in

Sosyal Medya Fenomenleri Reklam Ücretleri 2022

sosyal medya fenomenleri reklam ucretleri
sosyal medya fenomenleri reklam ucretleri

Günümüzde para kazanma yöntemleri farklılık kazanmıştır. Artık internet ve sosyal medya üzerinden para kazanılır hale gelinmiştir. Bu noktada günlük hayatta en çok karşılaştığımız sosyal medya fenomenleri reklam ücretleri ve sosyal medya reklam ücretleri ile ilgili analiz ve çalışmalarımızı sizlerle paylaşıyor olacağız. Gelin hep birlikte bu konuyu derinlemesine inceleyelim.

Sosyal medya nedir?

Web sistemlerinin gelişmesi ve 2000’li yılların başında Web 2.0 teknolojisinin başlaması ile birlikte, internet kullanıcılarının birbirleri ile interaktif bir şekilde iletişim kurduğu, bilgi paylaşımları yaptığı, resim, video, müzik, dosya gibi dokümanların paylaşımlarında bulunabildiği platformlar gelişmiştir. Bunlara genel itibariyle sosyal medya adı verilmektedir.

Sosyal Medya Fenomenleri Reklam Ücretleri
Sosyal Medya Fenomenleri Reklam Ücretleri

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi 

Başlıca sosyal medya platformları

Sizler için kullanım alanlarına göre dünyada yaygın olarak kullanımı tercih edilen sosyal medya platformlarını derledik:

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
 • Tiktok
 • Tumblr
 • Pinterest
 • WordPress
 • Youtube
 • Vimeo

Yukarıda görmüş olduğunuz sosyal medya platformları alanında dünyada en yaygın kullanılan platformlardandır. Milyonlarda hatta milyarlarca üyeye sahip bu platformlar kullanıcıların bolca zaman geçirebileceği imkanlar sunmaktadır. Örneğin Youtube içerisindeki videoları kendini kaptıran bir izleyici saatlerce ayrılmadan bu platformda kalabilmektedir. Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarında kullanıcılar karşılaştıkları dijital içeriklerle meşgul olarak yine saatlerini geçirebilmektedir.

İşte tam da bu noktada, insanların günlük hayattaki en büyük meşguliyeti haline gelen sosyal medya siteleri ve platformları içerisinde dijital para kazanma, ticaret ve reklamcılık faaliyetleri büyük bir pazar potansiyeli elde etmiş olmaktadır. Bu durumun farkında olan ticari işletmeler ve şirketler, bu potansiyeli büyük pazardan paylarını alıp ticaret hacimlerini geliştirmek için çalışmalar sürdürmektedir. Reklam bütçesini ve reklamların maliyetini yapacakları çalışmalara göre seçmektedirler.

Ticari işletmeler ve şirketler, ticari faaliyetlerini sosyal medya platformları üzerinden 3 farklı reklam türlerinde sürdürmektedir:

 1. Firma hesaplarını oluşturarak: Birçok firma kendi sektörünün tanıtımını yapmak ve ticari çalışmalarını sürdürebilmek maksadıyla sosyal medya siteleri üzerinden hesaplar oluşturup tanıtımlarını sürdürmektedir.
 2. Reklamlarını sosyal medya siteleri üzerinde yaparak: Firmalar geniş bir ticaret hacmine ve müşteri potansiyeline ulaşmak için web sitelerinin tanıtım ve reklamcılık çalışmalarına ücreti mukabilinde dahil olurlar. Türkiye’de en yaygın kullanılan dijital reklamcılık çalışmalarının başında Google Adwords programı gelir. Ticari işletmeler ve şirketler tanıtımlarını Google Adwords programı üzerinden yaparak büyük bir potansiyele erişmeye çalışırlar. Diğer bir yaygın kullanılan dijital reklamcılık ise Instagram ve Facebook üzerinden yapılan reklamcılık faaliyetleridir. Firmalar bu siteler üzerinden reklam ve tanıtımlarını yayınlayarak potansiyel kitlelerine ulaşmayı hedeflerler.
 3. Fenomen hesapların reklam yapmalarını sağlayarak: Günümüzde artık çok fazla tercih edilen yöntemlerden biri de fenomen hesaplar aracılığıyla ürün ve reklamcılık faaliyetleri sürdürmektir. Gelin ilk olarak fenomen hesap nedir, bunu inceleyerek başlayalım.

Fenomen nedir? Kimler fenomen olabilir?

Fenomen; Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne göre olay anlamına gelmektedir. Ancak günümüzde bu anlamın çok dışına çıkıldığı görülebilir.

Güneşin batıdan doğması gibi olağanüstü bir fenomen sayılmalıdır bu.” – Haldun Taner

Günümüzde fenomen kelimesi daha çok internette büyük bir kitleye ulaşmış, popüler, beğenisi yüksek kişi ve kişiler için kullanılmaktadır. İnternet fenomeni olarak da nitelendirilen bu durum popüler hesapları adı soyadı haline gelmiş durumda.

