in

İş başvurusu maili nasıl atılır? (5 Kural)

İş başvurusu maili nasıl atılır sorusu, kişinin hayalinde işe girebilmesi noktasında son derece önemli bir süreçtir. Bu yazımızda başvuru yazma, gönderme ve mesajınızda neler olması ile gerektiği ile alakalı bilgileri sizlere örnek olarak sunacağız. Verdiğimiz bilgileri kılavuz alarak, işe girme sürecinde değerlendirebileceğiniz tüm detayları kullanmanız mümkün olacaktır.

İşe başvuru süreçlerinde, her daim iş veren üzerinde olumlu bir etki bırakmak amacını taşımanız gerekiyor. Bu noktada da profesyonel e posta yazmak hakkında bilgi sahibi olmanız son derece önemlidir. Adım adım sizlerin bu noktada neler yapmanız gerektiğini etkili bir şekilde aktaracağız.

Türkiye’nin her yerindeki Halk Eğitim Merkezlerine öğretmen veya usta öğretici olarak iş başvurusu yapmak isterseniz Halk eğitim öğretmenlik başvurusu – Maaşlar ne kadar? [2022] başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İşe girmek istediğiniz yer ile alakalı, direkt olarak hitap edebileceğiniz gerçek bir kişi bulmanız gerekir. Bu çalışmak istediğiniz departman müdürü veya insan kaynakları yetkilisi olabilir. İsim bulmak için web sitesine erişim kurabilirsiniz. İş başvuru süreçlerinde gerçek bir kişiye hitap etmeniz, ona adı ile hitap etmeniz ne kadar hevesli olduğunuzu gösteren önemli bir adımdır.

İş başvurusu maili nasıl atılır? (5 Kural)
İş başvurusu maili nasıl atılır? (5 Kural)

Photo by Brett Jordan on Unsplash

İş başvurusu için nasıl mail atabilirim?

İş başvurusu maili nasıl atılır noktasında sizlere dikkat etmeniz gereken 5 kural sunacağız. Bu kurallara riayet edilerek hazırlanacak her mail alıcı taraf tarafından dikkat çekebilecektir. Yazımızın en sonundaki mail ile CV gönderme örneğini de incelemeyi unutmayın.

 • Mail adresinizin profesyonel bir şekilde kullandığına emin olmanız gerekir. Kendi isminiz ve soy isminiz ile alınan bir mail adresi daha yüksek etki bırakacaktır. Bu ne denli profesyonel bir süreç içinde olduğunuzun görülmesi açısından son derece önemlidir.
 • Mail hazırladıktan sonra, hatalarınızı iyice kontrol etmeniz ve son aşamada gönder tuşuna basmanız gerekiyor. E-posta adresini sadece mesajınızın noktalama hatası ya da dilbilgisi bozukluğu içermeden, uygun belgelerin ekte yer aldığını bilerek atmanız gerekir. Doğru kontrol etmek ve son olarak alıcının e posta adresini eklemek bu anlamda son derece önemlidir.
 • İş başvurusu için attığınız mailin çok uzun olmaması gerekir. Gerekli olan bilgileri içermesi gerekir. İşverenler, gözden geçirmesi gereken çok fazla aday hakkında bilgiler okur. Bu nedenle yazınızın daha kısa olması akılda kalıcı olacaktır.
 • Dosya olarak eklentilerin, dosya ismini kontrol etmeniz gerekir. CV gönderim esnasında, isim soy isim ve CV gibi başlıklar koymanız gerekir. Bu durum profesyonel görünmenize neden olur ve başvurunuzun incelenmesi için karşı tarafta daha büyük bir iştah yaratır.
 • Eklentilerinizi PDF formatına dönüştürmeniz halinde okunması daha kolay ve net olur.

İş başvuru maili için gerekli temel ögeler

İş başvuru maili için gerekli temel ögeleri bu yazımızda sizlere net bir şekilde sunacağız. İlk adımda dikkat etmeniz gereken konu satırıdır. Söz konusu iş pozisyonunda bahsetmeniz ve iş başvurusunu gördüğünüz kaynağın ismini aktarmanız gerekir. En önemli ise, doğru kelimeler ile neden doğru aday olduğunuzu açıklamanız gerekiyor.

 • Konu satırı son derece önemlidir. Bu durum e-postanızın içeriği hakkında önemli bilgi verir ve işe alım yöneticinin mailinizi açıp açmama noktasında karar vermesini sağlar. Kısa ve öz olması gerekir. İsim, soy isim ve başvurulan pozisyon gibi bilgilerin yer alması gerekir.
 • Yönetici ve iş verenler ile iletişim halinde iken, selamlama şekliniz son derece önemlidir. Bu noktada ‘’Merhaba’’ terimini tercih edebilirsiniz. Sonrasında da iletişim halinde bulunduğunuz kişinin isim ve soy ismi bey-hanım gibi tabirler tercih edilmelidir.
 • Selamlama bölümü altında, başvuruda bulunduğu iş pozisyonunu da eklemeniz gerekiyor. Mail alan kişide kafa karışıklığı olmaması adına son derece önemlidir.
 • İş başvurusunu nerede gördüğünüzü ifade etmeniz, kaynağı söylemeniz gerekir.
 • Önemli olan nokta ise neden ideal bir aday olduğunuzu açıklayan bölümdür. Burada iş pozisyonu ile alakalı tecrübelerinizi, yeteneklerinizi vurgulayan etkili ve kısa cümleler tercih etmek gerekir. Kendinizi özetleyen kısa bir yazı olarak düşünebilirsiniz.
 • Kapanış bölümü mesajın en alt kısmında yer almaktadır. Dönüş almayı umut ettiğiniz bir cümle ile saygılarınızı ifade ettiğiniz bir sözcük etkili olacaktır.

İş başvurusu maili nasıl atılır sorusuna sizler için bu şekilde yanıt vermemiz mümkündür. Bilinmesi gereken, işe alım sürecinin mail iletişiminin çok etkili olduğu ve sizin hakkınızda karşı tarafta yargı oluşturma imkanı bıraktığıdır. Bu nedenle, farklı olmak yerine genel olarak profesyonel sürecin sizlere sunduğu ve dayattığı seçenekleri kullanmak gerekir.

İşe alım süreçlerinde kişinin hayalindeki yere girmesi, yetenekleri doğrultusunda sevdiği işi yapması adına tüm noktaların detaylıca incelenmesi gerekiyor. İşe alım süreçleri hakkında merak ettiğiniz ve kafanıza takılan sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mail ile CV gönderme örneği

Aşağıda sizler için mail ile CV gönderme örneğini hazırladık. Bu örnekten yararlanarak iş başvurusu maili atacağınız zaman kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz.

Merhaba ………. Bey-Hanım,

Kurumuzda şuanda açıkta bulunan ……………………… pozisyonu için iş başvurusunda bulunmak istiyorum. Özgeçmiş dosyam (CV) ekte tarafınıza sunulmuştur.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Saygılarımla,

Ad-Soyad

İletişim Bilgileri

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Halk eğitim öğretmenlik başvurusu – Maaşlar ne kadar? [2022]

Suda doğum nedir? Suda doğum fiyatları ne kadar? [2022]