in

Tiktokerler ne kadar kazanıyor? [2022]

Tiktok dünyada en hızla yayılan ve büyüyen sosyal medya platformu haline geldi. Tiktok üzerinden kullanıcılar fenomen hale gelecek para kazanmaya da başlayınca işin boyutu daha da genişledi. Peki Tiktokerler ne kadar kazanıyor? Tiktok’un en çok kazanan fenomenleri kim? Tiktok’tan nasıl para kazanılır? Tiktokta para kazanmak için kaç takipçi gerekir? Sizler için tüm bu sorulara kapsamlı bir şekilde yanıt vereceğimiz yazımızı özenle hazırladık.

Dilerseniz daha önce bu konuya benzer olarak hazırladığımız Sosyal medya fenomenleri reklam ücretleri konumuzu da inceleyebilirsiniz. Orada, Tiktok’tan farklı olarak Instagram, Facebook gibi tüm sosyal medya platformlarına yönelik genel bilgilendirmelere yer verdik.

Tiktok nedir?

Tiktok; gelişmiş video düzenleme ve efekt verme özelliklerine sahip, kullanıcıların eğlenceli vakit geçirmesine yarar sağlayan, Çin merkezli sosyal medya platformudur. Tiktok ilk çıktığı anlarda insanlar tarafından biraz garaip karşılansa da yıllar içerisinde dünyanın ilk 3 sosyal medya platformu arasına girmeyi başarmıştır. Tiktok video düzenleme özelliği, bilgisayarda video düzenleme yazılımlarının pabucunu dama atacak cinsten. Çünkü bilgisayar ortamında insanların saatlerini vererek uygulayabildiği efektler Tiktok’un içerisindeki uygulamalar ve araçlar ile saniyeler içerisinde yapılabiliyor. Bu durum da video seven kitleyi oldukça kendine çekmeyi başarıyor. Bilhassa gençler arasında yaygın olan Tiktok, artık üst yaş grubu insanlar arasında da kullanılmaya başlanmış durumda.

Tiktokerler ne kadar kazanıyor ? 2022 Gelirleri
Tiktokerler ne kadar para kazanıyor? 2022 Gelirleri

RODNAE Productions adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Tiktok’tan nasıl para kazanılır?

Tiktok’tan para kazanma işlemi için birbirinden farklı yöntemler tercih edilebilmektedir. Bunlar arasında en önemlisi büyük bir kitleye kavuşmak ve fenomen hale gelmektir. Tiktok fenomeni haline geldikten sonra, burada video içerik üretip paylaşma işi artık bir mesleğe dönüşüyor. Günümüzde ülkemizde ve dünyada bu yolla hayatını sürdüren ve geçimini sağlayan pek çok insan bulunmaktadır. Kazanılan paralar, sahip olunan kitleye göre o kadar üst seviyelere gelmektedir ki, belki bir fabrikanın 1 ayda elde edeceği geliri 1 fenomen tek başına 1 Tiktok hesabıyla elde edebilmektedir. Tiktokerler ne kadar kazanıyor konusuna geçmeden önce kısaca Tiktok’ta nasıl para kazanılır noktasında sizlere en basit haliyle üç yöntem sunacağız:

1. Canlı yayınlar üzerinden para kazanmak

Tiktok’ta canlı yayınlar üzerinden yardım, bağış ve sanal hediyeler toplayarak para kazanmanız mümkün. Burada canlı yayınınızı izleyen kişi sayısı ne kadar fazla olursa o kadar yüksek gelirler elde edebiliyorsunuz.

2. Satış ortaklığı yapma

Tiktok üzerinde takipçi kitlenize, anlaşacağınız bir firmanın ürünlerini satış ortaklığı yapma ile pazarlayarak gelir elde edebilirsiniz. Bu yöntem pek çok fenomen hesap tarafından tercih edilmektedir. Firmalar ile genellikle belli bir komisyon oranında anlaşılır. Bu üründen ürüne değişmektedir.