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere firmalar ticari faaliyetlerini ve ürün tanıtımlarını sosyal medya fenomenleri üzerinden sürdürebilmektedir. Bu durum sosyal medya girişimciliği sektörünü ortaya çıkarmıştır. Sosyal medya fenomenleri reklam ücretleri noktasında sabit bir tarife sistemi uygulamayıp, ürünün özelliklerine, kitlesine, erişim oranlarına, takipçi sayılarına göre bir fiyatlandırma yapmaya çalışmaktadırlar. Sizler için kapsamlı yaptığımız araştırmalar neticesinde sosyal medya fenomenleri reklam ücretlerinin ne kadar olduğuna yönelik bir çizelge hazırladık. Eğer sponsorlu reklam vermeye niyetiniz varsa bu reklam fiyatları size kolaylık sağlayacaktır. Gelin birlikte bu çizelgeyi yakından inceleyelim.

Sosyal Medya Fenomenleri Reklam Ücretleri

Sosyal medya fenomenleri reklam ücretleri ve sosyal medya reklam ücretleri noktasında kendi potansiyelleri, erişim oranları, takipçi sayıları, ürünün özellikleri gibi durumları bir araya getirip bir fiyat tarifesi oluşturmaktadır.

Sosyal Medya Fenomenleri Reklam Ücretleri
Sosyal Medya Fenomenleri Reklam Ücretleri

Resim Thomas Ulrich tarafından Pixabay‘a yüklendi 

Instagram fenomenleri reklam ücretleri

Genellikle 3 farklı tarife uygulayan Instagram fenomenleri, 1 gün post, 1 gün story ve kalıcı post şeklinde reklamcılık faaliyetlerini sürdürmektedirler. Instagram’da büyük fenomen haline gelmiş, bir milyondan fazla kitleye ulaşmış, bilhassa mavi tik sahibi kişilerin instagram reklam ücreti en yüksek ücretlerdendir. Genelde 1 günlük post reklamcılığa 15.000₺ ile 100.000₺ arasında ücret almaktadırlar. Story reklamlarında ise 5.000₺ ile 50.000₺ arasında bir ücret talep etmektedirler.

Daha az bir potansiyele sahip, örneğin 100.000 ile 500.000 takipçi arasında bir kitleye sahip fenomenlerde ise ücretlendirme daha uygun olabilmektedir. 1.000₺ ile 10.000₺ arasında gerçek kişiler üzerinden ürün tanıtımı ve reklamcılık faaliyetleri sürdürülebilmektedir.

Gerçek kişi olmayıp, video, söz, yazı, müzik gibi içerikler barındıran sayfalarda ise ücretlerin değişkenlik gösterdiği görülmektedir. Örneğin bu yazıyı hazırlarken aldığımız bir teklifte 300.000 gerçek takipçisi olan bir video sayfasında bir post reklam ücretinin 100₺ olduğu yer almaktadır. Yani bu noktada daha ucuza instagram reklam ücreti ile reklamcılık faaliyeti yapılması mümkün olabilmektedir.

Ucuz etin yahnisi yavan olur. (Atasözü)

Yukarıdaki meşhur atasözümüzü hepiniz duymuşsunuzdur. Instagram veya farklı bir platformda fenomen hesaplar üzerinden reklamcılık faaliyeti sürdürmek istediğinizde ucuz olanı tercih etmek aklınızdan geçebilir. Ancak, kaliteli ve potansiyeli yüksek bir kitleye ulaşmak istediğinizde parayı ikinci plana atmanız gerektiğini unutmayın. Sosyal medya fenomenleri reklam ücretleri her ne kadar değişkenlik gösterip ucuz ve pahalısı bulunsa da, pahalı bir fiyata sahip olan fenomen reklamının sizi daha geniş bir potansiyele ulaştırabileceğini unutmayın.

Çekiliş hizmeti alarak reklamcılık ücreti

Yine Instagram’da yaygın olarak uygulanan çekiliş ve kampanyalar, sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çekmektedir. Çekilişlere çekilişi düzenleyen kişi belirli şartlar sunmaktadır. Örneğin; takip ettiklerini takip etme zorunluluğu veya takip ettiklerinin bir gönderisini beğenme zorunluluğu gibi çekiliş şartları koymaktadırlar. Böyle bir çekilişe sponsor olunarak, çekiliş içerinde ürün dağıtımı gerçekleştirip veya çekiliş üzerinden takipçi sayısını artırmayı planlayan pek çok reklamcılık faaliyeti ile karşılaşmaktayız. Burada da sosyal medya fenomenleri reklam ücretleri ve sosyal medya reklam ücretleri ortalama olarak kitlesine ve potansiyeline göre 500₺ ile 5.000₺ arasında değişmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Samet
Samet
2 yıl önce

Google reklam ücretleri ne kadar? Sadece sosyal medyada mı reklam veriliyor?

trackback

[…] daha önce yayınladığımız ve kapsamlı bir şekilde tüm yönleriyle incelediğimiz Sosyal medya fenomenleri reklam ücretleri yazımızı […]

arduino ve nodemcu ile nesnelerin interneti

Arduino ve Nodemcu ile nesnelerin interneti

kocasinan belediyesi yardim basvurusu

Kocasinan Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır?