in

Kredi kartı şube kodu öğrenme – 5 Yöntem

Kredi kartı şube kodu öğrenme, kimi zaman insanların arayış içinde olduğu bir durum olabilir. Kredi kartı sahiplerinin büyük bir kısmı, kartlarının şube kodunu genel olarak bilmezler. Ama bazı durumlarda işe yarar olduğu için bilinmesi gerekir. Banka kartları ve kredi kartı, bankalar tarafından müşterilerine sunulan ürünler arasında yer almaktadır. Bankalar, bu kartlar sayesinde kişilere hesaplarına giren paranın takibini yapma şansı verir. Para çekme, para yatırma, ödeme yapma, taksit gibi bir çok avantaj bulunmaktadır.

Kredi kartı kullanımının ülkemizde çok yaygın olduğunu biliyoruz. Kredi kartının hangi şubeye ait olduğu ile alakalı bir düşünceniz varsa, bu noktada sizlere yardımcı olacağız. Kredi kartları, kart başvurusu yaptığınız nokta olarak karşımıza çıkar. Eğer başvurunuzu online olarak yaptıysanız ve daha önce banka müşterisi olduysanız kartınız direkt olarak şubenize atanır. Süreçlerin nasıl işlendiğini ve sorgulandığını sizlere aktaracağız.

Sizler için hazırladığımız Kredi kartı ile trafik cezası ödeme konulu yazımızı okuyarak varsa trafik cezalarınızı kolaylıkla ödeme yöntemini inceleyebilirsiniz.

Kredi kartı şube kodu öğrenme - 5 yöntem
Kredi kartı şube kodu öğrenme – 5 yöntem

Resim Michal Jarmoluk tarafından Pixabay‘a yüklendi 

Şube kodu nedir?

Şube kodları IBAN içinde yer almaktadır. Bankacılık işlemlerinde hata meydana gelmemesi ve herhangi bir aksama olmaması için önem arz eder. Bazı kredi kartlarının üzerinde şube kodu yer alabilir. Dijital bankacılık kanalları üzerinden de şube kodu öğrenmeniz mümkündür. Bankacılık işlemlerinin yapılması için bazı durumlarda hangi şubenin müşterisi olduğunu bilmeniz gerekir.

Şube kodu, müşterinin hangi şube ile çalıştığını öğrenmesini sağlar. Aynı zamanda bu kod sayesinde havale işlemlerini de daha pratik bir şekilde yapmanız mümkündür. Online işlemlerde işlemin tamamlanması için sizlerden şube kodu talep edilir. Kartın ön yüzünde müşteri numarası, kart numarası ve şube kodu yer alır. Şube kodunu bulamayan kişiler kart üzerinden işlemlerini yapmak adına bunu öğrenebilir.

Şube kodları genel anlamda 4 haneli olsa da bazı bankaların e şube kodları 3 haneden meydana gelebilir. Yapılan araştırmalar müşterilerin büyük bir kısmının kredi kartlarının hangi banka şubesine kayıt olduğunu bilmiyorlar. Bu anlamda sadece kayıtlı olunacak banka şubesine gitmelerine gerek olduğu anlarda nereye gideceklerini bilemiyorlar. 4 haneli şube kodunun  bu gibi hallerde önemi çok fazladır.

Kredi kartı şube kodu öğrenme yöntemleri

Kredi kartına ait şube kodu öğrenme yöntemleri farklı olabilir. En basit bir şekilde hangisine ulaşabilirseniz, bu yöntemi tercih etmeniz daha basit olacaktır. Sizlere yazımızın bu bölümünde, şube kodlarınızı öğrenmeniz için tercih edebileceğiniz yöntemleri aktaracağız.

  • Bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşme yaparak şube kodunuzu sorgulayabilirsiniz.
  • Banka şubesine giderek şube kodu öğrenmek mümkündür.
  • Mobil bankacılık ve internet şubesi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.
  • ATM üzerinden şube kodu öğrenebilirsiniz.
  • IBAN ve hesap cüzdanı üzerinden de öğrenmeniz mümkündür.

Kredi kartı şube kodu öğrenme yöntemleri hakkında sizlere önemli bilgiler aktardık. Şube kodunu öğrenmek için en fazla tercih edilen yöntemler arasında telefon bankacılığı yer almaktadır. Kart sahibi müşteri hizmetleri servisi ile görüşme yaparak sorgulama da bulunabilir. Müşteri temsilcisi ile iletişim halinde aynı zamanda diğer işlemlerinizi de yapmanız mümkündür.

Mobil bankacılık kullanıyorsanız, hesap ve kredi kartı bilgilerinin yer aldığı bölmede şube kodunuzu çok kısa süre içinde öğrenmeniz mümkündür. Hesap numarası, şube kodu, iban numarası gibi bilgileri burada görerek işlemlerinizi daha rahat bir şekilde yapmanız söz konusu olacaktır.

IBAN üzerinden de şube kodunuzu öğrenebilirsiniz. IBAN 26 haneden oluşan bir numaradır. Avrupa’da 36 haneden oluştuğu bilinmektedir. Hesap bazlıdır. Kart sahiplerinin çok fazla hesabı barsa İBAN numaraları farklıdır. Transferlerde hatalı işlem yapmanın önüne geçme noktasında etkilidir.

IBAN numarasının ilk 16 hanesi hesap numarasını ifade eder. Hesap numarasının ise son 4 hanesi şube kodudur.  Kısacası 13. 14. 15. 16. Hanelere bakarak şube kodunuzu görmeniz mümkündür.

Sadece kredi kartı üzerinden değil aynı zamanda bankamatik kartları üzerinden de şube kodunu öğrenmeniz mümkündür. İşlemler aynıdır. Bu nedenle sizlere ifade ettiğimiz süreçleri kullanarak gerek olması halinde şube kodunuzu öğrenebilirsiniz. Her bankanın farklı illerde, farklı ilçelerde çok sayıda şubesi olabilir. Bu nedenle kodlar ile şubelerin aktarılması gerekir. Bankacılık sektöründe genel anlamda her şey sayılar üzerinden yürür. Bu nedenle şubenin ne olduğundan daha çok, şube kodunun ne olduğunu bilmek sizlere işlem yapma noktasında daha fazla yardımcı olacaktır diyebiliriz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

3074 Vergi Kodu – özel usulsüzlük cezası nedir? Neden kesilir?

Radyoaktif atıklar | Radyoaktif atık nedir?