklerle oldukça ilgi çekicidir. Birçok kişi bu sorunun cevabını merak ediyor. Basit bir tanımla deep web yani derin internet kullandığımız yüzeysel internetin alt boyutlarına tekabül etmektedir. Deep web ve Dark web killer ne demek? internetteki en popüler konular arasında kendine yer buluyor.

Öyle ki interneti sadece sosyal medyada gezinmek için kullananlar bile bu kavramları duymuştur. Ancak çoğu zaman birbiriyle karıştırılan bu konular hakkında çok az şey bilinmektedir. Deep web, temelde internette arama motorları tarafından indekslenmeyen her şeydir. Buradaki dosyalara sadece belirli kişiler erişebilir ve dışarıdan erişilemez. Örneğin buluta yüklediğimiz bir fotoğraf veya her yerden erişebildiğimiz e-postalar Deep web’in bir parçasıdır.

Deep Web İle Nelere Erişilebilir?

Buzdağı benzetmesini kullanmak gerekirse, karanlık ağ, su altı buzdağının en erişilmez ucudur. Tüm İnternet kullanıcılarının erişemeyeceği sitelere ve bilgilere erişilebilir. Neredeyse hiçbir kuralın, kanunun, yasağın olmadığı, sınırsız bir alan diyebilirsiniz. Elbette her şeyin hukuka aykırı olduğu bir boyuttur. Öyle ki, biraz ürkütücü görünse de, her türlü uyuşturucu ve öldürücü madde satan o kadar çok kaçak ve pazar var ki, katillerin kol gezdiği bir dünya olarak bilinir.

Belki dahası da var. Nasıl yapılacağı konusuna gelmeden önce Deep web’e girmek için bu konsept hayalinizde canlansın, bir örnek verilecek olursa, bugün bildiğimiz şekliyle İnternet sınırı, tüm İnternet dünyasının sadece %4‘ünü kapsıyor. Gerisi derin ağ olarak ifade edilen boyutlardır. Bu sadece bir boyut değil. Böylece katman katman daha derin kazmak mümkündür. Belli bir noktadan sonra özel ekipmana ihtiyaç duyulur ve çok az kişi bu boyuta ulaşır.

Dark Web Killer Nedir?

Dark web killer, yalnızca Tor gibi özel tarayıcılar tarafından erişilebilen özel web siteleri ağıdır. Ücretsiz bilgi paylaşımı ve sansürden kurtulma gibi amaçlarla kullanılan bu ağ, aynı zamanda çeşitli yasa dışı faaliyetler için de kullanılmaktadır. Chrome ve Firefox gibi geleneksel arama motorlarında görünmeyen Dark web sayfalarına ancak özel yollarla erişilebilir. Yasadışı ürün ve hizmetler satın alabileceğiniz gizli ağ, uyuşturucu tacirlerinden suikastçılara kadar çok çeşitli suç unsurlarını barındırıyor.

The Onion Routing’in kısaltması olan Tor, 1990’larda ABD Donanması tarafından geliştirilmiştir. Asıl amacı farklı ülkelerdeki ajanlarla iletişim kurmak olan tarayıcı, güvenli erişim sağlar. En güvenli olanı, kesişim adı verilen rastgele yollar aracılığıyla verileri şifreli biçimde ileterek en güvenlisidir.  Sonuç olarak, kullanıcılar etkinliklerinin izlenmesinden veya tarama geçmişlerinin açığa çıkmasından endişe duymadan Dark Web’e bağlanır. İlk zamanlar sadece ABD ajanlarına açık olan Tor, zaman içinde halka açık hale getirilerek yaygınlaştı.

Dark Web’e Nasıl Girilir?

İnternet dünyasının arka bahçesi olan Dark Web killer dünyasına girdiğinize göre, bilgisayarınıza özel bir tarayıcı olan Tor Browser’ı yüklemeniz gerekiyor. Bu tarayıcı, anonimliğinizi yönetmeniz için size anında konumlar verir. Ayrıca, bu dünyada standart alan adları veya URL’ler yoktur. “onion” ile biten karmaşık URL’ler görüntülenecektir. Ancak, bunun en derin ağın yüzeyine en yakın katman olduğunu bilmelisiniz. Daha derine inmek oldukça tehlikeli olabilir. Yönlendirmelerle derin ağa erişmek istiyorsanız, bu sınıfın Wikipedia’sı olan Gizli Wiki’ye gidebilirsiniz. Gizli Wiki, derinlere inmek ve derin web hakkında bilgi almak isteyenler için ilk ve en çok ziyaret edilen sitedir. Ancak buradaki kaynakların çoğunun İngilizce olduğunu belirtmek gerekir.

Derin İnternet Erişimi Suç mu?

Hayır, derin web’i kullanmak veya sadece giriş yapmak suç değildir. Burada çok fazla suç vakasının olmadığı söylenemez. Bu nedenle, kendinizi neyin içine soktuğunuzdan emin olmalısınız.

Deep Web’i Kimler Kullanıyor, Burada Neler Oluyor?

