in

Simental inek fiyatları 2022 – Simental Irkı Hakkında Herşey

Simental inek ırkı, ülkemizde en çok tercih edilen süt verimi ideal seviyelerde olan, fiyatları makul seviyelerde bulunan ve hayvancılık işiyle meşgul olan herkes tarafından tercih edilebilen bir inek çeşididir. Simental inekler, aslen İsviçre coğrafyasına ait olan bir inek türüdür. Sizlere bu yazımızda ülkemiz için yabancı ama ülkemizde yaşamaya çok uyumlu olan bu inek ırkı hakkında tüm detaylı bilgileri; simental inek nedir, doğumu nasıldır, süt verimi nasıldır, günlük kaç kilo süt verir, fiyatları ne kadar noktalarında tüm konuları açıklamaya çalışacağız. Hazırsanız başlayalım.

Bilindiği üzere insanların et ve süt ürünlerinin temel kaynağı olarak büyükbaş hayvanları kullanmaktadır. Gerek ülkemizde gerek dünyanın pek çok noktasında büyük baş hayvanlardan yararlanarak hayvancılık faaliyetleri sürdürülmektedir. Ülkemizde önceleri sadece köylüler tarafından sürdürülen hayvancılık çalışmaları, modern tesislerin ve çiftliklerin kurulmasıyla yurdun her yerinde görülebilmektedir. En çok Doğu Anadolu Bölgesinde büyükbaş hayvancılık çalışmaları yapılmaktadır. Bundaki temel esas iklim koşullarının, doğa şartlarının uygunluğudur. Halkın büyük kısmı inek, dana, boğa, öküz gibi büyükbaş hayvanları yetiştirmeyi tercih etmektedir.

Yerli ırkların verimlerinin düşüklüğü sebebiyle verimi yüksek olan yabancı ırklar ve cinsler daha çok tercih edilebilmektedir. Bunların başında Holstein, Simental, Jersey gibi et ve süt sığırcılığı yönünden gayet verimli hayvanlar gelmektedir. Hem üretim hem de ticari açıdan bu ırklar ülkemizde çok sık karşılaşılabilen türlerdendir. Peki bu türler arasında yer edinmiş simental inek nedir?

Simental inek fiyatları 2022 - Simental Irkı Hakkında Herşey
Simental inek fiyatları 2022 – Simental Irkı Hakkında Herşey

Resim analogicus tarafından Pixabay‘a yüklendi 

Simental inek nedir?

Simental inekler, Türkiye’de sonradan getirilmiş, aslen İsviçre’ye ait olan, genellikle beyaz-sarı-turuncu renk tonlarında görülebilecek hem et yönünden hem de süt yönünden tercih edilebilecek ideal bir inek ırkıdır. Ülkemiz sınırları içerisinde pek çok damızlık hayvan işiyle uğraşan, besi sığırcılığı yapan veya kendi çapında küçük çaplı hayvancılık işleriyle uğraşan köylüler tarafından tercih edilebilmektedir.

Simental ırkı inek olgunluğa eriştiğinde 700 kilograma kadar ulaşabilmektedir. Simental cinsinin erkeği olan boğalar da ise bu kilonun daha fazla olduğu ve 1000 kilogram civarlarına kadar görülebildiği yerler bulunmaktadır. Kilosunun fazlalaşması ve etinin çoğalması yönünden simental inekler, simental dana ve simental boğalar et üretimi açısından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Simental inek doğumu

Simental ırkı inekler hamile kaldıktan sonra ortalama olarak 9,5 ay içinde (yaklaşık 280 gün) doğurur. Eğer ilk doğumunu yapacaksa yani düveyse bu durumda doğum süresi biraz daha (yaklaşık 10-20 gün) uzayabilir. İnekler de genel olarak çift doğurma nadir de olsa görülebilir. İkiz buzağılama durumu istatistiksel olarak %0,2 ‘dir. Yani ortalama 1000 inekten sadece 2’sinin ikiz doğurduğu görülmektedir. Farklı ırklarda bu oran artıp azalabilmektedir.

İnek ve düve tohumlamaları diğer bir adıyla döllemeleri en fazla 2 kere yapılması tavsiye edilir. Tohumlama işleminin ardından genellikle birçok ineğin, farklı sağlıksal sorunları yoksa gebe kalma ihtimali çok yüksektir. Kurbanlık olarak ayrılan hayvanlar ve ineklere bu tohumlama işlemi uygulanmaz, inek ile dana ve boğalar birbirine yaklaştırılmaz. Bu uygulama ülkemizde birçok yerde ortak bir özellik olarak devam ettirilmektedir.

Eğer kedileri seviyorsanız ve kedi bakıyorsanız kedilerin sık yaşadığı problemlerden Kedilerde beyaz köpük kusmak neden olur başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Simental inek süt verimi

Simental inek süt verimi bakım, besleme ve ortam koşullarına göre değişmekle birlikte yıllık 3000 ile 6000 litre arasında ortalama bir süt verimi vardır. Süt verimini artırmak için daha kaliteli yemler ve hayvan bakımlarıyla çalışmalar sürdürülebilmektedir. Günde 12 saat sürelerde düzenli olarak sağım yapmak verimin artmasını destekler. Hatta beslenmesi iyiyse sağım süresini kısaltmak, daha fazla süt gelmesini destekleyebilir.

Simental inekler kaç kilo süt verir

Simental inek hem etinden hem de sütünden yararlanılabilen kombine bir hayvan türü olduğu için sadece süt verimi açısından düşünülmemesi gerekmektedir. Sadece süt için düşünülebilecek inekler arasında Jersey, Holstein ve Hollanda ırkı inekler yer alabilmektedir. Bu ineklerin yıllık süt verimi ortalama 7000 litre civarındadır. Simentaller ise günde ortalama 15 litre süt verir.

Satılık simental inek fiyatları

Satılık inek fiyatları ineğin yaşına, kilogramına, süt verimine, yağ oranına, gebelik durumuna, hastalığı bulunup bulunmamasına göre değişmekle birlikte 2022 için ortalama fiyatlar 12.000 Türk lirası civarlarındadır. Daha büyük yaşta, etine dolgun ve olgun ineklerde 30.000₺ civarlarına kadar fiyatlar bulunabilmektedir.

Diğer inek cins ve ırkları

Ülkemizde sığırcılık faaliyetlerinde pek çok inek ırkı bulunmaktadır. Bunlar besicilik, damızlık, süt üreticiliği, kasaplık gibi sektörlerin ihtiyaçlarına göre çiftlikler veya köylüler tarafından şekillenmektedir. Sizler için Türkiye’de en yaygın bulunan büyük baş hayvanlardan diğer inek ırklarını listeledik:

  • Montofon
  • Holstein
  • Angus
  • Jersey
  • Hereford
  • Limuzin
  • Braford Sığırı
  • Dunlop
  • Doğu Anadolu Kırmızısı Sığırı (DAK)
  • Zavot sığırı

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] büyükbaş hayvanlardan ineklerde en çok tercih edilen türler simental, holstein, montofon gibi türlerdir. Süt, et, damızlık gibi çeşitlerine göre halkın […]

Dulcosoft şurup kullanıcı yorumları (2022 güncel bilgi)

Yayın balığı avı nasıl yapılır? Türkiye’de nerede bulunur?