in

Ücretsiz ve Telifsiz Fotoğraflar (6 öneri)

ucretsiz ve telifsiz fotograflar 6 indirme sitesi onerisi 1
ucretsiz ve telifsiz fotograflar 6 indirme sitesi onerisi 1

Web sitelerinde, Youtube kanalında, sosyal medya hesaplarında bir gönderi paylaşırken ücretsiz ve telifsiz fotoğraflar tercih edilmelidir. Çünkü internet ortamında yayınlanan içeriklerde telif durumuna dikkat edilmezse ciddi sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bu doğrultuda sizlere hem ücretsiz hem de telifsiz fotoğraf sitesi örneklerini sunacağız.

Telifsiz fotoğraflar neden önemlidir?

Fotoğraf çekim işiyle uğraşan kişilerin tek gelir kaynağı çektikleri görselleri dağıtarak ve satarak gelir elde etmektir. İnternet ortamında telif durumuna dikkat edilmeden paylaşılan fotoğraf ve resimler üreticisinin hakkını gasp eder. Görsel sahibi kişinin mahkemeye başvurması durumunda kazanma garantisi yüksek ihtimalli olan tazminat davaları açılabilir.

Ayrıca Youtube gibi platformlarda kanal sahibi içerik geliştiricilerin yayınladıkları videolarda kullanılan fotoğraf ve resim gibi görsellerin sahipleri telif bildirimi yaparlarsa, videolar silinip kanallar politika ihlalinden kapanabilir. Youtube üzerinden gelir elde eden kişilerin en istemeyeceği konu kanallarının kapanmasıdır. Zira onca emeğin verildiği ve güzel bir gelir kaynağının sağlandığı kanallar telifsiz fotoğraflar kullanılmamasından kapatılırsa kanal sahipleri zor duruma düşebilir.

Ücretsiz ve Telifsiz Fotoğraflar (6 öneri)
Ücretsiz ve Telifsiz Fotoğraflar (6 öneri)

Andrea Piacquadio adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Bu durum online birçok platform için geçerlidir. Instagram, Facebook, Twitch gibi sosyal medya sitelerinde veya web sitelerinde telifli içeriklerin paylaşılması durumunda aynı sorunlarla karşılaşılır. Dikkat ederseniz, biz de tüm içeriklerimizdeki görsellerimizi, fotoğraf ve resimlerimizi telifsiz fotoğraflar ile sağlamaktayız. Hem kul hakkına, emeğe ve üreticisine saygı açısından hem de kendi menfaatimiz için telifsiz resim tercih edilmelidir.

Google telifsiz fotoğraflar

Google üzerinden telifsiz fotoğraflar bulmak için yapılması gereken en önemli husus görsellerin kaynağını bilmektir. Bu doğrultuda üç farklı şekilde amaca ulaşılabilir:

  1. Görsel sahiplerinin izniyle kullanmak
  2. Ücretli fotoğraf siteleri üzerinden temin etmek (Stock photo)
  3. Ücretsiz fotoğraf siteleri üzerinden temin etmek

Görsel sahiplerinin izniyle kullanmak en nadir karşılaşılan zor durumlardan biridir. Çünkü pek çok üretici görselinin kullanılmasına izin verilmeyebilir. Hatırlarsanız, ülkemizde bir ara çok fazla sayıda karikatür sitesi ve sayfaları vardı. Ama son yıllarda karikatürcülerin açtıkları telif davaları yüzünden kimse paylaşamaz oldu. Çünkü binlerce lira tazminat ödeme zorunluluğu doğdu. Yine de bazı sitelerde kullanım izni verenler bulunabilir, kendileriyle iletişime geçerek onlar aracılığıyla fotoğraf veya resim temin edebilirsiniz.

Ücretli fotoğraf siteleri (Stock photo)

Ücretli fotoğraf siteleri üzerinden yüksek kaliteli telifsiz fotoğraflara ve içeriklere erişebilirsiniz. Ürün başı, haftalık, aylık veya yıllık gibi ödeme yöntemlerinden kendinize uygun olanı seçtikten sonra tamamen telifsiz bir şekilde aldığınız görseli kullanabilirsiniz. Bu doğrultuda yararlanabileceğiniz ücretli fotoğraf siteleri aşağıdakilerdir:

1) Shutterstock

Shutterstock dünyadaki en büyük, en geniş bir ağa sahip, içerik havuzu oldukça fazla olan ücretli fotoğraf sitesidir. Bu web sitesi üzerinden müzik, video, 3D tasarım gibi daha farklı özelliklerdeki içeriklere de erişmek mümkündür. Şuanda aylık planı 29$ olup, 1 ay içerisinde 10 adet görselin indirilmesine izin verilir. Dolayısıyla 1 adet görsel 2.9$ ücrete karşılık gelmektedir.