Birkaç hızlı örnekle bu illegal dünyanın unsurlarından bahsetmek gerekiyor. Bilim adamları, katiller, uyuşturucu satıcıları, siyasi aktivistler, hükümetler, teröristler, sapıklar, veri kaçakçıları, kaçakçılar, casuslar… Birçok tehlikeli deneyi yapabilmek için öldürücü hap gibi şeylere saniyeler içinde çok kolay ulaşılabiliyor. Ve gizli veriler paylaşılır. Çevre hakkında konuşuyoruz. Örneğin ünlü Wikileaks belgeleri de bu dünyadan sızdırıldı.

Hırsızlar ve katiller oradadır. Hatta istediğiniz her şeyi çalacağını iddia edip size o anın videosunu gönderen insanlar bile var. Sahte pasaportlar ve vizeler kol geziyor, sayılamayacak kadar çok yasa dışı ilanla karşılaşabilirsiniz. Hayal bile edemeyeceğiniz ilanlar var. Bu yüzden çok tehlikeli bir boyuttan bahseidildiğini bilmek gerekir. Deep İnternet, buzdağının görünmeyen yüzü, ifadelerin hassasiyetini şimdi daha iyi anlayacağız. Tor Browser veya gizli Wiki ile erişebildiğimiz Dark web killer, sadece yüzeye en yakın seviyedir. Bu seviyeden daha da ileri gitmek mümkündür.

Tor’ un En Derin Seviyesi Nedir?

En derin Tor seviyesinden, tüzüğün web seviyesidir. Ardından özel ekipmana ihtiyaç duyulan ve herkesin bağlanamadığı kapalı bir sistemle karşılaşıyoruz. Kapalı Sistemi olarak bilinen bu seviye, özel işletim sistemine sahip cihazlarda görülebilmektedir. Deep web adreslerini düşündüğümüzde aklımıza onion uzantılı olanlar geliyor ama bu noktadan sonra clos uzantılı URL’lerle karşılaşacaksınız. Wikileaks belgeleri de bu seviyenin dışında. Son olarak, keşfedilmemiş kalan ve daha da keşfedilmemiş derinliklere sahip olan Mariana Çukuru, en derin nokta olarak bilinen bu çukur, aynı zamanda Deep Web’in en derin katmanı olarak da adlandırılıyor. Derinlik kavramının sınırları tam olarak çizilmese de farklı iddialarda bulunulmaktadır.

Dark Web’e Erişmek Güvenli mi?

Bu sorunun en bariz yanıtı “HAYIR”dır. Dark Web, ne yaptığını bilmeyen ve sadece duydukları ağ deneyimini isteyen insanlar için kesinlikle güvenli değildir. Fidye yazılımı ve keylogger gibi kötü amaçlı yazılımlar, kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılık gibi çeşitli tehditler, kullanıcıların buraya göz atmasını bekliyor. Dark Web, genellikle yasa dışı bir hizmet elde etmek için kullanılır, genellikle dolandırıcılık amacıyla kullanılır.

Ücretini ödediğiniz herhangi bir hizmetin bu yasa dışı Bitcoin ödeme ağında gerçekleştirileceğinin garantisi yoktur. Aynı zamanda, gizlice izlenen bu ortamlarda yasa dışı faaliyetler yürütürken yakalanma riskiniz de var. Uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır. Dark Web killer dünyasına erişmek isteyen kullanıcıların mümkün olduğunca dikkatli olmaları gerekmektedir.

Dark Web Ne Kadar “karanlık”?

Tor geliştiricileri ve Electronic Frontier Foundation (EFF) gibi kuruluşlar, Tor’un ana kullanıcılarının aktivistler ve mahremiyetlerini korumayı seven kişiler olduğunu iddia ediyor. Tor geçmişte muhbirler ve aktivistler tarafından gazetecilerle konuşmak için kullanıldı. Bu sitelerden bazıları dolandırıcıdır. Yani ne kadar kolay bir silah satın alabileceğiniz, sahte pasaport alabileceğiniz veya bir bilgisayar korsanı kiralayabileceğiniz gerçekten net değil. Ancak bazı Dark Web sitelerinden bunu yapmak gerçekten mümkün. Dark Web, kolluk kuvvetlerinin çalışmasını zorlaştırsa da, bugün bu web sitelerini kapatma ve web sitelerinin arkasındaki kullanıcıları ve kişileri tutuklama konusunda bazı başarılar elde edildi. Bu tutuklamaların en ünlüsü Ross Ulbricht. En ünlü uyuşturucu pazarlarından biri olan silk road’nun başlangıcıdır. Yakın zamanda bile, FBI bir çocuk istismarı web sitesi olan Dark Web’in iki kullanıcısını tutukladı. Şimdi, Tor kullanıcılarının gerçek İnternet adresini bulmak için çeşitli teknikler kullanıyorlar.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Oyun Oynarken Gaza Getiren Sarkilar 1

Oyun Oynarken Gaza Getiren Şarkılar

Makrome Salincaklar Nerelerde Kullanilmaya Uygundur

Makrome Salıncaklar Nerelerde Kullanılmaya Uygundur?