3. Ürün tanıtımı yapma – influencer

Bu yöntem de yine pek çok fenomen tarafından tercih edilen yöntemdir. Ürün tanıtımı yapma, diğer bir adıyla influencer görevi artık kayıt için bir meslek haline gelmiş durumda. Bilhassa sosyal medyanın gelişmesiyle yaygınlaşan bu meslek, ürünlerin ve markaların insanlar nezdindeki etkisini artırmayı temel amaç olarak görmektedir. Örneğin bir fenomen bir video yayını esnasında masasının üzerine bir kupa bardağı markasını görünecek şekilde koyarak aslında orda size o markanın tanıtımını yapmakta ve bilinirliğini artırmaktadır. Veya doğrudan kendi hesapları üzerinden bir ürünü veya markayı tanıtarak reklamcılık faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Bu ve bunun gibi pek çok gelir yöntemi bulunmaktadır Tiktok üzerinde. İnsanlar Tiktok para kazanma işlemleri için en yaygın bu 3 yöntemi tercih etse de daha farklı yöntemlerle de para kazananlar olabilmektedir(Örneğin hesap satışı gibi).

Peki Tiktokerler ne kadar kazanıyor? Şimdi gelelim bu sorumuzun cevabına.

Tiktokerler ne kadar kazanıyor ? 2022 Gelirleri
Tiktokerler ne kadar para kazanıyor? 2022 Gelirleri

cottonbro adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Tiktokerler ne kadar kazanıyor?

Tiktokerler günümüzde güzel gelirler elde edebilmektedir. Takipçi sayısı 10 milyondan fazla olan Tiktok fenomenleri video başına aylık 10.000 dolar civarlarında bir para kazanmaktadır. Takipçi sayısı 1 milyon ile 10 milyon aralığında olan kişiler de ortalama 3.000-5.000 dolar civarında video başına aylık gelir elde edebilmektedir. Eğer 100.000-150.000 takipçi aralığına ulaşabilirseniz bu durumda da aylık 1.000 dolara yakın bir para kazanmak mümkün olabiliyor.

Görüldüğü gibi takipçi sayısı ne kadar fazla olursa gelir de o kadar fazla oluyor. Tiktok fenomenleri her geçen gün yepyeni içerikler geliştirerek kitlesini daha da artırmayı hedefliyor. Çünkü bu sayede gelirlerini katlamış oluyorlar.

Tiktok’ta para kazanmak için kaç takipçi gerekir ?

Tiktok’ta para kazanmak için minimum bir takipçi sayısı durumu yoktur. Ancak yukarıda da görüldüğü üzere takipçi sayısı ne kadar fazla olursa gelir durumu da o kadar fazla olabilmektedir. Eğer küçük ve az sayıda bir kitleniz varsa bu durumda canlı yayın, influencer gibi çalışmaları gelir elde etmek için pek yapamazsınız. Ancak satış ortaklığı, hesap oluşturup satma, çekiliş yapma gibi çalışmalarla para kazanabilirsiniz.

Eğer 1 ay içinde sanki doğrudan bir meslek icra ediyormuş gibi, ortalama 5.000-10.000 Türk lirası arasında bir gelir elde etmek istiyorsanız, Tiktok hesabınızın en az 50.000 gerçek takipçili olması gerektiğini unutmayın. Bu noktada detaylı araştırma, analiz etme ve detayları görme açısından Exolyt.com isimli web sitesini inceleyebilirsiniz.

Sizler için Tiktokerler ne kadar kazanıyor konusunda detaylı açıklamalara yer vermeye çalıştık. Diğer farklı konularda inceleme, analiz veya herhangi bir sorunuz olursa lütfen bize iletişim bölümünden veya aşağıdaki yorum bölümünden ulaşın.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Çorum Avukat Listesi – En Meşhur Avukatlar

3074 Vergi Kodu – özel usulsüzlük cezası nedir? Neden kesilir?