[geo-post target=”false” id=”668″ label=”Önerilen Yazı”]

2) Depositphotos

Amerika merkezli telifsiz fotoğraf yayın sitesi olan Depositphotos üzerinden aylık 36,25$ ücretle 25 fotoğrafı ücretsiz olarak indirip kullanabilirsiniz. Burada görsel başı ücret 1,45$ ‘a denk gelmekte olup Shutterstock’dan daha ucuz bir tarife sunmaktadır. Ancak içerik havuzu onun kadar büyük değildir.

3) 123rf

2005 yılında kurulmuş olan web tabanlı fotoğraf dağıtım ajansı 123rf, daha farklı bir fiyat tarifesi ile karşımıza çıkmaktadır. Aylık olarak 10, 50, 150 veya 350 adet fotoğraf indirme seçeneklerinden birini seçtiğinizde adet arttıkça fiyat düşmektedir. 10 adet fotoğraf fiyatı aylık 30$ olup görsel başı 3$ ‘lık bir ücrete denk gelmektedir. Ancak aylık 350 adet olan paketi seçtiğinizde görsel başı 0,48$ ‘a denk gelmektedir. Büyük çaplı görsel ihtiyacınız bulunduğunda bu paketi tercih etmeniz sizin için daha uygun ve ekonomik olacaktır.

4) Adobe Stock

Grafik tasarım programlarının şahı konumunda bulunan ve sektörün öncülerinden olan Adobe firması, stok fotoğraf işinde de iyi bir yol kat etmektedir. Adobe Stock web sitesi üzerinden ücretli olarak telifsiz fotoğraflar sunulmaktadır. Burada da ödemeler aylık 10 adet düşünüldüğünde 159,00 TL’ye, 40 adet düşünüldüğünde 425 TL’ye gelmektedir. Paketteki görsel adedi arttıkça fiyat da düşmektedir. Görsel noktasında çok tatmin edici fazla sayıda içerik yer almasa da kaliteli içerikler bulunduğu için göz atılabilir.

Ücretsiz telifsiz fotoğraf siteleri (FREE)

Dünyada yaygın kullanılan ücretli telifsiz fotoğraf sitelerinin en iyilerini yukarıda sizlerle paylaşmaya çalıştık. Bunlar dışında ücretsiz olarak tercih edilebilecek web siteleri de bulunmaktadır. Bizler de tüm çalışmalarımızda bu sitelerden yararlanmaktayız.

  1. Pixabay
  2. Pexels
  3. Unsplash
  4. Freepik
  5. Splitshire
  6. PxHere

[geo-post target=”false” id=”818″ label=”Önerilen Yazı”]

Yukarıda 6 öneride bulunduğumuz web sitelerindeki görsellerin büyük bir kısmı ücretsizdir ve atıf gerekmez. Değiştirme, düzenleme ve yeniden oluşturma haklarını kullanıcıya sunarlar. Ancak istisnai fotoğraflar da bulunabilir. Örneğin bazı görsellere tıkladığınızda atıf zorunludur gibi uyarılarda karşılaşabilirsiniz. Ya da bazı görseller ticari kullanım için müsaade edilmez. Bunlara dikkat etmek suretiyle kişisel web sitelerinizde, Youtube kanalınızda, videolarınızda ve hazırlayacağınız yazılı basılı tüm ürünlerinizde telifsiz fotoğraf siteleri üzerinden indireceğiniz yüksek kalitedeki fotoğrafları kullanabilirsiniz.

Telifsiz fotoğraflar nasıl bulunur?

Telifsiz fotoğraf bulmanın en iyi yollarından birisi İngilizce anahtar kelimelerle arama yapmaktır. Bu noktada Google’a Royalty free stock photo şeklinde bir anahtar kelime yazarak on binlerce sonuçla karşılaşabilirsiniz. Bulduğunuz görsellerin kullanım haklarına, atıf zorunluluğu olup olmadığına, ücretli mi sunulduğuna dikkat ederek indirme ve kullanma işlemi yapabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
genc gorunmek isteyenlere botoks nedir nasil yapilir 2022 1

Genç görünmek isteyenlere: BOTOKS nedir, nasıl yapılır? 2022

Ailecek izlenebilecek Netflix filmleri

Ailecek izlenebilecek Netflix filmleri (2022 Güncel)